Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

για το 1), εφόσον αυτονομείται το διαμέρισμα πιστεύω ότι η σκέψη σου είναι σωστή. 

για το 2), πιστεύω ότι ανήκεις στην περίπτωση της ενημέρωσης της άδειας μόνο για την μελέτη θέρμανσης 

Άρθρο 28 Ν.4495/2017

η) «Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας»: Είναι η διοικητική πράξη με την οποία καταχωρίζονται στο φάκελο των μελετών, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης με επαύξηση των μεγεθών δόμησης, κάλυψης, όγκου και ύψους και τροποποίηση του περιγράμματος του κτιρίου,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Στο υπόγειο θέλω να χτίσω τις αποθήκες μου και έχω το τοπογραφικό. Χρειάζεται άδεια; Είναι μικρής κλίμακας εργασία; Ο ένας μηχανικός μου λέει ότι χρειάζεται και ο άλλος μηχανικός μου λέει ότι δεν χρειάζεται. Πόσο κοστίζει μια τέτοια άδεια; Μιλάμε για αποθήκες 12, 7, και 5 m2. Υπάρχει και μια τέταρτη άχτιστη που δεν μου ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σε τριώροφο κτίριο έχω

- άδεια οικοδομης
- συσταση οριζοντιων ιδιοκησιων
-αυθαίρετες κατασκευές ρυθμισμένες με δηλώσεις του Ν.4178 ανά οριζόντια ιδιοκτησία και μια για τα κοινόχρηστα τμήματα (λογω κατασκευών σε κοινόχρηστα τμήματα όπως υπόγειο , δώμα , ακάλυπτος).

Ζητείται να εκδοθεί  ΕΕΜΚ επισκευής επιχρισμάτων όψης με σκαλωσιά.

1. Εκτός της άδειας πρέπει να καταχωρηθούν  οι ρυθμίσεις των επισκευαζόμενων διαμερισμάτων η όλων , και των κοινοχρήστων ?

2. Οι δηλώσεις του 4178 είναι σε κατάσταση υπαγωγή χωρίς ανεβασμένα σχέδια.
Μπορεί να εκδοθεί η ΕΕΜΚ η πρέπει να ανέβουν και τα σχέδια ?

3. Πως τεκμηριώνεται  οτι αυτά έχουν ανεβεί όταν στον 4178 :
-στο έντυπο του 4178 δεν φαίνεται ο πίνακας με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά
-δεν υφίσταται η κατάσταση "περαίωσης" ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κατά τη γνώμη μου απαιτείται να αναρτηθεί μόνο η δήλωση που αφορά την υπαγωγή των κοινόχρηστων χώρων καθώς αναφερόμαστε σε εργασίες όψεων όλης της πολυκατοικίας.

Η δήλωση των κοινοχρήστων να μεταφερθεί σε οριστική υπαγωγή (δεν είμαι σίγουρος αν στα πλαίσια του ν. 4178 μπορεί ακόμη να γίνει). Αν όχι, περαιώνεις με μεταφορά στον 4495.

Δεν υπήρχε τότε στο σύστημα η δυνατότητα ελέγχου πληρότητας αναρτημένων αρχείων. Στο ν. 4178 υπήρχε το τελευταίο στάδιο οριστικής υπαγωγής και φυσικά η Υ.Δ περί ταυτόσημου επί των σχεδίων. Άρα, πέραν του τυπικού πρέπει να ζητήσεις και οριστική υπαγωγή ώστε να έχουν ανέβει όλα τα δικαιολογητικά.

Σε περίπτωση μη συνεργασίας με τον προηγούμενο συνάδελφο, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει και η δυνατότητα μέσω της Υ.ΔΟΜ να ξεκλειδώσουν τη δήλωση και να αλιευτούν τα δικαιολογητικά (αν αυτά έχουν αναρτηθεί).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα θέλω να βγάλω μικρής κλίμακας εργασιών για θερμοπρόσοψη, έχει χαθεί ο φάκελος στην πολεοδομία και ζητάει όψεις, φαντάζομαι είναι νέα όψη όπως θα γίνει μετά την θερμοπρόσοψη, την σχεδιάζω?

επίσης έχει γίνει ήδη η θερμοπρόσοψη και βγάζω μεταγενέστερα της μικρής κλίμακας, αν έχω διαβάσει σωστά, επικοινωνώ με την πολεοδομία και βγάζει κάποιο πρόστιμο και μετά προχωράω.

επίσης είμαι στο κέντρο ρηγίλλης, θέλει ΣΑΑ να περάσω?

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Απορία σε σχέση με ΕΕΜΚ χρωματισμών/επισκευών όψεων με σκαλωσιά.

Θέλει μεταξύ άλλων να ανεβάσουμε φωτογραφίες και  σχέδια όψεων.

ΟΚ Σε νόμιμο κτίριο ανεβάζω τις όψεις της άδειας.

Όταν όμως υπάρχει πχ ένας  τακτοποιημένος Η/Χ που έκλεισε , ή ένα ξεμπαζωμένο υπόγειο ή μια αλλαγή στα ανοίγματα κλπ , προφανώς έχει αλλάξει η όψη ως προς την εγκεκριμένη, όμως στις τακτοποιήσεις τους ΔΕΝ απαιτείται η σχεδίαση των όψεων.

Τι ανεβάζουμε σε αυτή την περίπτωση ?

Κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι αυτό αφορά σχηματική όψη για να φαίνεται η θέση της σκαλωσιάς.
Ισχύει κάτι τέτοιο ? 
 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη καλησπέρα, στο ΦΕΚ 1843/Β/2020 αναφέρει ότι αν οι εργασίες υλοποιηθούν με τα ίδια υλικά με την υπάρχουσα κατασκευή, τότε δεν κατατίθενται όψεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα στο φόρουμ.

Σε 2όροφη οικοδομή εκτός σχεδίου που έχει οριζόντια σύσταση, εκδίδω άδεια μικρής κλίμακας για θερμοπρόσοψη με χρήση ικριωμάτων και αντλία θερμότητας στην ΟΙ του ορόφου. 

Επειδή στα απαιτούμενα δικαιολογητικά φαίνεται ότι απαιτούνται οι όψεις του κτιρίου, ήθελα να το επιβεβαιώσω. Δεν υπάρχουν όψεις στην αντίστοιχη Οικοδομική άδεια (μόνο η πρόσοψη) και έχει υπαχθεί στο Ν4495/17 που ούτε εκεί έχουν συνταχθεί όψεις.

Επίσης, σχετικά με τα ικριώματα. βλέπω ότι στα απαιτούμενα ειδικά δικαιολογητικά απαιτείται αντίγραφο ΤΔ όπου υποδεικνύεται η θέση των ικριωμάτων - ισχύει κι αυτό να υποθέσω?!

 

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, the_topo said:

Επειδή στα απαιτούμενα δικαιολογητικά φαίνεται ότι απαιτούνται οι όψεις του κτιρίου, ήθελα να το επιβεβαιώσω

Καλησπέρα, δεν απαιτούνται όψεις αν δεν είσαι σε παραδοσιακό τμήμα πόλης κλπ. Καταθέτεις μία βεβαίωση περί μη αλλοίωσης όψεων κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.