Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Εκανα μεταφορά του post γιατί ξέφευγε η κουβέντα εκτός θέματος.

 

Από που προκύπτει αυτό sdim;

Αν χρησιμοποιείς τεχνολογία φωτιστικών που σου δίνει τα απαιτούμενα lx με μικρότερη ισχύ από αυτή του ΚΑ, π.χ. με τεχνολογία led, βάζεις την ισχύ αυτή.

Ανεξάρτητα αν είναι μικρότερη από του ΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξαναδιάβασα την ΤΟΤΕΕ 20701-1.

Η απαίτηση τελικά είναι για την χαμηλότερη στάθμη (lx) φωσμού.

 

"Σε περίπτωση που το υπό επιθεώρηση κτήριο διαθέται φωτιστικά και λαμπτήρες που αποδίδουν χαμηλότερη στάθμη (lx) γενικού φωτισμού από τα καθορισμένα στον πίνακα 2.4, τότε για τους υπολογισμούς, ως εγκατεστημένη ισχύς γενικού φωτισμού λαμβάνεται η υπολογιζόμενη ελάχιστη απαιτούμενη εγκατεστημένη ισχύς φωτιστικών της ίδιας τεχνολογίας, με τη χρησιμοποιούμενη στο εξεταζόμενο κτήριο, που πληροί την ελάχιστη στάθμη (lx) γενικού φωτισμού".

 

Στην πράξη,  μόνο ένα κατάστημα μου έχει τύχει  με φωτιστικά, όλα τα υπόλοιπα ήταν γυμνά υπό ανακαίνιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι,

δουλεύω ένα ΠΕΑ σε καφετέρια και έχω κάποιες απορίες για τον φωτισμό καθώς δεν έχω ασχοληθεί ξανά με κτίρια τριτογενή τομέα. Η απαίτηση από πίνακα 2.4 είναι 250lx και εγώ έχω 30 αλογόνου των 50W 30 led των 10W και 2 hqi 75W το καθένα. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό η εγκατεστημένη ισχύς βγαίνει 1950W. Όπως διάβασα παραπάνω οι λάμπες led αντιστοιχούν με τον συμπαγή φθορισμό στον πίνακα 5.1 δηλαδή 4.5W/m2/100lx. Για να βρω τώρα, με τους συγκεκριμένους λαμπτήρες, την απαιτούμενη ισχύ φωτισμού τι πρέπει να κάνω; Αν είχα ένα είδος λαμπτήρα, π.χ. αλογόνου με 16.6W/m2/lx για μια καφετέρια 100τμ θα υπολόγιζα εύκολα ότι θέλω. 16,6*2,5*100=4150W αλλά με διαφορετικά είδη πρέπει να βρω κάποιο μέσο όρο για αλογόνου-led-hqi ή κάτι άλλο; 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by gianni_s
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε εστιατόριο 160τ.μ. για τον φωτισμό θα τοποθετηθούν λάμπες led 7W - 640lm

 

Για τον υπολογισμό του αριθμού φωτιστικών μπορώ να ακολουθήσω την παρακάτω λογική?

 

Εστιατόριο 200lux * 160m2 = 32.000

 

32.000 δια 640 = 50 φωτιστικά?

 

Ο χώρος είναι ενιαίος

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί χρησιμοποποιείς την φωτεινή ροή των λαμπτήρων, αντί για των φωτιστικών, για τους υπολογισμούς. Αν θες, δες στη σελίδα 8 τα μηνύματα 73 και 74.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα ο υπολογισμός είναι σωστός απλά αντί για την φωτεινή ροή του λαμπτήρα (640) πρέπει να βάλω του φωτιστικού. Και αν δεν ξέρω του φωτιστικού? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.