Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή αγροτικού κλήρου


Recommended Posts

Πλέον ρε παιδιά μετά τον περσινό νόμο του Υπ.Γε. θεωρώ ότι δεν πρέπει ν ασχολούμαστε με τις δεσμεύσεις των κληροτεμαχίων, .... πως ήταν, πόσα στρέμματα είχε κλπ. Αντιμετώπιση όπως στα αγροτεμάχια. Όσο για τη περίπτωσή σου ΜΚ_ΑΤΜ θεωρώ ότι πρέπει πλέον να δείξεις τη πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Μετά από αλλεπάλληλες συζητήσεις με την τοπογραφική υπηρεσία καταλήξαμε στο ότι θα σεβαστώ την υφιστάμενη κατάσταση,δηλαδή ακριβώς την υπόδειξη του ιδιοκτήτη αρκεί να μην γίνεται καταπάτηση χέρσων  και κοινοχρήστων εκτάσεων, καθώς και κληροτεμαχίων. Δηλαδή κάνω τον απαραίτητο έλεγχο για να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει τέτοιου είδους καταπάτηση και στο τοπογραφικό δεν δείχνω καθόλου τη διανομή.Σέβομαι τα όρια που μου υπέδειξαν!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, εχω το εξης προβλημα, δουλευω σε κληροτεμαχιο ακανονιστου σχηματος με 6 πλευρες εκ των οποιων η μια ειναι το πρανες ρεματος (που πλεον η μορφη του δεν ειναι αυτη που φαινεται στον χαρτη της διανομης), στον χαρτη της διανομης δινονται μονο οι 3 εξ αυτων. Η τοπογραφικη δεν ειχε τιποτα να μου δωσει για να κανω θεωρητικη επιλυση της πλακας που ανηκει το κληροτεμαχιο, εχω κανει την θεωρητικη μου επιλυση βασιζομενος σε 2 διαφορετικες δουλειες συνεργατων που δουλεψαν σε κοντινα. Εχω κανει εξαρτημενη αποτυπωση η οποια καθεται στο +-1 m απο την θεωρητικη μου επιλυση. Το προβλημα τωρα ειναι το εξης, το εμβαδον που υπολογιζω εγω εχει 700 τμ αποκλιση απο το εμβαδον που αναγραφει ο τιτλος ιδιοκτησιας. Ο τοπογραφος της πολεοδομιας μου ειπε να παρω τα μετρα που μου λειπουν απο το ρεμα, μεγαλωνοντας ετσι  2 απο τις πλευρες του κληροτεμαχιου. Μπορει κανεις να με βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

το μονο που εχω, προς το παρον, ειναι το επισυναπτομενο

 

του οποιου αγνοώ την ...εξελιξη..

.σιγουρα θα απαντησουν πιο εμπειροι φιλοι μας...

 

http://www.opengov.gr/minenv/?p=5056

Link to comment
Share on other sites

Όταν το σχήμα στην διανομή είναι ακανόνιστο, χωρίς διαστάσεις και η τοπογραφική δεν έχει άλλα στοιχεία να σου δώσει του υπολογισμού των ορίων και του εμβαδού, τότε πιθανόν το εμβαδόν να έχει υπολογισθεί με εμβαδόμετρο οπότε δικαιολογείται απόκλιση και μπορείς να πάρεις και βεβαίωση απο την τοπογραφική για αυτό. Εγώ στη θέση σου θα αποτύπωνα την ευρύτερη περιοχή και στο σύστημα της διανομής και εφόσον δεν υπάρχουν ορόσημα θα γεωανέφερα την διανομή θα την διόρθωνα με ένα raster design και θα ψηφιοποιούσα τα όρια. Αν τώρα το όριο σου πέφτει στο ρέμα κατέθεσε τοπογραφικό στη πολεοδομία για προσωρινή οριοθέτηση του και θα σου βάλουν το όριο αυτοί λογικά στο φρύδι του πρανούς .

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες αρχικές διανομές στην περιοχή της Θεσ/νίκης έγιναν το 1930-32. Πιστεύεις πως τα ρέματα ήταν.. όπως είναι σήμερα? Νομίζω η απάντηση της πολεοδομίας ήταν λογική! Αλίμονο στον ιδιοκτήτη που του έτυχε κληρ/χιο δίπλα σε ρέμα! Πάντως αρτιότητα γι'αυτό το λόγο δεν πρέπει να χάνει, αν το παραχωρητήριο γράφει πάνω απο π.χ. 4000μ2.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

να ρωτήσω κι έγώ το εξής:

έχω ένα κληροτεμάχιο από το 1951  το οποίο σήμερα τέμνεται στην μέση από μια δημοτική οδό (πήραμε  βεβαίωση από τον δήμο ότι είναι δημοτική οδός προ πολλών ετών)

και το χωρίζει σε 2 μέρη.

εγώ στην περιγραφή του αγροτεμαχίου θα συμπεριλάβω στην ιδιοκτησία μου και την δημοτική οδό ή θα θεωρήσω ότι έγινε κατάτμηση σε 2 μέρη σαν να ήταν αγροτική ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα, εχω στα χερια μου εναν χαρτη αναδασμου του 1999 για μια περιοχη και δεν βλεπω πανω στον χαρτη οροσημα και τριγωνομετρικα. Με τι στοιχεια θα ξεκινησω να σχηματιζω τα κληρτεμαχια; Στους αναδασμους δουλευουμε διαφορετικα απ'οτι στις διανομες;

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να αναζητήσεις το σχέδιο σε ψηφιακή μορφή απο την αρμόδια υπηρεσία ή τον μελετητή

δυστυχώς πρόσφατες μελέτες αναδασμών παρουσιάζουν ελλείψεις πράγμα απαράδεκτο κατα την γνώμη μου

σου υπενθυμίζω ότι στις διαδικασίες του αναδασμού περιλαμβάνεται και η πασσάλωση των γεωτεμαχίων

παρουσία του ιδιοκτήτη αυτό σημαίνει ότι κάποιες απο τις υφιστάμενες περιφράξεις θα είναι σωστές

αν λοιπόν δεν βρείς το διάγραμμα σε ψηφιακή μορφή σκανάρισμα-γεωαναφορά και συσχετισμός με υφιστάμενες

επιπεδομετρικές λεπτομέρειες

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω στα χερια μου εναν χαρτη αναδασμου του 1999 για μια περιοχη και δεν βλεπω πανω στον χαρτη οροσημα και τριγωνομετρικα. Με τι στοιχεια θα ξεκινησω να σχηματιζω τα κληρτεμαχια; Στους αναδασμους δουλευουμε διαφορετικα απ'οτι στις διανομες;

 

Απ'΄την μέχρι τώρα εμπειρία μου, στους αναδασμούς είναι ευκολότερη η δουλειά, επειδή υπάρχουν τα στοιχεία, κλείνουν άριστα τα ορόσημα, υπάρχει η εξάρτηση κτλ κτλ κλτ (συνήθως!).

 

Πάντως, μου φαίνεται αδιανόητο να έχεις στα ΄χερια σου τον επίσημο χάρτη του αναδασμού και να παρουσιάζει τις ελλείψεις αυτές. Πραγματικά το συναντώ 1η φορά. Κατα τ'αλλα εργαζόμαστε όπως και στις διανομές.

 

Αν είναι στο νομό Θεσ/νίκης, πές μου να ΄ριξω μια ματιά αν τον εχω κατα τύχη στο αρχείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.