Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φοροεπιδρομές, ανισότητες και αδικίες


Takis3008

Recommended Posts

Άρα, θα έπρεπε όλοι να πληρώσουν 52.400?

 

Όχι φυσικά! Μην λες ανοησίες και μην παρερμηνεύεις τα λόγια μου.

Αυτό που λέω είναι: είναι πολύ ευκολο να συγκρίνεις τα ποσοστά, το κάνουν οι διαφημιστές και οι ρήτορες. Αν συγκρίνεις και τα απόλυτα ποσά όμως, τότε μπορείς να βγάλεις νόημα. Στην προκειμένη, τα 52.400 ευρώ είναι ένα αξιοσεβαστο ποσό ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗΣ της φορολογίας για εισοδήματα πάνω από 1.300.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...με τη διαφορα οτι τα 530€ θα λειψουν απο τον ανθρωπο που βγαζει/δηλωνει 13.000€ ενω τα 52400€ δε θα λειψουν στον ανθρωπο υπ'αριθμ 1.300.000€.

Link to comment
Share on other sites

...με τη διαφορα οτι τα 530 θα λειψουν απο τον ανθρωπο που βγαζει/δηλωνει 13.000 ενω τα 52400 δε θα λειψουν στον ανθρωπο υπ'αριθμ 1.300.000.

 

Σωστός .

 

Τα ποσοστά είναι παραπλανητικά αρκετές φορές και χρησιμοποιούνται σκόπιμα από λαοπλάνους ή από ... ασφαληστές για να περάσουν τα δικά τους μυνήματα .

 

Μην ξεχνάμε πως γίνονται τα gallop με "έτοιμα αποτελέσματα" από διάφορες εταιρείες δημοσκοπήσεων τα αφεντικά των οποίων ενώ βόσκαγαν τα γίδια είδαν φως στην κονόμα και μπήκαν ...

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσει κανένας συνάδελφος τα τέλη επιτηδεύματος(που τείνει να γίνει ανεπιτήδευμα),τα οποία θα καταλήξουν από την τσέπη μας στις τσέπες των τοκογλύφων και όχι στην ανάπτυξη?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να αρχισουν να ερχονται τα μπιλιετακια και βλεπουμε..

(Επειδη εχω μπερδευτει...τελος επιτηδευματος ειναι το 1-2-3% επι του δηλωμενου εισοδηματος?? ή τα 400-500Ε ???)

Link to comment
Share on other sites

Τα 500 ευρώ είναι το τέλος επιτηδεύματος ενώ το άλλο με τα ποσοστά είναι η έκτακτη εισφορά. Κάποιος δηλαδή που δήλωσε πέρυσι 15.000 ευρώ καθαρό εισόδημα και έχει βιβλία θα πληρώσει 500 ευρώ τέλος επιτηδεύματος και 150 ευρώ έκτακτη εισφορά.

Link to comment
Share on other sites

Και όση αύξηση προκύπτει από την αλλαγή ασφαλιστικής κλάσης και κάτι ψιλά % επιπλέον αύξηση αυτών των εισφορών και όση διαφορά φόρου προκύπτει από το ότι φορολογείται το 80% των ασφαλιστικών εισφορών πλέον. Και κατά πως ψιθυρίζεται (www.capital.gr στο σημερινό πρωτοσέλιδο) και τον ορκωτό λογιστή που υποχρεωτικά θα του συντάσσει τη δήλωση. Καθίστε ακόμα και συζητήστε! Μην παίρνετε το δίκαννο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Όσοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες επιτηδευματίες με 0 ακίνητη περιουσία ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ.

 

Αν πάλι τα συμψηφίσουν με δηλώσεις και φόρους θα καταθέσω σφραγίδα και θα δουλεύω τα πάντα μαύρα.

 

Εξάλλου άδειες βλέπουμε με τα κιάλια και αν χρειαστεί σφραγίδα θα βρούμε φίλων συναδέλφων.

 

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ ΡΕ ΚΑΘΙΚΙΑ

 

.-

 

ΥΓ: να ενημερώσω πως το τελευταίο ΤΣΜΕΔΕ ήταν αυτό που πλήρωσα. Είμαι στη διάθεση του νομικού τμήματος του ΤΣΜΕΔΕ και του κράτους να μου εξηγήσουν και να πράξουν ως γουστάρουν καθώς εγώ πέραν των όρχεών μου δεν προτίθεμαι να δώσω κάτι παραπάνω !!!!!

 

ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Δλδ τι περιμενετε ? Να μην έχετε ούτε ευρώ να πάρετε ένα κομμάτι ψωμί ?

 

Όσον αφορά στις μαγκιές των τραπεζών σας ενημερώνω πως είναι όλα ψεύτικα.

Αλβανοί εγκαταλείπουν τη χώρα φορτωμένοι με δάνεια και ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

 

Ξυπνάτεεεεεεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη διάθεση του νομικού τμήματος του ΤΣΜΕΔΕ και του κράτους να μου εξηγήσουν και να πράξουν ως γουστάρουν

 

Άντε πάλι τα ίδια... Το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι ΟΑΕΕ είπαμε. Δεν σε ακουμπάει γιατί δε μπορεί να το κάνει εφόσον δε δίνει τη δυνατότητα απαλλαγής.

Σου το λέει κάποιος, ο οποίος είχε να πληρώσει από το 2006 μέχρι τον Αύγουστο του 2010 οπότε και έκανε διακανονισμό (όχι επειδή είχε την παραμικρή ενόχληση αλλά επειδή ήθελε ενημερότητα για να θεωρήσει μπλοκ ΑΠΥ).

Απλά τοκίζει με τοκογλυφικό επιτόκιο τις οφειλές σου το ΤΣΜΕΔΕ (τόκους των οποίων απαλλάσεσαι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό βέβαια με τους εκάστοτε νόμους περί "ευνοϊκού διακανονισμού εισφορών που βγαίνουν).

Λυπάμαι παιδιά αλλά είμαι και θα είμαι "ελληνάρας" σε αυτό το θέμα. Εγώ είμαι ο "έξυπνος" που τελικά τη γλυτώνει και οι άλλοι είστε τα "κορόιδα". Δε θέλω να το κάνω. Απλά δε μου αφήνουν κανένα άλλο περιθώριο οι αλήτες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.