Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

εγώ πάντως τα παίρνω μονωμένα Πίπο...

αν βλέπω έναν τοίχο π.χ. 10 μέτρα στη ΜΘ, και μετά συνεχίζεται για άλλα 2 στον H/Χ, θεωρώ ότι χτίστηκαν ταυτόχρονα (εσύ θα ξέρεις καλύτερα από μένα βέβαια), οπότε πλάι στον βασιλικό...

εξάλλου συνήθως είναι σχετικά μικρό τμήμα της συνολικής επιφανείας

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Είναι στην απόλυτη κρίση σου Ιντζαγκι τι θα κάνεις. Είτε ελλειπώς μονωμένα έιτε αμόνωτα δεν θα σου πει κανείς γιατί. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλα κομματια τοιχου...

6,50 σε μηκος το ενα και 3,50 το αλλο...

 

Οταν ειναι μικρη η συνεχεια οπως αναφερει ο συναδελφοςπιο πανω, το θεωρω κι εγω μονωμενο.

Η οταν φερ ειπειν ειναι ενας Η/Χ τυπου δωματιο αναμεσα σε αλλα δυο και απλως συνεχιστηκε ο τοιχος και το εκλεισε, ε το πιανω ολο μονωμενο...

Αλλα εδω μιλαμε για μεγαλη επιφανεια.

 

Απο τα 6,50μ του μεγαλου μηκους, τα 3,10 εκλεισαν με την κατασκευη κανονικα ενω τα υπολοιπα μεταγενεστερα (για να κλεισουν ηθελε μονο ενα μεγαλο κουφωμα να κατσει στο οριο), οποτε θεωρω οτι η εργολαβος δεν κατασκευασε μονωμενο Η/Χ...

 

Σκοπευω να τα παρω αμονωτα εκεινα τα τμηματα, οπως και αντιστοιχα τα τμηματα της οροφης του Η/Χ, οπου ειναι εκτεθειμενα σε εξωτερικο αερα....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω συνάδελφοι μια εγκυκλοπαιδκή ερώτηση! Στο κανονισμό του 79 για τις θερμομονώσεις έπρεπε να βάζουμε μόνωση στις κολώνες και στα δοκάρια???
Επρεπε να κάνουμε έλεγχο σε κάθε στοιχείο αν πληρεί κάποιες προδιαγραφές ή μονο το u του κελύφους να είναι μικρότερο από το umax!!!???
Προσωπικά δν έχω δει κανένα κτίριο προ κενακ με μόνωση στον φέροντα οργανισμό!!!!!

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΘΚ  του 1979 ίσχυε μέχρι το τέλος του 2010 που αντικαταστάθηκε από τον ΚΕΝΑΚ.....

Νομίζω ότι αυτό απαντάει στην ερώτηση σου.....

 

Εννοείται ότι έπρεπε το κτήριο να πληρεί συγκεκριμένες προδιαγραφές..... 

Η μελέτη θερμομόνωσης περιελάμβανε όλο το κέλυφος, άσχετα αν δεν την εφάρμοζε σχεδόν κανείς μέχρι το 1990+ (κυρίως στον φέροντα οργανισμό)......

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Ναι λέμε....

 

ΥΓ.

Γράψε την ειδικότητα σου (σύμφωνα με τους κανονισμούς), για να ξέρουμε με ποιόν έχουμε να κανουμε :smile:

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που εχουμε ΜΘ του 1980 που οριζει μονωση σκυροδεματων απο την εσωτερικη πλευρα και δυο εξωτερικες πλευρες ειναι ανεπιχριστες και φαινονται αμονωτες, ειναι εμφανης λογος να τα θεωρησουμε αμονωτα η και παλι δε μπορουμε να την αμφισβητησουμε?

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον υποτίθεται ότι είναι από την εσωτερική δεν είναι λόγος αμφισβήτησης. Αν και πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, αν και εγώ δει και γω διάφορες ομορφιές σε παλιές μελέτες, όπως 7 εκ υαλοβάμβακα σε φέροντα στοιχεία. Όλοι ξέρουμε το πόσο υλοποιήθηκαν αυτά βέβαια, αλλά τί να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αδεια του 1981... Κατεστραμμενη, πληρης απωλεια και απο τις 3 πολεοδομιες Θεσσαλονικης που υπηρχε περιπτωση να ανευρεθει...

Επεσε σε βοθρο, με ειπανε...

 

Στις 2 απο τις 4 πλευρες βλεπω ασοβατιστα μπετα και τουβλα, αμονωτα τα μπετα, τουλαχιστον εξωτερικα...

Μετραω παχος τοιχου 18εκ

Μετραω παχος δοκου 25εκ (σοβαδες μονο απο τη μια μερια)

 

Τι κανουμε αναφορικα με τη ΜΘ?

 

Θα εχω πολυ αδικο αν τη θεωρησω ολη αμονωτη? Βγαζω ΠΕΑ στο ισογειο καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.