Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοπή δέντρων


Recommended Posts

Δες και αυτα:

 

Αρθρο 23 του Κτιριοδομικού:

4. Κατά τη φύτευση δένδρων ή θάμνων κοντά σε κτίρια ή δομικά έργα και ανάλογα με τις ιδιότητες του ριζικού συστήματος των φυτών, πρέπει να λαμβάνονται κατάλληλα μέτρα για την αποφυγή βλάβης αυτών των κτιρίων ή δομικών κατασκευών.

5. Σε περίπτωση ύπαρξης δένδρων ή θάμνων σε γειτονικό οικόπεδο κατά την ανέγερση οικοδομής, οικοδομών οφείλει να λάβει τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία του κτιρίου που ανεγείρει από την υγρασία και το ριζικό σύστημα των δένδρων ή θάμνων.

Αστικός Κώδικας:

Άρθρο 1008

Ρίζες ή κλαδιά του γειτονικού ακινήτου

Ο κύριος ακινήτου μπορεί να κόψει και να κρατήσει για τον εαυτό του τις ρίζες δέντρων του γειτονικού ακινήτου που εισχωρούν στο κτήμα του. Το ίδιο ισχύει και για τα κλαδιά των δέντρων του γειτονικού ακινήτου που εκτείνονται πάνω από το κτήμα του, εφόσον τάχθηκε προηγουμένως στο νομέα του γειτονικού ακινήτου εύλογη προθεσμία για να τα κόψει.

Το δικαίωμα αυτό δεν παρέχεται αν οι ρίζες ή τα κλαδιά δεν εμποδίζουν τη χρήση του ακινήτου.

Άρθρο 1009

Καρποί που πέφτουν σε γειτονικό ακίνητο

Καρποί που πέφτουν στο γειτονικό ακίνητο από κάποιο δένδρο λογίζονται καρποί του ακινήτου στο οποίο πέφτουν. Η διάταξη δεν ισχύει αν αυτό το ακίνητο είναι κοινόχρηστο.

Άρθρο 1023

Δέντρο στο όριο

Το δέντρο που βρίσκεται πάνω στα όρια είναι κοινό και των δύο γειτόνων.

Εφόσον δεν χρησιμεύει ως ορόσημο, έχει δικαίωμα καθένας από τους γείτονες να απαιτήσει την αποκοπή του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για την έκδοση οικοδομικής άδειας για ανέγερση κατοικίας εντός οικισμού κάτω των 2000, χρειάζεται άδεια για την κοπή των πορτοκαλιών στο οικόπεδο;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας

Εχω το ίδιο πρόβλημα. Εντός οικισμού, και μάλιστα κατάφυτου, ο διπλανός έκτισε σύρριζα στο οικόπεδο που μόλις είχε ανεγερθεί η πολυκατοικία μας. Ο μηχανικός μου φύτεψε δέντρα στο οικόπεδό μας στο πλάι για να προστατέψει τα όρια, κάποιο είδος λεύκας (3 τεμάχια), Αυτά ψήλωσαν ως τον τρίτο όροφο και οι συνιδιοκτήτες τα θέλουν γιατί ομορφαίνουν το τοπίο από το παράθυρο τους. Ο γείτονας με εκβιάζει - και με ΄πιθανή αγωγή- ότι αν πάθουν κάτι τα θεμέλια της πολυκατοικίας του θα πληρώσω εγώ τη ζημιά. Τα κλαδιά που τον ενοχλούν τα έκοψα. Οφείλω να κόψω τα δέντρα? (είμαι διαχειρίστρια).

Μπορεί δέντρο με περίμετρο κορμού 20 εκατοστά να σπάσει με τις ρίζες μπετόν? Είναι ναι μεν ψηλά και πράσινα αλλά πολύ αδύνατα.

Αν πρέπει να τα κόψω, χρειάζομαι άδεια από κάπου?

Και κάτι ακόμα- ο γείτονας θέλει να βάψει την πολυκατοικία του και θα πρέπει να στήσει σκαλωσιές στον κήπο μας και να τις περάσει από το πάρκινγκ μου και κάποιων άλλων. Οφείλω να δεχτώ- ειδικά μετά τον εκβιασμό!

Link to comment
Share on other sites

Ενα πρωτο ερωτημα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι αν ο γειτονας εχει χτισει νομιμα κολλωντας στο οριο...

Σχετικα με το ερωτημα αν οι ριζες λευκας μπορουν να σπασουν/παραμερισουν μπετον ισως αρμοδιοτερος να απαντησει θα ηταν ενας γεωπονος. Αυτοι ξερουν το ριζικο συστημα των δεντρων, και την δυναμη που μπορουν αυτα να ασκησουν σε υπογεια αντικειμενα.

