Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

@Χρύσα , Τρίκαλα δουλεύεις;

 

Οχι spy δεν είμαι Τρίκαλα.

 

 

ο κατασκευαστης τι λεει???πως θα το στησει κατα'ρχην?

 

Ο κατασκευαστής φυσικά και φρίκαρε. Δεν θα το στήσει όχι. Είναι η συμφωνία μας αυτή από την αρχή. Εχουμε διώξει και άλλη φορά ελαιοτριβείο που έβγαζε μάτι ότι ήταν προβληματικό. Δεν ήταν τόσο χάλια βέβαια. Γενικά όπου εντοπίζεται πρόβλημα πρώτα μιλάμε με το μηχανικό, γιατί όλοι άνθρωποι είμαστε μπορεί κάτι να του έχει ξεφύγει και αν δούμε ότι δεν συνεργάζεται το έργο σταματάει. Ευτυχώς ακόμα και σε αυτή την εποχή που οι δουλειές είναι κατα πολύ λιγότερες δεν έχει αλλάξει πολιτική η εταιρεία. Μέχρι τώρα έχω δει τέρατα αλλά τα πιο πολλά δεν είναι επικίνδυνα απλά ήθελαν παραπάνω σοβαρότητα και λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

..ΙPE180 για κολωνα και ζυγωμα με τιποτα..ουτε με μαγικα!!!!! ακομα και ελκυστηρα να χρησιμοποιουσε για να μειωσει τις ροπες στο ζυγωμα δεν βγαινει με τιποτα....

Kάνεις μεγα λάθος!!!

Αν βαλεις 2πλο υδραυλικο ελκυστηρα εισαι μια χαρα!! :P

 

Περα απο την πλακα, οσοι ασχολουνται με μεταλλικα, μαλλον πρεπει να προσεχουν πολυ...

 

Στο ερωυημα σου Χρυσα, δεν ξερω αν δουλευεις ως ελ. επαγγελματιας η οχι, αλλα το να αμφισβητησεις μελετη συναδελφου, εγω το βρισκω βαρυ, ακόμα κι αν ειναι ολοφανερο οτι κανει χοντρες μ@κακιες.

 

Εχεις 2 επιλογες ως κατασκευαστης:

α) κατασκευαζεις, παιρνεις τα $ και κανεις την παπια

β) αρνείσαι να αναλαβεις κι αν σε ρωτησουν γιατι, παλι σκεφτεσαι πολυ καλα πριν πεις την αληθεια.

 

Η εγκριση της μελετης, ειναι δουλεια της πολεοδομιας, η οποια αν και δεν εχει υποχρεωση να ελεγχει τους υπολογισμους, πρεπει να "πιανει" χοντραδες... Όπως -πιστευω- αν εδινα ξυλοτυπο με στυλο 40/40 με 26Φ20, θα μου λεγανε να τον αλλάξω...

 

Παντως, θαυμαζω την ολη αντιμετωπιση εκ μερους σου.

Link to comment
Share on other sites

αλλα το να αμφισβητησεις μελετη συναδελφου, εγω το βρισκω βαρυ, ακόμα κι αν ειναι ολοφανερο οτι κανει χοντρες μ@κακιες.

 

Εχεις 2 επιλογες ως κατασκευαστης:

α) κατασκευαζεις, παιρνεις τα $ και κανεις την παπια

β) αρνείσαι να αναλαβεις κι αν σε ρωτησουν γιατι, παλι σκεφτεσαι πολυ καλα πριν πεις την αληθεια.

 

Σχετικος δεν ειμαι, και συγνωμη για την σφηνα, αλλα διαφωνω οσο δεν παει με τα παραπανω... τι ειναι δηλαδη η μελετη και δεν πρεπει να την αμφισβητησει? Καλυπτεται απο το αλαθητο του Παπα?

 

Μηχανικοι που κανουν τετοιες μελετες θα επρεπε να υπαρχει τροπος να χανουν το δικαιωμα υπογραφης.. Και εγω ειναι πολλα ακομα αυτα που δεν ξερω αλλα δεν κανω/αναλαμβανω οτι γουσταρω, και μετα να πρεπει να βγαλει αλλος το φιδι απο την τρυπα.

 

Ως ποτε θα κανουμε τουμπεκι που λενε με τα στραβα που βλεπουμε? Και μετα γκρινιαζουμε και απο πανω..

Link to comment
Share on other sites

Oχι φιλε μου μην το παιρνεις ετσι...

Μιλω καθαρα για συναδελφικη αβρότητα.

