Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

δεν ειπα οτι πας εσυ απλουστευτικα στη μεθοδο αυτη . 

ειπα οτι απλουστευσαμε το παραδειγμα μου ωστε να μην εχουμε πυρακτωσεως αλλα να εχουμε μονο αλογονου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι τα έχουμε ξανασυζητήσει τα παρακάτω αλλά απλά θέλω ένα τσεκάρισμα.

 

1) Έχουμε καταλήξει ότι εφόσον έχουμε εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού μικρότερη του Κ.Α. ο μπούσουλας μας είναι ο Πίνακας 5.1.α. με βάση τον τύπο λαμπτήρων που βρίσκουμε στον χώρο και αν υπάρχουν δυο τρεις τύποι κάνουμε μία κανονικοποίηση. 

 

2) Μπορείτε να μου εξηγήσετε το παρακάτω..Π.χ. από πίνακα 5.1.α. ο Τ8 έχει 3,4Watt/m2/100lx ή αλλιώς 3,4W/m2 ανά 100lm/m2 δηλαδή 29,4lm/W, σωστά ? Εγώ γιατί ψάχνοντας στο ίντερνετ βρίσκω τις Τ8 να είναι γύρω στα 60-70lm/W π.χ. αυτή είναι 58W και 4000lm δηλαδή 69lm/W. Είναι πολύ συντηρητικές οι τιμές του 5.1.α. ? 

 

 

TL-D 58W/54-765 1SL

 

Light Technical Characteristics
Color Code 54-765 Color Rendering Index 72 Ra8 Color Designation (text) Cool Daylight Color Temperature 6200 K Luminous Flux Lamp EM 4000 Lm Lumen Maintenance 2000h 90 % Lumen Maintenance 5000h 80 % Lumen Maintenance 10000h 75 % Lumen Maintenance 15000h 70 % Luminance Average EM 1.15 cd/cm2 Chromaticity Coordinate X 315 - Chromaticity Coordinate Y 341 -
 
Electrical Characteristics
Lamp Wattage 58 W Lamp Wattage EM 58.5 W Lamp Voltage 111 V Lamp Current EM 0.670 A Dimmable Yes
Link to comment
Share on other sites

nik, θα το ξαναπώ. Ο πίνακας 5.1.α. αναφέρεται σε φωτιστικά με συγκεκριμένους λαμτήρες. Στο σύνολο: φωτιστικό σώμα, λαμπτήρας, βοηθητικές διατάξεις, ανακλαστήρες και πιθανόν να παίρνει υπόψη του και συντελεστές συντήρησης, ρύπανσης κ.α. Δες ας πούμε τον λαμπτήρα (και μόνο) που φέρνεις ως παράδειγμα. Για συστήρηση κάθε 5000 ώρες πέφτει στα 55 lm/W.

Αν θες να συγκρίνεις, θα πρέπει να δεις καταρχήν φωτιστικά και κατά δεύτερον αποτελέσματα από φωτοτεχνική μελέτη.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nik,

 

Αν και έμπειρος μηχανικός [και στο φόρουμ και στα ενεργειακά], η ερώτησή σου δείχνει γιατί πρέπει κάθε ειδικότητα μηχανικών να ασχολείται με το δικό της αντικείμενο κατά κύριο λόγο [συνυπογραφή ΠΕΑ όπως ΜΕΑ]. Όποιοι έχουν ασχοληθεί με φωτοτεχνικές μελέτες, μπορούν ευκολότερα να προσεγγίσουν τους σχετικούς με τα φωτοτεχνικά χαρακτηριστικά πίνακες της ΤΟΤΕΕ. Τα μεγέθη αναφέρονται στο αποτέλεσμα που προκύπτει σε ένα χώρο όταν τοποθετηθούν φωτιστικά [όχι λαμπτήρες] με συγκεκριμένη απόδοση lm/W. Στην ουσία τώρα, οι πίνακες της ΤΟΤΕΕ1 είναι ελαφρά συντηρητικοί, αλλά κοντά στην πραγματικότητα [οι συνάδελφοι - συντάκτες/συγγραφείς -  που δούλεψαν τις ΤΟΤΕΕ έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά]. Ωστόσο, για να είμαστε επιστημονικά και τεχνικά ορθοί, θα έπρεπε να διορθώνονται [επανα-υπολογίζονται] οι ισχείς που αφορούν στον φωτισμό, στις περιπτώσεις που διαφοροποιούνται από τις παραδοχές της ΤΟΤΕΕ [π.χ., ύψος φωτιστικών από επίπεδο αναφοράς διαφορετικό από 1,8 μέτρα κλπ.]. Τώρα, θα μου πεις, αυτά είναι "ψιλά γράμματα". Εδώ, εκδίδονται τηλε-ΠΕΑ [των 50ευρώ], το ύψος των φωτιστικών μας μάρανε!! Και πολύ φοβάμαι ότι, θα έχεις δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Οκ...Πάμε λοιπόν με πιν.5.1.α. και ό,τι βγει. 

