Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική επεξήγηση.

 

Όμως κάτι δεν μου κολλάει με το Dialux (ίσως κάτι δεν κάνω σωστά στο πρόγραμμα?)

 

Στην παρακάτω εικόνα φαίνονται τα τελικά αποτελέσματα του προγράμματος

 

Σύμφωνα με την προηγούμενη ανάλυση σου έχω:

 

(11 [φωτιστικά] * 118 [W/φωτιστικό]) / 135,99 [m2] = 1298 [W] / 135,99 [m2] = 9,54 [W/m2] < 9,6 [W/m2]

 

Και (11 [φωτιστικά] * 7885 [lm/φωτιστικό]) / 135,99 [m2] = 86.735 [lm] /  135,99 [m2] = 637,8 [lm/m2] = 637,8 [lx] > 300 [lx] (ελάχιστη στάθμη φωτισμού).

 

Συγκρίνοντας  τα παραπάνω αποτελέσματα με το Dialux βλέπουμε ότι η ισχύς ανα τετραγωνικό μέτρο είναι ίδια αλλα έχουμε τεράστια διαφορά στην στάθμη φωτισμού. Στην μία περίπτωση έχω 637,8 [lx] και στο Dialux έχω μ.ο. 278,0 [lx]

post-6641-0-31023900-1396336229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω ακριβώς την περίπτωσή σου, θα πρότεινα να εξετάσεις το ενδεχόμενο να βάλεις περισσσότερα φωτιστικά μικρότερης ισχύος ώστε να έχεις καλύτερη κατανομή της φωτεινής ροής στο χώρο.

 

Δηλαδή το Emin/Emax να πλησιάζει κατά το δυνατόν την μονάδα ώστε να έχεις καλύτερο αισθητικά αποτέλεσμα και να μην κουράζεται το μάτι.

 

(Με κάποια επιφύλαξη, νομίζω κάπου έχω διαβάσει στην ΤΟΤΕΕ 20701-1 πως κατόπιν αιτιολόγησης μπορείς να διαφοροποιηθείς από τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ για ειδικές περιπτώσεις-χρήσεις, αν σε παίρνει σε σχέση με την ενεργειακή κατάταξη ψάξε το).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό που λες συμφωνώ απλά έκανα πολύ πρόχειρα την επιλογή των φωτιστικών για να δω αν ταιριάζουν τα αποτελέσματα του Dialux με την παραπάνω λογική και βγήκα ότι έχουν μεγάλη απόκλιση. (637,8 lx με 278,0 lx)

Link to comment
Share on other sites

zio7, νομίζω πως με τους παραπάνω υπολογισμούς δεν μπορεί να υπολογιστεί σωστά η μέση ελάχιστη στάθμη φωτισμού. Υπολογίζεται μια στάθμη φωτισμού που προκύπτει από τα δεδομένα του κατασκευαστή των φωτιστικών και μόνο χωρίς να συνυπολογίζει χρωματισμούς, σκόνη, γεωμετρία χώρου κλπ, ενώ το dialux παίρνει υπόψη του πάρα πολλούς παράγοντες και υπολογίζει αναλυτικά αυτή την μέση στάθμη.

Δύσκολο λοιπόν να συγκριθούν τα αποτελέσματα.

Π.χ. βάση του dialux έχεις (9,54 [W/m2] * 100 [lx]) / 278 [lx] = 3,43 [W/m2/100lx], τιμή που είναι σχετικά κοντά στην τιμή του πίνακα 5.1α. για φωτιστικά με Τ8 και ηλεκτρονικό ballast, ενώ με βάση τους παραπάνω υπολογισμούς πας στα (9,54 [W/m2] * 100 [lx]) / 637,8 [lx] = 1,496 [W/m2/100lx], που είναι πολύ καλύτερη τιμή από τα 3,2 [W/m2/100lx] του παραπάνω πίνακα για φωτιστικά με λαμπτήρες Τ5.