Με ποιο δικαιωμα και ποια κριτήρια μπορεις να αμφισβητήσεις την μελετη καποιου;

Μόνο χαμένος θα βγεις αν μαθευτει, διοτι σίγουρα θα εχει τροπους να υπερασπιστει τον εαυτο του, οπως κανει ο παλαιουρας.

"Καλυπτεται απο το αλαθητο του Παπα?"

Όχι αλλα καλύπτεται απο την μελέτη και τον ελεγχο που υποτειθεται πως εχει κανει ο μελετητης και μετα απο αυτον η πολεοδομια. Αρα, "εσυ" έρχεσαι 3ος στην σειρα... Κι επειδη το αλαθητο του Παπα ισχυει και για εμας, μπορει να κανουμε εμεις λαθος.

 

Και να μιλησεις, να πεις στον πελατη τι; "Δεν σου εκενε καλη μελετη"; Μηπως και μονο με αυτο ο συναδελφος μπορει να σε παει πειθαρχικο αν θελει;

 

Τελος παντων, η δικη μου φιλοσοφια συνοψίζεται στις 2 επιλογες στο παραπανω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι θες να πεις...

Με ποιο δικαιωμα και ποια κριτήρια μπορεις να αμφισβητήσεις την μελετη καποιου;
Εσεις ολοι μιλατε για περιπτωση τραβηγμενη απο τα μαλλια.. για μελετη για τα σκουπιδια. Δεν ειναι αρκετο αυτο?

 

Οπως και να εχει και παλι λεω οτι καταλαβαινω το σκεπτικο σου.. ο χαμενος μαλλον θα ειναι αυτος που αμφισβητησε τη μελετη.

 

Παντως θεωρω οτι η Χρυσα καλως κανει οτι κανει..

Και ξανα, δεν το κατεχω=δεν ασχολουμαι=δεν αυτοσχεδιαζω.

Θα μου πεις, αυτο να ηταν ολο το προβλημα μας:(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα. Τι θα έκανα: θα συζητούσα με τον συνάδελφο (???) τις αμφιβολίες μου (χωρίς να ενημερώσω τον ΚτΕ). Αν συμμεριζόταν ότι η μελέτη απαιτεί αλλαγές και τις έκανε, θα προχωρούσα. Αν όχι, δεν αναλαμβάνω, πάλι χωρίς να ενημερώσω τον ΚτΕ, για ποιον ακριβώς λόγο. Κρινόμαστε από τα ΟΧΙ που λέμε. Δυστυχώς η δουλειά χάνεται (στους δύσκολους αυτούς καιρούς), όμως κοιμάμαι το βράδυ.

 

Φυσικά σε βάθος χρόνου διακαιώνομαι, ηθικά. Το οικονομικό, βεβαίως το χάνω. Ο πάλιουρας θα θεωρείται "γάτος" και εγώ "ψείρας".

Link to comment
Share on other sites

Εχετε πιο πολλα χρονια στη δουλεια, εχετε δει απειρως περισσοτερα απο εναν πχ της ηλικιας μου, οποτε για να λετε το ιδιο μαλλον εχετε δικιο.. οπως και να χει κριμα που συμβαινουν τετοια

Link to comment
Share on other sites

Εσεις ολοι μιλατε για περιπτωση τραβηγμενη απο τα μαλλια.. για μελετη για τα σκουπιδια. Δεν ειναι αρκετο αυτο?

Nαι, σε επίπεδο συζήτησης με συνάδελφο μπορεις να πεις οτι θελεις.

Ομως αυτο διαφερει παααρα πολυ απο το να ενημερωσεις πελάτη κυριως διχως να σε ρωτησει.

 

Και ο Κ_ΡΑΤ τα λεει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Ενας μηχανικός , δεοντολογικά τι πρέπει να υπερασπιστεί πρώτα ?

 

Την ανθρώπινη ζωή , την περιουσία του πολίτη ή το επαγγελματικό προφίλ του συναδέλφου ?

 

Τι όρκο έχει δώσει ?

 

Εαν απαντήσετε σε αυτό , νομίζω θα βρείτε και τι πρέπει να κάνει ηθικά και δεοντολογικά ένας μηχανικός όταν έχει μπροστά του κατασκευή η οποία όπως λέτε είναι επικίνδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Την ανθρώπινη ζωή , την περιουσία του πολίτη ή το επαγγελματικό προφίλ του συναδέλφου ?
Όπως τα είπες με την σειρά.

Πρώτα την ανθρώπινη ζωή, μετά την περιουσία του πολίτη και τέλος το επαγγελματικό προφίλ του συναδέλφου.

 

Δηλαδή αν ο συνάδελφος είναι λαμόγιο θα τον υπερασπιστώ ??? Θα τον πατήσω κάτω σαν σκουλήκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.