Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

 

 

..... Δε μπορώ να καταλάβω όμως το πότε κάνουμε αυτό που έκανα εγώ και πότε αυτό που με διορθώνετε.

 

Αυτό που υπολίγισες εσύ, γίνετι στην περίπτωση που έχεις λάμπες διαφορειτικές απο αυτές που έχει το κτήριο αναφοράς και λαμβάνεις υποψη σου τα lux απο τις εγκατεστημενες λάμπες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο σεμινάριο των ενεργειακών επιθεωρητών (για μόνιμος) μας είπε ο εκπαιδευτής πως μετράμε την εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού (ότι υπάρχει στον χώρο), υπολογίζουμε την ισχύ του κτηρίου αναφοράς από τον πίνακα 2.4 (για νυχτερινά κέντρα διασκέδασης είναι 3,2W/m²) και στην συνέχεια στο λογισμικό εισάγουμε την μεγαλύτερη από τις δύο τιμές.

 

Ο φωτισμός ανάδειξης, ο φωτισμός ασφαλείας και ειδικός φωτισμός χώρων ειδικής χρήσης  εξαιρούνται.\

 

Στα περισσότερα νυχτερινά κέντρα αν βγάλεις τον φωτισμό ανάδειξης, τα φωτορυθμικά κτλ, η ισχύς βγαίνει συνήθως χαμηλότερη από του πίνακα 2.4 οπότε παίρνεις την τιμή από τον πίνακα και είσαι έτοιμος.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

Μέγα λάθος.

Τραγικό λάθος!!!

 

Δε υπολογίζεις την ισχύ φωτισμού από τον πίνακα 2.4. Εκεί είναι η ισχύς του κτιρίου αναφοράς.

Μετράς την εγκατεστημένη ισχύ.

Υπολογίζεις την ισχύ φωτισμού που απαιτείται, από τον πίνακα 5.1α για την τεχνολογία φωτιστικών που υπάρχει στο μαγαζί (φθορισμού, πυρακτώσεως ή ότι άλλο) ώστε να πιάνεις τα lux που λέει ο πίνακας 2.4.

Και μετά βάζεις το μεγαλύτερο.

 

Μου αρέσει που αν δεν περάσουμε τις εξετάσεις θα πρέπει εμείς να επιστρέψουμε τα χρήματα της επιδότησης και όχι τα ΚΕΚ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δε υπολογίζεις την ισχύ φωτισμού από τον πίνακα 2.4. Εκεί είναι η ισχύς του κτιρίου αναφοράς.

Μετράς την εγκατεστημένη ισχύ.

Υπολογίζεις την ισχύ φωτισμού που απαιτείται, από τον πίνακα 5.1α για την τεχνολογία φωτιστικών που υπάρχει στο μαγαζί (φθορισμού, πυρακτώσεως ή ότι άλλο) ώστε να πιάνεις τα lux που λέει ο πίνακας 2.4.

Και μετά βάζεις το μεγαλύτερο.

 

Ορθόν

 

+1 στο master

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση.

Αν όμως η ισχύς βγει κάτω από του κτηρίου αναφοράς, δεν πρέπει να λάβουμε του κτηρίου αναφοράς;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Βάζεις την είτε την εγκατεστημένη ισχύ είτε την ισχύ που υπολόγισες ότι απαιτείται έτσι ώστε -με τα φωτιστικά συγκεκριμένης τεχνολογίας που είναι εγκατεστημένα- να επιτυγχάνεται η απαιτούμενη στάθμη φωτισμού. Όποια από τις δύο ισχύς προκύψει μεγαλύτερη αυτήν και συμπληρώνεις.

 

Θα έβαζες σαν "εγκατεστημένη ηλεκτρική ισχύς φωτισμού" αυτήν που προκύπτει από τον πίνακα 2.4 (δηλαδή θεωρητικό σύστημα), μόνο εάν το επιθεωρούμενο κτίριο δεν διέθετε συστήματα φωτισμού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις φρέσκαρα την ΤΟΤΕΕ.

Στην περίπτωση που υπάρχουν λαμπτήρες, όντως υπολογίζουμε την ισχύ από τους πίνακες 2.4 (Στάθμη φωτισμού σε lx) και 5.1α.

 

Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν λαμπτήρες, όπως στις περιπτώσεις για τις οποίες ρώτησαν οι συνάδελφοι στα προηγούμενα post, η ισχύς βγαίνει από τον πίνακα 2.4 (Ισχύς για το κτήριο αναφοράς W/m²)

 

"Στην περίπτωση που το προς επιθεώρηση κτήριο ή τμήμα κτηρίου του τριτογενούς τομέα δεν διαθέτει συστήματα φωτισμού, τότε για τους υπολογισμούς της ενεργειαςκής απόδοσης του κτηρίου ή της θερμικής ζώνης, ως εγκατεστημένη ηλεκτρική ισχύς φωτισμού λαμβάνεται η τιμή που δίνεται στο πίνακα 2.4. για κάθε χρήση κτηρίου ή θερμικής ζώνης"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παίδες μια απορία για τον φωτισμό.

Δεδομένα:123,1 τ.μ. γραφείο, 1512 εγκατεστημενα φωτιστικά γρ. φθορισμού.

 

Θεωρία από ΤΟΤΕΕ:

1) lx=50, w/m2=16, lx=lm/m2

2) Πιν. 5 φωτεινη δραστικότητα γρ. φθορισμου 60-100 lm/w (έστω 80)

3) Πιν 5α. 100 lx -->3,4w/m2

 

Αν πώ οτι lx=lm/m2-->lm=lx*m2=500*123,1=61.550 lm πρεπει να εχω στο χωρο

Εγω έχω βάση του πιν.5 80lm/w

Αρα έχω 80*1512=120.960 αρα είμαι οκ!

 

Ναι?

 

Όχι για τί αν πάρω τα δεδομένα του πιν.5α εχω...

Για 100 lx -->3,4w/m2

Για 500lx --> X

X=17 w/m2.

Αρα πρέπει να έχω 17*123,1=2092,7 watt!

 

Που κάνω λάθος?? οεο?

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.