Αν χρειαστει να τα κοψεις δεν γνωριζω αν χρειαζεσαι αδεια κοπης απο καποια δημοσια αρχη (μου φαινεται τραγηγμενο). Πιθανολογω οτι μιας και δεν ειναι κωνοφορα (πευκα/κουκουναριες κτλ) τα κοβεις χωρις αδεια, αλλα ξαναλεω εκτιμηση μου αυτο. Πιθανον να ειμαι λαθος.

Οσο για τις σκαλωσιες και το βαψιμο, αν δεν σου φερει οικοδομικη αδεια που θα λεει "χρωματισμος οψεων με χρηση σκαλωσιων" δεν ακουμπαει ΤΙΠΟΤΑ στο οικοπεδο σου.

Δεν κανεις ενα κοπο να "ενοχλησεις" το μηχανικο που ειχες ρωτωντας τον αυτα που ρωτησες και εδω? Εχει καλυτερη εικονα της καταστασης και θα σε συμβουλεψει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για "αντιριζική" προστασία.

Αντιγράφω από εκεί....

 

4.2.2 Φυτεμένο δώμα ημιεντατικού - εντατικού τύπου
Για την πλήρη προστασία της επιφάνειας του δώματος/στέγης από διάτρηση του
ριζικού συστήματος των φυτών στις περιπτώσεις όπου τα αναπτυσσόμενα φυτά
έχουν ισχυρό ριζικό σύστημα, είναι απαραίτητη η διάστρωση οπλισμένης
συνθετικής μεμβράνης από εύκαμπτη πολυολεφίνη FPO ή πολυβινυλοχλωρίδιο PVC
ή καουτσούκ EPDM σε όλη την επιφάνεια της στέγης/δώματος. H αντιριζική
μεμβράνη καλύπτει τις επιφάνειες όπου αναπτύσσεται η βλάστηση αλλά και
επιφάνειες σκληρών δαπέδων από ξύλο, πέτρα πλάκες ή άλλα βιομηχανικά υλικά.
H μεμβράνη διαστρώνεται και συγκολλείται με αλληλοεπικάλυψη των φύλλων κατά
τουλάχιστον 10cm με θερμό αέρα. Ακολουθεί έλεγχος των ραφών συγκόλλησης και
εφαρμόζεται πίεση με ειδικό ρολό. Στα στηθαία η μεμβράνη εφαρμόζεται σε ύψος
μεγαλύτερο κατά 5-10cm από την ανώτερη στάθμη του υποστρώματος ανάπτυξης
των φυτών και στερεώνεται μηχανικά με ειδικό τεμάχιο αλουμινίου. Ακολουθεί
σφράγιση του ειδικού μεταλλικού τεμαχίου με πολυουρεθανική μαστίχη.
Οι αντιρριζικές μεμβράνες FPO, PVC, EPDM καλύπτουν εφαρμογές σε φυτεμένα
δώματα ημιεντατικού και εντατικού τύπου όπου αναπτύσσονται μεγάλοι θάμνοι και
δένδρα. Εφαρμόζονται πάνω από στεγανοποιητικές στρώσεις που δεν διαθέτουν
αντιριζική προστασία ή σαν στρώσεις στεγανοποίησης και αντιριζικής προστασίας.
Απαραίτητη προϋπόθεση για εφαρμογή συνθετικών μεμβρανών ως αντιρριζικών
είναι η πιστοποίηση βάσει διεθνών προτύπων (π.χ.FLL Proof Test 2008)
.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα,
 
το σπίτι μου βρίσκεται σε οικόπεδο το οποίο συνορεύει με άλλο παρατημένο οικόπεδο. Και τα δύο βρίσκονται εντός οικισμού. Στο γειτονικό οικόπεδο βρίσκεται πεύκο του οποίου τα κλαδιά έρχονται στο δικό μου οικόπεδο και μπλέκονται με τα καλώδια του ΟΤΕ και ακουμπάνε στη σκεπή μου αυξάνοντας τον κίνδυνο φωτιάς το καλοκαίρι. Για το λόγο αυτό θέλω να κλαδέψω τα κλαδιά του πεύκου πάνω από το οικόπεδό μου τουλάχιστον. Οι ιδιοκτήτες του γειτονικού οικοπέδου είναι 7-8 κληρονόμοι τους οποίους δεν μπορώ να βρω όλους και να τους βάλω να βγάλουν άδεια εργασιών μικρής κλίμακας. Τι κάνω; Πρέπει να απευθυνθώ σε πολιτικό μηχανικό για άδεια εργασιών μικρής κλίμακας; Να φέρω κατευθείαν συνεργείο να κλαδέψω ότι βρίσκεται στο οικόπεδό μου ή θα με πάνε αυτόφωρο; Να απευθυνθώ σε δικηγόρο και να στείλω σε όλους τους ιδιοκτήτες εξώδικο και αν δεν απαντήσουν να προχωρήσω κάπως αλλιώς; Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;
 
Ευχαριστώ.

