Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ετοιμάζεται σαρωτική ρύθμιση για τα αυθαίρετα


Γιάννης

Recommended Posts

Κανένας αγανακτισμένος δεν είναι εδώ; Να ξέρει που να σημαδέψει με τις πέτρες την άλλη φορά....

Πόσο καραγκιόζης είναι αυτός ο Σηφουνάκης.... Ομολογώ ότι δεν τον είχα πάρει χαμπάρι μέχρι πρόσφατα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ισως πρέπει να αγανακτήσουμε περισσότερο από το αυτόφωρο που ανακοίνωσαν γιά όσους χρωστάνε πάνω από 5000 ευρώ στην εφορία .

 

Το ότι μείωσαν μισθούς , έκοψαν δουλειές , έβαλαν άλλους φόρους δεν τους αφορά βέβαια .

Τελικά το έχουν χάσει εντελώς και το τέλος θα είναι άσχημο .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αυτό το απολιφάδι είναι μέλος του ΤΕΕ;

Κανένας από την !@#$%Δ.Ε δεν είδε την εκπομπή;

Ούτε εγώ την είδα και με αυτά που λέτε ούτε θα την δω, αλλά τα μισά να είναι αλήθεια ο άνθρωπος είναι !@#$%^&*(.

Link to comment
Share on other sites

Και σκέψου ότι είναι ο καλύτερος που έχουν... Αλλωστε, δεν σας ξενίζει το ότι ο Παπακωνσταντίνου δεν βγαίνει στη τηλεόραση; Απλώς δεν γνωρίζει να ανοίξει το στόμα του για τέτοια ζητήματα και πήρε αέρα αυτός ο μπούρδας και λέει ότι του κατεβάζει η κούτρα του!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καραγκιόζης είναι αυτός ο Σηφουνάκης.... Ομολογώ ότι δεν τον είχα πάρει χαμπάρι μέχρι πρόσφατα...

 

Από πέρυσι τέτοια εποχή, "προχωράει" το Κτηματολόγιο ο εν λόγω! Είχε δώσει και "εγγυήσεις" να προχωρήσουν σε αναθέσεις και θα τους κάλυπτε αυτός... Ανίκανοι και ψεύτες. Τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και στο επόμενο link μια ανάλυση του τι περίπου μας περιμένει:

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63229117

 

Βάζω εδώ ένα απόσπασμα για το ΓΟΚ:

 

Αλλάζει ο Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός

Παράλληλα με τη ρύθμιση για την τακτοποίηση-νομιμοποίηση των αυθαιρέτων, που προωθεί το υπουργείο Περιβάλλοντος, ριζικές αλλαγές αναμένονται και στον Γενικό Οικοδομικό Κανονισμό. Σύμφωνα με πληροφορίες που προέρχονται από το υπουργείο Περιβάλλοντος, το νέο στοιχείο που θα αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο χτίζονται τα ακίνητα στην Ελλάδα θα είναι η εισαγωγή του γενικού κανόνα του "ιδεατού στερεού". Αυτό σημαίνει ότι οι επιμέρους διατάξεις του ΓΟΚ θα καταργηθούν και πλέον η πολεοδομική νομοθεσία θα προβλέπει ένα περίγραμμα εντός του οποίου θα μπορεί ο καθένας να χτίζει ό,τι θέλει, αρκεί να μη βγαίνει από το πλαίσιο του συγκεκριμένοι περιγράμματος.

Οι αλλαγές προβλέπεται να θεσμοθετηθούν στις αρχές του φθινοπώρου και προσδοκία του υπουργείου από την εφαρμογή τους είναι να αποφεύγονται στο εξής οι παρερμηνείες και κατά συνέπεια οι αυθαιρεσίες στην πολεοδομική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια στους δημιουργούς της ιστοσελίδας για την επαγγελματική προσπάθεια.

 

Δεν είμαι μηχανικός αλλά επιβλέπων/κατασκευαστής παραδοσιακών και ξύλινων σπιτιών.

 

Χωρίς να έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις μήπως ξέρει κάποιος αν το νομοσχέδιο αυτό ενδέχεται να καλύψει έμμεσα ή ευθέως αυθαίρετα και υπέρβαση δόμησης σε ζώνες οικιστικού ελέγχού (ΖΟΕ)?

 

Thank you

Developer

 

Υ.Γ. Απολογούμε εκ των προτέρων για τυχόν ορθογραφικά λάθη μιας και δεν έχει πολύ καιρό που είμαι στην Ελλάδα μετά από πολλά χρόνια απουσίας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει τίποτα για ΖΟΕ ακόμα... Προφανώς δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο: Όταν λένε ότι θα καλύψει τα αυθαίρετα που ανεγέρθηκαν μέχρι τέλος του 2010 τι εννοούν; Να έχουν π.χ. ρεύμα; να έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια; Πιθανολογεί κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Η κοτσανα η μεγαλη ηταν για τα δωματιακια στις ταρατσες που πηγαινει λεει ο μηχανικος και με ενα απλο σχεδιο νομιμοποιει το αυθαιρετο....χαχαχαχααχαχαχ.....παντελως ασχετος ο Νικολακης...

 

Αγαπητέ δεν μεταδίδεις σωστά την πληροφορία στο φόρουμ, και εκτός της παραπληροφόρησης δυσφημείς και την επιστημονική ορολογία που χρησιμοποιεί ο υπουργός-μηχανικός. Δεν είπε "ο μηχανικος και με ενα απλο σχεδιο νομιμοποιει" είπε με ένα "σκίτσο"!!

 

Έχω αρχίσει να κατεβάζω πάλι βιβλία για να ενημερώσω τις γνώσεις μου προκειμένου να δω πως θα συνεχίσω με τα σκίτσα μου εφεξής!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.