Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικά αν κάποιος έχει κάνει και τη Β' φάση θεωρείται ότι έχει άδεια ή όχι?

 

Όποιος έχει κάνει και τη δεύτερη φάση ΔΕΝ θεωρείται οτι δεν έχει άδεια για το λόγο αυτό πάνω στα χαρτιά εκείνης της εποχής υπήρχε μια σφραγίδα που έλεγε οτι το ακίνητο βρίσκεται σε προσωρινή άρση απο τη κατεδάφιση.

 

Οταν πραγματοποιηθεί και η τρίτη φάση ( κτίσματα εντός σχεδίου και ειδική διαδικασία) το ακίνητο πέρνει την οριστική σφραγίδα που αναφέρει οτι είναι σε καθεστώς οριστικής αναστολής απο κατεδάφιση και ισοδυναμεί με άδεια.

 

στο τελευταίο νόμο οσα ακίνητα εχουν τελειώσει τη δεύτερη φάση του νόμου τρίτση δεν χρειάζεται να υπαχθούν. Αυτό είναι αυτονόητο μιας και εχουν αναγγείλει στο κράτος οτι είναι αυθαίρετα και εχουν πληρώσει τα πρόστιμα τους. Χρειάζεται προσοχή και εύρεση του φακέλλου ώστε να διαπιστωθεί οτι πράγματι έχει τελειώσει η δεύτερη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε διπλότυπο είσπραξης αναφέρεται ως αιτιολογία "Ν.1337/83 ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ", αυτό μπορεί να έχει να κάνει με τη διαδικασία "νομιμοποίησης" που περιγράφετε ή είναι απλώς το προβλεπόμενο πρόστιμο διατήρησης που ακολούθησε την έκθεση αυτοψίας;

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε διπλότυπο είσπραξης αναφέρεται ως αιτιολογία "Ν.1337/83 ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ", αυτό μπορεί να έχει να κάνει με τη διαδικασία "νομιμοποίησης" που περιγράφετε ή είναι απλώς το προβλεπόμενο πρόστιμο διατήρησης που ακολούθησε την έκθεση αυτοψίας;

 

Στις αποδείξεις που εχω εγω και αφορούν τη δεύτερη φάση και αυτή εχει τελειώσει υπάρχει πάνω στις αποδείξεις και μια σφραγίδα απο την υπηρεσία που αναφέρει οτι

 

Συνοδεύει την υπ' αριθμόν....... συμπληρωματική δήλωση του άρθρου. 15 παρ. 5 του Ν.1337.83

 

 

Για να δεις σε ποια φάση είναι το αυθαίρετο αναζήτησε το φάκελο στη πολεοδομία. Αν δε ξέρεις τον αριθμό της αίτησης κοίτα τα συμβόλαια..... τουλάχιστον αρχισε να τα παίρνεις προς τα πίσω μέχρι να εμφανιστεί το ακίνητο. Υπο κανονικές συνθήκες πρέπει να αναφέρει τον αριθμο της αίτησης.

 

Τέλος στις πολεοδομίες - σε αυτές τουλάχιστον που πήγα εγω- υπάρχει ενα κεντρικό ευρετήριο - βιβλίο στο οποιο πας με τον αριθμό αίτησης και βλέπεις σε ποια φάση είναι η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε εξαίρεση (και όχι αναστολή) από κατεδάφιση σε μη άρτιο - μη οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

κ γω αυτό ήξερα, αλλά πλέον τα έχω μπερδέψει... Η εξαίρεση από κατεδάφιση του νομάρχη που είδα είχε κ σφραγίδα... (?) (θα τρελαθώ... πρέπει να τα ξαναδώ τα χαρτιά...πρέπει να ξαναπάω γμτ)

μήπως η εξαίρεση από κατεδάφιση ήταν αναστολή? αλλά αφού το έγραφε ξεκάθαρα... γκρρ ****

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ίδια περίπτωση. Καθαρή και ωραία εξαίρεση από την κατεδάφιση - γ' φάση ν. 1337 σε εκτός σχεδίου. Η απόφαση πολύ πρόσφατη μάλιστα...

Ο ιδιοκτήτης ήρθε σε εμένα για ρύθμιση κάποιων νεότερων κατασκευών.

Τι λέτε να κάνω:

α. Να θεωρήσω ότι υπάρχει εξαίρεση από την κατεδάφιση (αφού υπάρχει, δεν είναι δικό μου πρόβλημα το γιατί την εξέδωσε η πολεοδομία) και να προχωρήσω ακάθεκτος στη ρύθμιση των επιπλέον τετραγωνικών

β. Να την αγνοήσω και να τα βάλω όλα μαζί στον 4014. Ο πελάτης θα φρικάρει (είναι και δικομανής τσαντίλας) και οι συνέπειες ενδεχομένως να απλωθούν παντού... στον υπάλληλο της πολεοδομίας, στον μηχανικό που έκανε την γ΄φάση κλπ και εγώ να τρέχω μάρτυρας (δεν είμαστε για τέτοια)

γ. Να μην αναλάβω καθόλου (βέβαια το πώς δεν αναλαμβάνεις χωρίς να εξηγήσεις και το γιατί δεν είναι και πολύ επαγγελματικό...)

 

Είναι 100% σίγουρο ότι δεν προβλέπεται γ' φάση στα εκτός σχεδίου? Δεν μπορώ να πιστέψω το χαρτί που κρατάω στα χέρια μου (μπλε σφραγίδες, υπογραφές, όλα κομπλέ!)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα προχωρούσα με Ο.Α.

Αν κάποιος φέρει Ο.Α. ελέγχουμε την γνησιότητά της; Προφανώς όχι.

Όλα αυτά είναι στοιχεία που τα δηλώνει με Υ.Δ. ο ιδιοκτήτης άρα αυτός αναλαμβάνει ότι ευθύνες υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ καθόλου ιδίως όταν βλέπω κυρωμένο δημόσιο έγγραφο, αλλά απ'ότι ξέρουμε δεν είναι δυνατόν να έχει εξαίρεση αν δεν έχει ενταχθεί στο σχέδιο...

(μήπως, έχει σχέση το γεγονός ότι είναι εντός ΓΠΣ? - δεν νομίζω... αφού δεν έχουν οικοδομησιμότητα ακόμα τα γήπεδα)

Τι μας ξεφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.