Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Συνάδελφοι η πραγματικότητα είναι αυτή που περιγράφει ο GR TOPO. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του στο γεγονός ότι θα πρέπει να δείξουμε μία σκληρή στάση και συνέπεια στο θέμα των ελάχιστων αμοιβών. Όπως έχω αναφέρει και στο θέμα "Λύσεις αλά Η/Υ και για τα αυθαίρετα" οι αμοιβές για τη συγκεκριμένη εργασία δεν γίνεται να κινηθούν στη λογική των αντίστοιχων των Η/Υ. Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για ένα σχέδιο νόμου έκτρωμα, το οποίο θέλει αρκετό ρετουσάρισμα από μηχανικούς και όχι οικονομολόγους, οι οποίοι βλέπουν την εκάστοτε τακτοποίηση ή νομιμοποίηση ως εισροή χρημάτων στα κρατικά ταμεία.

Τέλος, αναρωτιέμαι γιατί ο κλάδος των μηχανικών να δέχεται συνέχεια παζάρια για τις αμοιβές του και εκβιασμούς του τύπου "θα πάω σε άλλο μηχανικό εάν δεν κάνεις αυτό που θέλω", όταν σε άλλους επαγγελματικούς κλάδους συμβαίνει το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωδικός Τ.Ε.Ε. του συντελεστή λ, 20094 (Δ’ τρίμηνο 2009), λ=0,23253. Επομένως 5000λ=1162,65.

 

Με ΦΠΑ 23% είναι το νούμερο που σωστά έδωσε ο TOPOAKIS.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπαρξουν συναδελφοι που θα δουλεψουν και με 100*λ...

Με την αντιστοιχη ποιοτητα...

Αλλα τους ιδιωτες δεν τους νοιαζει..

 

Αν ο μηχανικος κανει τοπογραφικο, αποτυπωση αρχιτεκτονικων + ολο το τρεξιμο δεν μπορει να πεσει κατω απο το επιπεδο των ελαχιστων..

Δεν μιλαω για αποτυπωση και ελεγχο στατικων, μια αρκετα χρονοβορα και δυσκολη διαδικασια που απαιτει και ενοργανους ελεγχους..

Link to comment
Share on other sites

@Terry: Το κείμενο είναι από την ΕΕΤΕΜ γιατί απλώς αυτό βγήκε πρώτο στο google (το γράφω άλλωστε) και δεν τον θεωρώ σύλλογό μου...

Επίσης δεν θέλω να σου πώ γιατί να υπογράφει μόνο ο ΠΜ τη δήλωση στατικής επάρκειας, εγώ θίγω απλώς το ότι δεν θα είναι παρά μόνο παρατήρηση για εμφανείς ζημιές... όχι δήλωση στατικής επάρκειας...με μελέτη, σχέδια κλπ... οπότε όπως περιγράφει και ο νόμος θα λέμε αν έχει Φ.Ο. και αν έχει εμφανείς ζημιές... εμφανείς... γιαυτό λέω για τα ματάκια μας. Βέβαια ένας Μ.Μ. μπορεί να βλέπει τη ρωγμή σε 45 μοίρες στη δοκό και να λέει ότι είναι ο σοβάς... αλλά θεωρώ ότι τουλάχιστον οι ΤΕ Δομικών - γιαυτό το επίπεδο επαναλαμβάνω - θα πρέπει να έχουμε το δικαίωμα...

Αν με ρωτήσεις, προσωπικά, έχω το συνεργάτη μου Π.Μ. και πράγματι δεν θέλω να υπογράψω τίποτε σχετικό με τη παράγκα του καθενός... Αλλά από την άλλη δεν είναι εφικτό να σέρνεις και άλλον στα ραντεβού και βέβαια δεν είναι σωστό λόγω της έτσι κι αλλιώς άχρηστης και λανθασμένης δήλωσης, να χάσουμε αυτές τις δουλειές εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγραφεις (δλδ με παρατηρηση για εμφανεις ζημιες κτλ) ονομαζεται δηλωση στατικης επαρκειας..

 

Αν με ρωτήσεις, προσωπικά, έχω το συνεργάτη μου Π.Μ. και πράγματι δεν θέλω να υπογράψω τίποτε σχετικό με τη παράγκα του καθενός... Αλλά από την άλλη δεν είναι εφικτό να σέρνεις και άλλον στα ραντεβού και βέβαια δεν είναι σωστό λόγω της έτσι κι αλλιώς άχρηστης και λανθασμένης δήλωσης, να χάσουμε αυτές τις δουλειές εμείς.

 

Δεν ειναι βεβαια αιτιολογια/δικαιολογια ολα αυτο..

Τι σημαινει "δεν θα σερνω μαζι μου τον ΠΜ.."...

Ποιον θα παρεις δλδ???

Το παιδι για τις φωτοτυπιες??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν είναι καλή μέρα για σένα απ'ότι βλέπω.... :) Μές στη παρεξήγηση!