 

Για την εμπειρία μου στα ΠΕΑ όντως πιστεύω ότι ειδικά στον τριτογενή, οι Π.Μ. δεν ξέρουμε και πολλά αλλά έτσι έχουμε αποφασίσει εδώ να τα μοιράζουμε τα ΠΕΑ με βάση τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε κατάστημα για τον φωτισμό έχω 5 φωτιστικά στο ισόγειο και 6 φωτιστικά στον όροφο με ισχύ 92Watt και φωτεινή δραστικότητα 55 lumen/W, 2 φωτιστικά σώματα με ισχύ 40Watt στη κουζίνα και στο WC (εντός ζώνης) και 6 φωτιστικά με ισχύ 40Watt στη πρόσοψη. Για την ενεργειακή μελέτη ποια φωτιστικά υπολογίζουμε? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις τι τεχνολογίας είναι τα φωτιστικά που έχεις. Επίσης, αυτά τα 55 [lm/W] για τα 11 (=5+6) φωτιστικά σώματα συνολικής ισχύος 11x92 = 1012 [W] στον κύριο χώρο του καταστήματος, τα έχεις υπολογίσει από τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά; Χωρίς τα παραπάνω, δύσκολο να πάρεις απάντηση.

Όταν λες "στην πρόσοψη", εννοείς εξωτερικά του καταστήματος ή μήπως φώτα ανάδειξης εσωτερικά στην βιτρίνα του; Και στις δύο περιπτώσεις δεν τα παίρνεις υπόψη σου στους υπολογισμούς.

Πάντως τα φωτιστικά της κουζίνας και των W.C., έχε υπόψη σου πως θα τα υπολογίσεις με απαιτήσεις σαν να ήταν στον κύριο χώρο του καταστήματος, δηλαδή για στάθμη φωτισμού 500 lux.

 

Τώρα, αν το σύνολο των φωτιστικών σου (χωρίς αυτά της ανάδειξης ή εξωτερικού φωτισμού), βάσει των τεχνικών τους χαρακτηριστικών και της φωτοτεχνικής μελέτης (αν κάνεις τέτοια), καλύπτει την ελάχιστη απαιτούμενη στάθμη φωτισμού των 500 [lx], καταχωρείς την συνολική τους ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τον υπολογισμό στο DIALUX. Τα φωτιστικά είναι έχουν λαμπτήρες φθορισμού (tc-tel). 

 

Πρόσοψη εννοώ στην εξωτερική όψη του κτιρίου.

 

Οπότε σαν συνολική ισχύ έχω 1012+80=1092W?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν με αυτήν καλύπτεις την ελάχιστη απαιτούμενη στάθμη φωτισμού των 500 [lx], που αφού έκανες την μελέτη, λογικά, την καλύπτεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αν έχει φωτιστικά θα πάρεις την υφιστάμενη κατάσταση και όχι του κτιρίου αναφοράς.

Αν δεν έχει φωτιστικά θα πας με το κτίριο αναφοράς.

 

 

Να συμπληρώσω πως αν η υφιστάμενη κατάσταση έχει χαμηλότερη ισχύ από το κτίριο αναφοράς θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την ισχύ του κτηρίου αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.