 

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η κοπή δένδρου θέλει ΕΕΜΚ. Εσύ δεν θέλεις να κόψεις αλλά να κλαδέψεις. Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται.

 

Ας περιμένουμε να δούμε τι θα πουν και άλλοι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ δε βλέπω να θέλει ΕΕΜΚ το κλάδεμα πεύκου. Επίσης είναι εντός οικισμού που σημαίνει ότι δεν έχω θέμα με δασαρχείο σωστά; Λογικά το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να με καταγγείλει ένας εκ των συνιδιοκτητών ότι δεν τον ρώτησα. Σκέφτομαι μήπως βρω όλους τους συνιδιοκτήτες και τους ζητήσω να υπογράψουν μια υπεύθυνη δήλωση ότι μου επιτρέπουν να το κλαδέψω και μετά να φέρω συνεργείο. Αν δεν τα καταφέρω να στείλω σε όλους εξώδικο και εφόσον σε 15-20 μέρες δεν ανταποκριθούν τότε να φέρω το συνεργείο καθώς τα κλαδιά εμποδίζουν τη χρήση του ακινήτου μου (μπλέκονται με τα καλώδια του ΟΤΕ και προκαλούν κίνδυνο πυρκαγιάς το καλοκαίρι). Διαβάζω το εξής σχετικό:

 

Άρθρο 1008 - Αστικός Κώδικας - Ρίζες ή κλαδιά του γειτονικού ακινήτου

 

Ο κύριος ακινήτου μπορεί να κόψει και να κρατήσει για τον εαυτό του τις ρίζες δέντρων του γειτονικού ακινήτου που εισχωρούν στο κτήμα του. Το ίδιο ισχύει και για τα κλαδιά των δέντρων του γειτονικού ακινήτου που εκτείνονται πάνω από το κτήμα του, εφόσον τάχθηκε προηγουμένως στο νομέα του γειτονικού ακινήτου εύλογη προθεσμία για να τα κόψει.

Το δικαίωμα αυτό δεν παρέχεται, αν οι ρίζες ή τα κλαδιά δεν εμποδίζουν τη χρήση του ακινήτου.

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

εάν εχεις την συναινεση  των ιδιοκτητων,

δεν βλεπω τί ειδους ΕΕΜΚ "κλαδεματος" μπορει να εκδοθει, αφου δεν υπαρχει τετοια προβλεψη.

 

Κατα τα λοιπα, εάν αυτοι αρνουνται, εχεις δικαιωμα δικαστικης προστασιας..

 

[προσοχη: Το δικαίωμα αυτό δεν παρέχεται αν οι ρίζες ή τα κλαδιά δεν εμποδίζουν τη χρήση του ακινήτου.]

 

Αστικός Κώδικας:
Άρθρο 1008
Ρίζες ή κλαδιά του γειτονικού ακινήτου
Ο κύριος ακινήτου μπορεί να κόψει και να κρατήσει για τον εαυτό του τις ρίζες δέντρων του γειτονικού ακινήτου που εισχωρούν στο κτήμα του. Το ίδιο ισχύει και για τα κλαδιά των δέντρων του γειτονικού ακινήτου που εκτείνονται πάνω από το κτήμα του, εφόσον τάχθηκε προηγουμένως στο νομέα του γειτονικού ακινήτου εύλογη προθεσμία για να τα κόψει.
Το δικαίωμα αυτό δεν παρέχεται αν οι ρίζες ή τα κλαδιά δεν εμποδίζουν τη χρήση του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι οι ιδιοκτήτες είναι γύρω στους 8 κληρονόμους που δεν πατάνε στην περιοχή οι περισσότεροι, δεν ξέρω καν ποιοι είναι όλοι, μεταξύ τους δεν τα βρίσκουν, ψάχνω να βρω τα στοιχεία τους καθώς δεν τους ξέρω όλους, δεν ασχολούνται/βαριούνται κλπ.

 

Μια απλή υπογεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση (χωρίς γνήσιο υπογραφής) από τον καθένα εάν τους βρώ ότι μου επιτρέπουν το κλάδεμα με καλύπτει σωστά;

Edited by leftkox
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.