Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλημέρα σας, για αίτηση για εκδοσή χρηματικού κατάλογου νομιμοποιησης για έκδοση εεμκ, ποια δικαιολογητικά ζητά η πολεοδομία; Πρόκειται για αλλαγή μεγέθους και θέσης ανοιγμάτων. Επίσης αν έχουν γίνει και εργασίες του άρθρου 30, χρειάζεται να αναφερθούν στην νομιμοποίηση;

Αν και εφόσον ζητηθεί προϋπολογισμός θα γραφούν και υπολογισθούν και οι εργασίες του άρθρου 30;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2022 at 3:02 ΜΜ, chris8 said:

Καλησπέρα, έχω παρόμοια περίπτωση νομιμοποίησης με μικρής κλίμακας. Στην Υ.Δομ. μου είπαν ότι δεν κάνουν αυτοψία και το πρόστιμο βγαίνει με βάση την τεχνική έκθεση που θα τους καταθέσω. Αν κατάλαβα καλά θα κάνει ο ιδιοκτήτης κάποια αίτηση σαν αυτοκαταγγελία με τεχνική έκθεση μηχανικού. Θα το διευκρινίσω ξανά με την υπάλληλο. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι σχετικό;

Παρακαλώ, έχω παρόμοια περίπτωση, τελικα ποια ήταν η διαδικασία;

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, littlejulie said:

Καλημέρα σας, για αίτηση για εκδοσή χρηματικού κατάλογου νομιμοποιησης για έκδοση εεμκ, ποια δικαιολογητικά ζητά η πολεοδομία; Πρόκειται για αλλαγή μεγέθους και θέσης ανοιγμάτων. Επίσης αν έχουν γίνει και εργασίες του άρθρου 30, χρειάζεται να αναφερθούν στην νομιμοποίηση;

Αν και εφόσον ζητηθεί προϋπολογισμός θα γραφούν και υπολογισθούν και οι εργασίες του άρθρου 30;

Ευχαριστώ πολύ

Για το πρώτο ερώτημα μιλήστε με την ΥΔΟΜ... Για το δεύτερο εξαρτάται από τις εργασίες... Αν οι εργασίες του άρθρου 30 δεν τροποποιούν τα νομιμοποιητικά στοιχεία του ακινήτου δεν τις εμπλέκετε.

48 λεπτά πριν, littlejulie said:

Παρακαλώ, έχω παρόμοια περίπτωση, τελικα ποια ήταν η διαδικασία;

Ευχαριστώ πολυ

Το γενικό πλαίσιο της διαδικασίας είναι το εξής: 

Ο φάκελος της ΕΕΔΜΚ νομιμοποίησης, ο οποίος θα περιλαμβάνει και όλα τα νομιμοποιητικά στοιχεία του ακινήτου, τρέχει ταυτόχρονα με τον φάκελο "αυτοκαταγγελίας" στο ΤΕΚ. Όλες οι ενέργειες συντονίζονται από το ΤΕΚ, το οποίο οργνώνει και τη διαδικασία του χρηματικού καταλόγου προς τη ΔΟΥ.

Διαβάστε τον Ν. 4495/17, άρθρα 94 & 95

*** Φαντάζομαι μιλάμε για αυθαίρετες κατασκευές μετά τις 28/7/2011

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ppanag said:

Για το πρώτο ερώτημα μιλήστε με την ΥΔΟΜ... Για το δεύτερο εξαρτάται από τις εργασίες... Αν οι εργασίες του άρθρου 30 δεν τροποποιούν τα νομιμοποιητικά στοιχεία του ακινήτου δεν τις εμπλέκετε.

Το γενικό πλαίσιο της διαδικασίας είναι το εξής: 

Ο φάκελος της ΕΕΔΜΚ νομιμοποίησης, ο οποίος θα περιλαμβάνει και όλα τα νομιμοποιητικά στοιχεία του ακινήτου, τρέχει ταυτόχρονα με τον φάκελο "αυτοκαταγγελίας" στο ΤΕΚ. Όλες οι ενέργειες συντονίζονται από το ΤΕΚ, το οποίο οργνώνει και τη διαδικασία του χρηματικού καταλόγου προς τη ΔΟΥ.

