Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Ευθύνη γιατί έχει; Αν ενημερώσει και το μελετητή αλλά και τον ιδιοκτήτη ότι βρήκα 1. .....2....3.... πράγματα τα οποία δεν είναι σύμφωνα με την άδεια, πρέπει να γίνει αναθεώρηση αδείας, έλεγχος υπάρχοντος, επέμβαση που πρέπει να γίνει και προϋπολογισμός ... τί άλλο να κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος ειπε τι ευθυνες υπαρχουν αν αναλαβεις π.χ να κανεις μια ανακαινιση και βρισκεις λαθη.Αρα μελετητης ,επιβλεπων ή κατασκευαστηςθα εισαι.Και στις τρεις περιπτωσεις αν διαπιστωσεις αυθαιρεσια οφειλεις να σταματησεις καθε ενεργεια μεχρι να αναθεωρηθει η αδεια.

Ειναι γνωστο οτι και οι κατασκευαστες εχουν ευθυνη αν εκτελουν παρανομες εργασιες.

Ο συναδελφος απ οτι καταλαβα εχει αναλαβει την κατασκευη διαπιστωσε μια διαφοροποιηση και ρωτα τι να κανει.Να σταματησει αμεσως την επισκευη μεχρι να γινει αναθεωρηση αδειας.Αυτο πρεπει να κανει

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος ειπε τι ευθυνες υπαρχουν αν αναλαβεις π.χ να κανεις μια ανακαινιση και βρισκεις λαθη.Αρα μελετητης ,επιβλεπων ή κατασκευαστηςθα εισαι.Και στις τρεις περιπτωσεις αν διαπιστωσεις αυθαιρεσια οφειλεις να σταματησεις καθε ενεργεια μεχρι να αναθεωρηθει η αδεια.

Ειναι γνωστο οτι και οι κατασκευαστες εχουν ευθυνη αν εκτελουν παρανομες εργασιες.

Ο συναδελφος απ οτι καταλαβα εχει αναλαβει την κατασκευη διαπιστωσε μια διαφοροποιηση και ρωτα τι να κανει.Να σταματησει αμεσως την επισκευη μεχρι να γινει αναθεωρηση αδειας.Αυτο πρεπει να κανει

Δεν το γνώριζα όπως διατυπώθηκε από τον συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Είμαι στην δυσάρεστη θέση,να έχω μια περίπτωση,κακής (και ελλιπούς μελέτης),αλλά και πίεσης και εξαναγκασμό από τον κατακευαστή στον μελετητή μηχανικό, να "δείξει" στα σχεδια της μελέτης,"άλλα" από αυτά που έχει υπολογίσει στο τεύχος (της κακής) μελέτης. Η μελέτη ήρθε στα χέρια μου από τον κύριο του έργου και είναι αυτή ακριβώς που έχει ανέβει στο σύστημα αδειών. Επειδή ποτέ δεν έχω συναντήσει  κάτι ανάλογο,τι ακριβώς γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Το ΤΕΕ,έχει κάποιο τμήμα που ασχολείται με τέτοιες περιπτώσεις ή να πάει το θέμα σε δικηγόρο και να ακολουθήσει τη νομική οδό? 

Edited by tasanto
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ted78 said:

Έχει υλοποιηθεί το κτίσμα; 

Εχει ξεκινήσει η θεμελίωση......εκεί όμως είναι που έχει γίνει της κακομοίρας. Πραγματικά απορώ με αυτά που είδα στην μελέτη. 
(να πω ότι δεν πρόλαβα να διαβάσω τα προηγούμενα μηνύματα στο νήμα και ζητώ συγγνώμη για αυτό,θα το κάνω όμως γιατί ,έχουν "πολύ ψωμί")

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, tasanto said:

Είμαι στην δυσάρεστη θέση,να έχω μια περίπτωση,κακής (και ελλιπούς μελέτης),αλλά και πίεσης και εξαναγκασμό από τον κατακευαστή στον μελετητή μηχανικό, να "δείξει" στα σχεδια της μελέτης,"άλλα" από αυτά που έχει υπολογίσει στο τεύχος (της κακής) μελέτης. Η μελέτη ήρθε στα χέρια μου από τον κύριο του έργου και είναι αυτή ακριβώς που έχει ανέβει στο σύστημα αδειών. Επειδή ποτέ δεν έχω συναντήσει  κάτι ανάλογο,τι ακριβώς γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Το ΤΕΕ,έχει κάποιο τμήμα που ασχολείται με τέτοιες περιπτώσεις ή να πάει το θέμα σε δικηγόρο και να ακολουθήσει τη νομική οδό? 

Εσύ πως ακριβώς εμπλέκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αν όντως είναι τόσο χάλια η μελέτη συμβουλέυεις τον ιδιοκτήτη να σταματήσουν άμεσα όλες οι εργασίες, όσο κι αν γκρινιάζει ο εργολάβος, αφού τίθεται θέμα ασφάλειας της κατασκευής.

Δες αν υπάρχει περιθώριο συνεννόησης με τον αρχικό μελετητή ώστε να διορθωθεί η μελέτη, υπάρχει δυνατότητα αναθεώρησης της στατικής μελέτης, αλλιώς θα πρέπει να προχωρήσεις εσύ στην αναθεώρηση με ταυτόχρονη αλλαγή μηχανικού.

Σε κάθε περίπτωση διασφάλισε ότι θα έχεις επίσημο ρόλο και ότι θα διασφαλίσεις την αμοιβή σου.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.