Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Recommended Posts

Συνάδελφοι SOS χρειάζομαι άμεσα την βοήθεια σας!!

Μετά από ψάξιμο στο φόρουμ θα τοποθετήσω την ερώτηση μου εδώ.

Οικόπεδο το οποίο έχει κατατμηθεί σε άρτια και οικοδομήσιμα εντός οικισμού και, μάλιστα έχει εκδωθεί οικοδομική άδεια σε ένα από αυτά,τώρα μου ζητήται βεβαίωση από τον δήμο ότι ο δρόμος που έχει πρόσωπο προυφίσταται προ του 85.Από τον δήμο δεν έχουν στοιχεία να μου βεβαιώσουν κάτι τέτοιο και από τα συμβόλαια δεν προκύπτει πάλι κάτι.Σε αυτή την περίπτωση ΤΙ περιορισμούς έχουν τα κατατμημένα οικόπεδα???

Μπορώ να βγάλω κάπως αλλιώς άκρη??Έχει δωθεί κάποια εξήγηση μεταγενέστερη του νόμου της Μπιρμπίλω που έχει γίνει αυτό το μπάχαλο??

Ευχαριστώ πολύ!!Χάνομαι...

 

Για ενημέρωση των συναδέλφων η εξέλιξη της ιστορίας μου έχει φτάσει ΣΗΜΕΡΑ στο τέλος της!!

Μάζεψα υπογραφές από τους όμορους και άλλους ιδικτήτες οικοπέδων στον ίδιο δρόμο με το δικό μου ακίνητο που έλεγαν ότι ο δρόμος είναι προ του 85 και μετά πό παρακάλια και αλεπάληλες ενοχλήσεις προς τον Δήμο και την τεχνική υπηρεσία της περιοχής μου έδωσαν την βεβαίωση!!

Δεν πήρε και πολύ...4 μήνες μόνο...Ελλάς το μεγαλείο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο Δήμο μπορεί να ΜΗΝ περάσουν αυτά bnn 7

 

Σ' ευχαριστούμε πάντως για την ενημέρωσή μας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συναδελφοι σε οικοπεδο 300 τμ εντος σχεδιου ποσα τετραγωνικα μπορω να χτισω;

 

240;

 

 

ναι μανωλη εντος οικισμου εννοω..λαθος μου

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

για εντός οριοθετημένου οικισμού ? Αν ναι, σύμφωνα με το ΦΕΚ 289/4-11-2011 ποσοστό κάλυψης 60% και μέγιστη δόμηση 240 τμ +πατάρι ξηρής δόμησης έως 40 τ.μ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι σε οικοπεδο 300 τμ εντος σχεδιου ποσα τετραγωνικα μπορω να χτισω;

 

240;

Μάλλον εννοείς εντός οικισμού ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται το μπάζωμα σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων και εάν ναι πόσο μπορούμε να μπαζώσουμε;

Link to comment
Share on other sites

ο ΝΟΚ, αυτό το θέμα του μπαζώματος, το διατυπώνει πολύ διαφορετικά, από τον ΓΟΚ 85.

 

Συγκεκριμένα αναφέρει ότι επιτρέπεται μπάζωμα + ή - 1,0μ "μόνο για την απορροή βρόχινων" - και όχι για οποιονδήποτε λόγο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

 

Ναι ο ΝΟΚ αυτό το λέει με γνώμη τις ΕΠΑΕ εάν δεν κάνω λάθος!

 

 

Manolis gon

 

πόσο ύψος!

 

Εγώ θέλω να μπαζώσω για να μειώσω την κλίση του οικοπέδου κάτω από 15% για να έχω max ύψους 7,50.

Το κτίριο μου είναι ισόγεια κεραμοσκεπής κατοικία.

Edited by polytelik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.