Διαβάστε τον Ν. 4495/17, άρθρα 94 & 95

*** Φαντάζομαι μιλάμε για αυθαίρετες κατασκευές μετά τις 28/7/2011

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι, πρόκειται για εργασίες που έγιναν πριν κάποιους μήνες, και μετά την ταυτότητα κτιρίου. Αλλαγή ανοιγμάτων και μετακίνηση κουζίνας στον διπλανό χώρο, με τις ίδιες απολήξεις ύδρευσης αποχέτευσης, νέα πλακάκια, γκρέμισμα μικρού τοίχου, βάψιμο, αντικατάσταση μιας σειράς τούβλων με μια σειρά υαλότουβλο μη ανοιγόμενο, μη αεριζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οριζόντια ιδιοκτησία η οποια  με χρήση κατοικία τακτοποιειται η αλλαγή χρήσης με το 4495 ως φροντιστήριο και τώρα θέλει ο ιδιοκτήτης να τη μεταβιβάσει ως κατοικία .Πρέπει να γίνει  η αλλαγή με άδεια μικρής κλίμακας ;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, janna said:

Πρέπει να γίνει  η αλλαγή με άδεια μικρής κλίμακας ;

Αποκλειστικά για την αλλαγή χρήσης· όχι.
Εάν εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις, θα συμπεριληφθεί και η αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, Σερίφης said:

Αποκλειστικά για την αλλαγή χρήσης· όχι.
Εάν εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις, θα συμπεριληφθεί και η αλλαγή χρήσης.

Δεν γίνονται εσωτερικές διαρρυθμισεις γιατί όπως ήταν το διαμέρισμα νοικιαστηκε για φροντιστήριο και αυτη η αλλαγή χρήσης δηλωθηκε στη δήλωση αυθαιρετου του ν.4495 και παρεμειναν όλα ως είχαν.Για να γίνει η ταυτότητα για μεταβίβαση  πως θα γίνει εφόσον στη δηλωση αυθαιρετου αναφέρεται φροντιστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις στην τεχνική έκθεση ότι έγινε νέα αλλαγή χρήσης σε κατοικία, για την οποία δεν απαιτείται έκδοση άδειας ή έγκρισης εργασιών.

Edited by Σερίφης
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη κοινότητα. Έχω τα εξής δύο ερωτήματα σχετικά με την έκδοση ΕΕΔΜΚ και πιο συγκεκριμένα το σκέλος της θέρμανσης:

1) Διαμέρισμα (σε πολυκατοικία κατασκευής 1992) πρόκειται να αυτονομηθεί με εγκατάσταση αντλίας θερμότητας. Στα απαιτούμενα έγγραφα περιλαμβάνεται η μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης. Μετά από επικοινωνία και με την διαχειρίστρια εταιρία έμαθα ότι δεν υπήρχε μελέτη θέρμανσης και η κατανομή γίνεται με βάση όσα αναφέρει ο πίνακας κατανομής χιλιοστών. Επομένως εγώ πρέπει απλά να μεταφέρω αναλογικά το ποσοστό δαπανών θέρμανσης που αναλογεί στο διαμέρισμα μου στις υπόλοιπες ιδιοκτησίες??? Πρέπει να συντάξω εκ νέου ολόκληρο τον πίνακα κατανομής χιλιοστών ή θα αναφερθώ μόνο στις δαπάνες θέρμανσης???

2) Για την εγκατάσταση αντλίας θερμότητας σε μονοκατοικία (μέχρι σήμερα υπήρχε καυστήρας πετρελαίου) απαιτείται άδεια??? Δεν έχω βρει κάποια κατηγορία στις επιλογές της ΕΕΔΜΚ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.