 

Συμφωνώ με τον JasonK περί της κατανομής της φωτεινής ροής στο χώρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε το σωστό είναι γίνεται φωτοτεχνική μελέτη με το Dialux, λαμβάνοντας φυσικά σωστά όλες τι παραμέτρους που επηρεάζουν τον φωτισμό όπως προ είπες, και στη συνέχεια τα αποτελέσματα να τα μεταφέρουμε στην ενεργειακή μελέτη. Απλά μου έκανε εντύπωση η πολύ μεγάλη διαφορά στις στάθμες φωτισμού. Κάποιο καλό βιβλίο για μελέτες φωτισμού υπάρχει? Κατά προτίμησή στα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε καταστημα 90 τ.μ. εχω 6 λαμπες αλογονου ισχυος η καθεμια 36 W και 2 πυρακτωσεως ισχυος η καθεμία 60 W.

 

αρα εγκατεστημενη ισχυς εχω : 6 Χ 36 + 2 Χ 60 = 336 W ή 0,336 kW

 

επισης εχω φωτεινη δραστικοτητα 

για τις λαμπες αλογονου παιρνω μεσο ορο 20 lm/w αρα 20*6*36=4320 lm

για τις λαμπες πυρακτωσεως παιρνω 15 lm/w αρα 15*2*60=2160 lm

συνολο 6480 lm

 

ομως ο χωρος χρειαζεται συμφωνα με τον πινακα 2,4 για καταστηματα

 

εγκατεστημενη ισχυς 16 w/t.m. αρα 16*90 = 1,44 kw > 0.336 

 

και σταθμη φωτισμου 500 lm/t.m. αρα 500*90= 45000 lm>6480

 

αρα αφου εχω μικροτερα πραγματικα μεγεθη παω με του κτιριου αναφορας?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

stvxri πάρτο αλλιώς.

Χρησιμοποίσησε τον πιν. 5.1α και ξέχνα τον 5.1.

Εσύ για το κατάστημά σου θέλεις 500 lux.

Ας υποθέσουμε ότι είχες 8 αλογόνου αντί 6 και 2 πυρακτώσεως.

Τότε για τα 500 lux θέλεις (16,6 W/m2/100 lux) X 5 Χ 90 τμ = 7,47 kW.

Θα είχεις μόνο 8 Χ 36 = 0,288. Αρα θα έβαζες 7,47 στο πρόγραμμα.

Επειδή εσύ έχεις 6 αλογόνου και 2 πυρακτώσεως, με την ίδια λογική θα μοιράσεις τον χώρο σε δύο. Τον ένα που φωτίζουν τα πυρακτώσεως και τον άλλο οι αλογόνου.

Θα εφαρμόσεις τους ανάλογους υπολογισμούς στα τμ της μιας και της άλλης περίπτωσης και θα τα προσθέσεις.

Θα σου βγούνε παραπάνω από 7,5 KW.

 

Αν δεν εφαρμόσεις σωστά τους υπολογισμούς οι διαφορές στις καταναλώσεις θα είναι τεράστιες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ

Ο φωτισμός διαφέρει από τα λοιπά συστήματα.

Θεωρείς ότι ο χώρος φωτίζεται ΜΟΝΟ από τα υπάρχοντα είδη λαμπτήρων (αναλογικά) ώστε να έχεις την απαιτούμενη στάθμη φωτισμού.

Η ισχύς προκύπτει από τις απαιτήσεις φωτισμού (βάσει ΤΟΤΕΕ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πηγαινοντας ετσι συναδελφε hkamp δηλαδη απλουστευτικα βαζοντας 7.47 kw στην εγκατεστημενη ισχυ εχω καταναλωση για φωτισμο 

 

στο κτιριο αναφορας με 1,44 kw      ...... 133 kwh/t.m. 

και με του αλογονου με 7,47 kw    ........  644  kwh/t.m.

 

ειναι λογικο αυτο?

 

 

απαντω μονος μου και το καταλαβαινω οτι ειναι λογικο. εαν στο καταστημα δεν υπαρχει κανενας λαμπτηρας τοτε θα βαλω του κτιριου αναφορας ? δηλαδη με το καλυτερο ειδος λαμπτηρων?

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια . να ειστε καλα

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάω απλουστευτικά.

Αυτή είναι μέθοδος και δεν υπάρχει άλλη.

Εκτός αν κάνεις φωτοτεχνία.

 

Θα ήταν παράλογο με λαμπτήρες πυρακτώσεως και αλογόνου να είσαι σε καλύτερη θέση από το κτίριο αναφοράς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.