Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ετοιμάζεται σαρωτική ρύθμιση για τα αυθαίρετα


Γιάννης

Recommended Posts

Εγώ τον έδειρα ήρθε ένας σήμερα να μου ζητήσει πληροφορίες να του νομιμοποιήσω το αυθαίρετο, τον πλάκωσα έφαγε ξύλο και θα φάει ακόμα μπουκέτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
@ ssouanis

 

Γενικα συμφωνω μαζι σου..

Αλλα τα σεμιναρια γτ τα κατακρινεις??

Δλδ στα 5χρονια τα εμαθες ΟΛΑ???

Καμια μετεπειτα εκπαιδευση και καμια ενημερωση δεν χρειαζεται??

 

Δεν κατακρίνει κανένας τα σεμινάρια αλλά δεν μπορείς να έρχεσαι και να να επιβάλλεις για όλα τα σεμινάρια πενταετή και 4 ετή 5 ετή και 10 ετή εμπειρία γιατί βολέβεται μία μερίδα μηχανικών μόνο. Η μήπως δεν είναι έτσι; Εκτός και πιστεύεις ότι είσαι καλύτερος και πιο έξυπνος απο τους μηχανικούς με 3 ετή εμπειρία ή και λιγότερη.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καλυτερος ουτε χειροτερος ειμαι..

Τη στιγμη που δεν υπαρχει ενα συστημα "αξιολογησης" αυτων που εχουν αδεια εξασκησεως επαγγελματος...δεν μπορω να πω κατι...

Πρεπει να μπουν καποια κριτηρια για να γινει καποιος πχ ελεγκτης δομησης..

 

Πιστευεις δλδ οτι ο μηχανικος που τελειωσε τον Ιουνιο του 2011 τη σχολη μπορει απο Σεπτεμβρη να βγει εξω να ελεγχει??

Ή μηπως του αρκει ενα σεμιναριο??

 

ΥΓ. Δεν μιλαω εκ του ασφαλους, διοτι ειμαι απεξω και απο τους εν. επιθεωρητες και απο τους ελ. δομησης...(λογω εμπειριας)... οχι οτι με ενδιεφερε να μπω σε αυτες τις ομαδες, απλα το αναφερω...

Link to comment
Share on other sites

terry επειδή ούτε εμένα με ενδιαφέρουν αυτά τα σεμινάρια και οι ομάδες πιστεύω όμως ότι ένας τελειόφοιτος αν παρακολουθήσει τα σεμινάρια θα μπορεί να ανταπεξέλθει. Γιατί αν το πάμε έτσι οι νέοι μηχανικοί να μην έχουν δικαίωμα ούτε υπογραφής στατικών εκτός και αν εσύ θεωρείς την μελέτη ενεργειακής απόδοσης πιο σημαντική από τα στατικά. Επειδή εγώ είμαι μηχανικός και θεωρώ ότι το σημαντικότερο κομμάτι μιας κατασκευής είναι η στατική του επάρκεια και όχι η ενεργειακή έχω διαφορετική άποψη. Αφού μπορώ να κάνω στατικά μπορώνα κάνω και την ενερργεική απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

@terry

Πολύ καλά είναι τα σεμινάρια, μακάρι να μπορούσα να παρακολουθώ παραπάνω.

Εγώ διαφωνώ με την αναγκαστική παρακολούθηση αυτών για να μπορέσει ένας μηχανικός να πιστοποιηθεί για κάτι που εννοείται ότι το κατέχει.

Αυτή είναι η διαφωνία μου.

Link to comment
Share on other sites

το νομοσχέδιο έχει αναρτηθεί στο ΥΠΕΚΑ αλλά θα το βρείτε και εδώ http://www.sites.google.com/site/topografikesmeletes/home/download

εγώ έβγαλα γρήγορα το συμπέρασμα ότι η διαδικασία ουσιαστικά είναι ίδια με αυτή της τακτοποίησης για τα ημιυπαίθρια και χειρότερα . έχει βασική διαφορά ότι την ευθύνη επιβαρύνει βασικά τον μηχανικό και λιγότερο τον ιδιοκτήτη . θα χρειαστούν πάλι όλα τα σχέδια και μάλιστα φρέσκα , εξαρτημένο τοπογραφικό (με προδιαγραφές άδειας ) με απόσπασμα ρυμοτομικού ,κάτοψη όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή , στέλεχος αν υπάρχει άδεια , και τέλος την βεβαίωση στατικής επάρκειας και το φύλλο καταγραφής .

μένει το βασικό θέμα που αφορά το δασικό διότι αιγιαλό και ρέμα ο τοπογράφος στη μελέτη (έρευνα του) θα τα βρει μαζί με όλα τα άλλα που χρειάζονται ,η δασική περιοχή όμως μόνο μετά από τον χαρακτηρισμό από την δασική υπηρεσία , η οποία θέλει μέσο όρο κανένα εξάμηνο ,οπότε πως θα βεβαιώσεις ότι δεν είναι σε δασική περιοχή στα χρονικά περιθώρια που μας δίνουν ??.

όσον αφορά την αμοιβή του μηχανικού έχει διαρρεύσει ότι θα εφαρμοστεί ο νόμος περί κλειστών επαγγελμάτων . δηλαδή θα υπογράφει συμφωνητικό με τον ιδιώτη για την όποια αμοιβή θέλει ο κάθε μηχανικός , (με την ελπίδα ότι θα χτυπηθούμε μετάξι μας για την καλύτερη προσφορά ) . ενώ το ΤΕΕ θα εγκρίνει τις νόμιμες αμοιβές …. Όχι λιγότερες (οι οποίες σήμερα τις ονομάζουμε ελάχιστες αμοιβές ) την ώρα που μένει αδιευκρίνιστο ακόμα αν στην εφορία θα πληρώσουμε προκαταβλητέο φόρο (10 % ) στην τιμή που συμφωνήσαμε με τον πελάτη ή της νόμιμης αμοιβής !!.

τέλος ελπίζω να προβλέψουν τελικά να ζητούν και συμβόλαια ιδιοκτησίας .

θέλει πολύ προσοχή στα χαρτιά που θα καταθέσουμε αλλιώς μπορεί να βρεθούμε στην δυσάρεστη θέση να χάνουμε το πτυχίο για ψευδή δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.