Δηλαδή, το βρίσκεις εύκολο εγώ στον Κορυδαλλό, ο συνεργάτης στα Πατήσια, το αυθαίρετο στο Κερατσίνι ή ακόμη και στη Λούτσα και να τρέχουμε όποτε βολεύει τον ιδιοκτήτη; Δεν είναι εύκολος ο συνδιασμός, αυτό λέω απλά...

Link to comment
Share on other sites

Μη μου στεναχωριέσαι βρε. Ο Παπακωνσταντίνου σου έχει τη λύση:

... λίγες στατικές επάρκειες αυθαιρέτων να υπογράψετε ... κι ένα σεισμούλη με 6~7 ριχτεράκια..... Θα συγκατοικείτε κι δυο ΜΕΣΑ στο Κορυδαλλό!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

... λίγες στατικές επάρκειες αυθαιρέτων να υπογράψετε ... κι ένα σεισμούλη με 6~7 ριχτεράκια..... Θα συγκατοικείτε κι δυο ΜΕΣΑ στο Κορυδαλλό!!!:D:D

 

Το θέμα δεν είναι πως θα λέγεται

- Υ.Δ. στατικής επάρκειας

- Στατική μελέτη

- Τεχνική έκθεση στατικής επάρκειας κτλ....

Αλλά τι ευθύνες επωμίζεται ο υπογράφων μηχανικός.

1. Κάνουμε αναφορά σε κτήρια στα οποία δεν ήταν επιβλέπων.

2. Το πιθανότερο είναι μη ζητηθεί στατική μελέτη. Ακόμη και αποτύπωση να κάνεις τις διατομές των υποστυλωμάτων , πως θα ξέρεις τον αριθμό και τις διατομές των οπλισμών. .....μιλάμε για μία διαδικασία που θα εκτινάξει το κόστος , εάν απαιτηθεί.

 

Ε, δε γίνεται μετά να ζητήσουν ευθύνες από τον μηχανικό.

 

Τέλος η ''τακτοποίηση'' των αυθαιρέτων , αποτελεί καθρέφτη της Ελληνικής κοινωνίας και του Ελληνικού κράτους. Επιβραβεύει τον παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα spy....

To θέλουμε ή όχι .... τα αυθαίρετα αποτελούν ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, η οποία ΔΕ θα διορθωθεί αν κλείσουμε τα μάτια!!

Οι λόγοι ΠΟΛΛΟΙ και δεν είναι του παρόντος να τους αναλύσουμε. Τις περισσότερες ευθύνες βέβαια φέρει το κράτος και τα κόμματα εξουσίας τόσων ετών.

Συμφωνώ ότι από τους φτωχοδιάβολους έως τους βιλλάτωρες ΟΛΟΙ εκμεταλλεύθηκαν την αδυναμία του κράτους για χωροταξικό σχεδιασμό, εντάξεις περιοχών Β' κατοικίας κλπ.

Για μένα τίθεται το θέμα ότι με τις "τακτοποιήσεις" για τα επόμενα 40 ή 20χρόνια για τα εκτός σχεδίου ΔΕ πρόκειται να υπάρξει πάλι σχεδιασμός. ΑΝ αναλογισθούμε δε, τι ΠΑΡΑΘΥΡΑ άνοιξε ο εφαρμοστικός νόμος......

Τέλος πάντων.... από τη στιγμή που τα αυθαίρετα είναι εκεί και ΔΕ πρόκειται να τα κατεδαφίσει κανείς ούτε και να τα εντάξει σε σχέδιο.... Τουλάχιστο να τα εκμεταλλευτεί το κράτος οικονομικά!!!

Το δυστύχημα σε αυτή τη περίπτωση είναι πως τα έσοδα από αυτή την επιδρομή "Καθαρή δόμηση"... δε θα πάνε σε δημόσιες δαπάνες μελετών ή κατασκευών αλλά στο ΆΠΑΤΟ βαρέλι!!!

Link to comment
Share on other sites

...Τέλος πάντων.... από τη στιγμή που τα αυθαίρετα είναι εκεί και ΔΕ πρόκειται να τα κατεδαφίσει κανείς ούτε και να τα εντάξει σε σχέδιο.... Τουλάχιστο να τα εκμεταλλευτεί το κράτος οικονομικά!!!

 

Αν λοιπόν το αποδεχόμαστε ότι έτσι πρέπει να γίνει, τουλάχιστον να έχουμε κάποιον λόγο -ως ΤΕΕ = τεχνικός σύμβουλος του κράτους- στην διαδικασία...

 

Διότι εδώ που είμαστε τώρα, οι "λογιστές" μας έχουν στο σήκω-σήκω, κάτσε-κάτσε, κι εμείς στεκόμαστε σούζα και παίρνουμε...

 

Όπερ σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει ρύθμιση αυθαιρέτου χωρίς κάποιες βασικές εργασίες μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.