Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μοντέλο ημιυπαίθριων στα αυθαίρετα


VVT

Recommended Posts

Καλά η δήλωση στατικής επάρκειας γτ σε φοβίζει???? Όσες έχω δει, για άλλες περιπτώσεις, είναι κατι Α4 που είναι όσο πιο ''γενικά'' γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα αφού ακόμη δεν προδιαγράφεται η δήλωση του νόμου αυτού...

Επίσης, ακόμη και για τη δεύτερη κατηγορία, δηλ. των αυθαιρέτων σε νόμιμα κτίρια, τί θα κάνεις αν υπάρχει κομμάτι που δεν δέχεσαι ότι είναι ΟΚ στατικά; Δεν θα το βάλεις;

Προφανές παράδειγμα, το κλείσιμο του εξώστη... Ακόμη και αν αγνοήσουμε τα όποια μόνιμα φορτία, σίγουρα δεν θα μπορέσεις να αγνοήσεις τη σύνδεση του εξώστη με τον από πάνω του, πολλές φορές με κοιλοδοκούς ή τοίχους... Στη περίπτωση σεισμού όπως ασφαλώς γνωρίζεις καλύτερα από μένα, η συμπεριφορά δεν θα έχει καμία σχέση με την αρχικώς υπολογιζόμενη.

Ετσι, αν πας εσύ σε ένα σπίτι και νομιμοποιήσεις μια κλειστή πέργολα και κάποια μικροεπέκταση στη ταράτσα και δεις ένα τέτοιο, τα παρατάς και φεύγεις; υπογράφεις; του λες ότι δεν θα δείξεις τον εξώστη;

Υπάρχουν νομίζω πολλά άλλα παρόμοια παραδείγματα.

Για παράδειγμα, ένας γνωστός μου στη Λούτσα σήκωσε σε παλιό υπάρχον έναν όροφο και ευτυχώς όταν έλειπαν, έπεσε όλο μαζί...το ξανάφτιαξε όλο από την αρχή...

Θέλεις να βάλουμε στοίχημα ότι αν δεν είχε πέσει μόνο του, θα βρισκόταν κάποιος συνάδελφος να υπογράψει περί στατικής επάρκειας;;;

Και δεν είναι θέμα τί φοβάμαι ή όχι, αλλά τί γνωρίζω και τί όχι... και βέβαια όλα είναι θέμα ευθύνης άρα και αντίστοιχης αμοιβής...

Πηγαίνοντας στο θέμα της αμοιβής, είμαι σίγουρος ότι θα κόψουν από εμάς και οι βλακο-δημοσιογράφοι θα μας αναφέρουν όχι ως αμοιβή μηχανικού αλλά ως το έξοδο του μηχανικού... δηλαδή ο περιττός, το αναγκαίο κακό...!!!!

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι jtb ότι δν το είχα σκεφτεί έτσι!!! Το παράδειγμα που έφερες ήταν κατατοπιστηκο!!! Αρα περιμένουμε μέχρι νεοτέρας από το ΥΠΕΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συγγνώμη αλλά νομίζω πως μάλλον αναφέρεστε σε έκθεση αυτοψίας όπου απλώς αναφέρεται στην εμφανή κατάσταση του κτιρίου και τίποτα παραπάνω. Αυτό εντάξει το ζητούν και σε όλες τις νομιμοποιήσεις. Μέχρι εκεί καλώς! Παραπάνω δεν νομίζω να είναι πολλοί διατεθιμένοι να υπογράψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι εγώ κάπου, απλώς μεταφέρω αυτολεξί αυτό που άκουσα... και ήταν οι λέξεις ΜΕΛΕΤΗ, ΣΤΑΤΙΚΗΣ, ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ.... Μακάρι όπως είπα κι εγώ να έχετε δίκιο και να είναι απλώς κάποιες Α4 με ενδεικτικές παρατηρήσεις και διαπιστώσεις και όχι ουσιαστική μελέτη, πώς να γίνει άλλωστε....

Link to comment
Share on other sites

JTB ξέρεις πολύ καλά πως είναι αυτά τα πράγματα και πως πάει το ράδιο αρβύλα και το σπασμένο τηλέφωνο. Επίσης αν πάμε σε μοντέλο Η/Χ πως είναι δυνατόν ο μηχανικός ξαφνικά να πρέπει να φέρει τόση ευθύνη? Η διαδικασία θα πρέπει να είναι οσο το δυνατόν πιο εύκολη, γρήγορη και οικονομική ώστε να δελεάσει το κόσμο. Αλλιώς σιγά μην τσιμπήσουν και πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Apostol θα πρέπει όντως να είναι όσο το δυνατον πιο γρήγορη και ανέξοδη η διαδικασία. Έγω πάλι έχω απορία σχετικά με τα αυθαίρετα που δεν είναι άρτια και οικοδομίσημα τα οικόπεδά τους τι θα γίνεται και συγκεκριμένα θα πρέπει εγώ ως μηχανικός να ελεγχω τους τίτλους ιδιοκτησίας αυτών; Γιατί και τότε θα έχουμε αρκετό χάσιμο χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και τότε θα έχουμε αρκετό χάσιμο χρόνου.

 

"Χάσιμο" χρόνου δεν υφίσταται όταν ο χρόνος αμοίβεται. Αν το απλουστεύσουν υπερβολικά να είναι έτοιμοι να "τακτοποιηθούν" τα πάντα. Αν η διαδικασία αποφασιστεί να είναι "σφιχτή" να ετοιμάζονται για μεγάλο κόστος (και άρα μικρή ανταπόκριση). Απλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Λέω χάσιμο χρόνου γιατί δεν θα αμοιφθεί το ψάξιμο στο υποθηκοφυλακειο για παράδειγμα που θα απαιτειθεί για να βρεις τίτλους ιδιοκτησίας. Αυτό πάντως που λες μου φαινεται λογικό ας το δούμε όμως και στην πράξη μην αποδιχτεί πάλι το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.