Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Αυτό είναι που συγχίζει.

Που εμείς οι μηχανικοί δεν <<νιώθουμε>> τις χρήσεις. Είμαστε εκτός.

 

Προσωπικά, παρόλο που έχω από καιρό απωλέσει την <<προσωπική>> επαφή με το θέμα (παντρεμένος με παιδιά χρόνια τώρα.... ) θα έβαζα:

Μπουζουκλερί και κλαμπάκι όλο το βράδυ <<ντάμπα-ντούμπα>> που να μη κοιμάται άνθρωπος σε απόσταση 20 χιλ. από την πηγή της φασαρίας: νυχτερινό κέντρο διασκέδασης.

Συνεσταλμένο μπαράκι με φοιτητές (τα στέκια μας στην Προξένους Κορομηλά)  και μπαράκι με <<κυρίες>> έχοντες ώμους για παρηγοριά από την άδικη ζωή: καφενείο (ω ναι... όσο απίστευτο κι αν ακούγεται).

 

Αν και εκτός θέματος, αυτό νομίζω.

 

Αριστείδη, δωρεάν θα τα έκανα κι εγώ αλλά δεν έχει εμφανιστεί τίποτα. :evil: , .....την οικονομική κρίση μου μέσα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

edit:

πάντως κατά ΕΥΕΠΕΝ θεωρούν ότι τα φώτα στο bar δεν είναι ανάδειξης (ακόμα και η ledoταινίες) ...

 

Δεν τον γνώριζα αυτό, δηλ. στην ΕΥΕΠΕΝ τι θεωρούνε φωτισμό ανάδειξης;

Link to comment
Share on other sites

ότι λέει στην ΤΟΤΕΕ (μουσεία, σινεμά, θέατρα) , και τα εξωτερικά φώτα...

έτσι ακριβώς μου το είπαν Άκη

 

Ηλία συμφωνώ εν μέρει για το καφενείο, αλλά τα καλόμπαρα ή οι χώροι καλλιστείων πρώην ανατολικού μπλοκ έχουν καθαρά ωράριο νυχτερινού κέντρου

Link to comment
Share on other sites

Το νυχτερινό κέντρο διασκέδασης (νομίζω) ότι έχει να κάνει με το σαματά του σκυλάδικου (χορός, τραγούδι και πιοτό και ο ανάλογος ιδρώτας κλπ). Τα μπαράκια είναι πιο ήπια στη συμπεριφορά των χρηστών.

Σε αυτό όμως με το ωράριο έχεις απόλυτο δίκαιο. Οπότε θα συμφωνήσω.

 

Εχω όμως υπ' όψιν και πρωινομεσημεριανές κονσομασιόν (από εμπειρία άλλων βέβαια :) )

 

Κλείνω την εκτός θέματος καλοκαιριάτικη παρένθεση. Ερχεται και ο Σεπτέμβρης σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Από που κι ως που σου είπαν για τον εξωτερικό φωτισμό;

 

Ηλία, για τα μπαράκια (σχεδόν καφετέριες) με έπεισες για "καφενεία" λόγω ωραρίου λειτουργίας (15ωρο, 7 μέρες τη βδομάδα, 12μηνη λειτουργία).

Για τα άλλα δύο, έχω την ίδια άποψη με τον Αρίστο (άσχετα αν στην πραγματικότητα μπορεί και να δουλεύουν 12ωρο καθημερινά).
 

Υ.Γ.: Άκου "από εμπειρία άλλων βέβαια". Βρε θα πεινάσουν τα κορίτσια.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

 

Γραφείο 60,11Μ2 , χωρία καμία λάμπα.

 

Αρα θέτω: 16,00w/m2 X 60.11m2 x 500lx /100lx = 4808 watt δηλ 4,8 kw.

 

Βγάζουν οι καταναλώσεις: φωτισμός ΚΑ= 123 και το δικό μου φωτισμός 602!!!!! και φυσικα με ρίχνει κατηγορία Η ενώ είναι πολυκατοικία του 90.

 

Εχω κάνει κάπου λάθος????

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είσαι

δυστυχώς έτσι γίνεται με το φωτισμό, μη ψάχνω πάλι το post μου που είχα λάμπες πυράκτωσης σε γραφεία και είχα βγάλει κατανάλωση 1500 kwh/m2...

Link to comment
Share on other sites

Γραφείο 60,11Μ2 , χωρία καμία λάμπα.

 

Αρα θέτω: 16,00w/m2 X 60.11m2  = 962 watt δηλ 0,96 kw.

 

Βγάζουν οι καταναλώσεις: φωτισμός ΚΑ= 123 και το δικό μου φωτισμός 602!!!!! και φυσικα με ρίχνει κατηγορία Η ενώ είναι πολυκατοικία του 90.

 

 

Στη περίπτωση που δεν έχεις καμμία λάμπα και πας με το φωτισμό του κτήριο αναφοράς, βάζεις τα απαιτουμενα W του πινακα 2.4 (?) X τα τ.μ. του χώρου.

Γαι ξανακοίτα τα νούμερα μετά πως βγαίνουν ?

 

Αυτό που υπολίγισες εσύ, γίνετι στην περίπτωση που έχεις λάμπες διαφορειτικές απο αυτές που έχει το κτήριο αναφοράς και λαμβάνεις υποψη σου τα lux απο τις εγκατεστημενες λάμπες

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός ο dib, εκ παραδρομής πολλαπλασίασα και εγώ επί 5 τις τιμές του πίνακα 2.4, ενώ αυτές είναι "ατόφιες", δεν είναι /100 lux

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι καταλαβαίνω από τα σχόλια σας, εφόσον δεν έχω καθόλου λάμπες, πρέπει να πολλαπλασιάσω τα 16 Χ τμ του χώρου χωρίς το 500/100. Δε μπορώ να καταλάβω όμως το πότε κάνουμε αυτό που έκανα εγώ και πότε αυτό που με διορθώνετε. Σίγουρα μετά από αυτό τα αποτελέσματά μου  είναι σαφώς καλύτερα.

Φωτισμός ΚΑ= 123,50 ενώ το κτίριο μου είναι πλέον 120,40. 

 

Σας ευχαριστώ

Edited by athanask
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.