Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

Οχι συναδελφε..(μηπως θες να σου στειλω και τη μελετη??)

Οποιος πληρωσει τις υπηρεσιες μου θα τους εχει..

Απλα με τη θεληση μας συμμετεχουμε εδω....

 

Δεν καταλαβαίνω, σε ποιόν απευθύνεσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πηγαινει σε οποιον θες, ελευθερη αγορα εχουμε..σου βρισκω και με 1Ε/τμ, και σου κανει και στυλος 10*10εκ αν θες...

 

Μια χαρά βγαίνει στύλος 10x10.

 

Στο μυαλό σου έχεις αποκλειστικά το σκυρόδεμα,αλλά μια χαρά βγαίνει και στύλος μεταλλικός ή σύμμικτος ή ξύλινος.

 

Όσο για το σκυρόδεμα περιορισμός υπάρχει στο ΕΝ1998, μόνο για την Κατηγορία Πλαστιμότητας Υψηλή, 25cm (καθόλου άσχημα για υποστύλωμα "οδοντογλυφίδα")

 

Για δε την Κατηγορία Πλαστιμότητας Μέση ο περιορισμός είναι (χονδρικά) 10%Ύψος ορόφου.Πρακτικά 30cm και αυτό μόνο αν θ>0,1 (για θ<0,1 δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός).

 

Για δε την Κατηγορία Πλαστιμότητας Χαμηλή δεν υπάρχει περιορισμός (εκτός και αν μου έχει ξεφύγει).Πράγμα που σημαίνει ότι αν ορίσεις υποστύλωμα ως δευτερεύον στοιχείο στο σχεδιασμό σου,δεν υπάρχει περιορισμός στη διάστασή του.

 

Αυτά για να μη γενικεύουμε και να μη δημιουργούμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα παραδειγμα εφερα...

 

Πράγμα που σημαίνει ότι αν ορίσεις υποστύλωμα ως δευτερεύον στοιχείο στο σχεδιασμό σου,δεν υπάρχει περιορισμός στη διάστασή του.

 

Εξηγησε ομως στον ΑΜ οτι θα αστοχησει το υποστυλωμα αυτο...

Και τι σημαινει αστοχια...

Link to comment
Share on other sites

Τι θα κάνει;

 

Τα δευτερεύοντα στοιχεία σχεδιάζονται για να παραμείνουν ελαστικά στο σεισμό σχεδιασμού.

Εν αντιθέσει με τα κύρια στοιχεία, τα οποία σχεδιάζονται για να αστοχήσουν πλάστιμα,για τον ίδιο σεισμό.Και μάλιστα οι αστοχίες αυτές (π.χ. στις δοκούς) θα είναι περιορισμένες (σε εύρος και κλίμακα).

Αυτό φαντάζομαι ότι το έχεις εξηγήσει στους 5-6 ΑΜ που συνεργάζεσαι.

 

Η πλήρης εφαρμογή των διατάξεων των κανονισμών αποκλείει την καθολική κατάρρευση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όταν θέλεις να φτιάξεις μια κατοικία πας σε έναν πολιτικό μηχανικό που έχει εμπειρία στα αρχιτεκτονικά και αποδεδειγμένα φτιάχνει ωραία κτίρια!

 

είμαι έμπειρη μαγείρισσα & αποδεδειγμένα κάνω καταπληκτικά σουφλέ.

αυτό δεν με καθιστά επαγγελματία μάγειρα. Κανένα εστιατόριο δεν θα με προσλάμβανε.

Ο ξάδελφος μου είναι επαγγελματίας ζαχαροπλάστης. Παραδόξως ενώ ξέρει από μαγειρική (και του αρέσει κιόλας) κανείς δεν τον προσλαμβάνει σαν μάστερ σεφ.

 

Ο ιδιώτης από την άλλη μπορεί να επιλέξει για το σουφλέ του εμένα, τον ξάδελφο μου ή τον μάστερ σεφ. Θα φάει και θα πληρώσει ανάλογα με την επιλογή του. Τα πάντα εξαρτώνται από το πόσο εκπαιδευμένος είναι ο ουρανίσκος του για να διακρίνει τις διαφορές.

 

Οι εξειδικευμένες σπουδές του αντικειμένου είναι αυτές που διακρίνουν τον -ενθουσιώδη- ερασιτέχνη, από τον επαγγελματία. Και στο παράδειγμα μου, πιο επικίνδυνος είναι ο -ημιμαθής μαγειρικά- εξάδελφος, πάρα η - ερασιτέχνης- αφεντιά μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dratsiox, τώρα που δε θα γίνονται καθόλου έλεγχοι στις μελέτες, πράγματι θα περνάς ότι θέλεις. Μόνο που την ποινική ευθύνη θα έχεις εσύ που υπογράφεις τα στατικά και όχι ο αρχιτέκτονας.

Link to comment
Share on other sites

dratsiox

 

Πως θα εισαγεις ενα στυλο ως δευτερευον στοιχειο?? Στο προσομοιωμα σου εννοω....

Εκτος αν το λογισμικο σου, σου επιτρεπει να το ορισεις ως δευτερευον και απαλλασεται απο καποιους ελεγχους...

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινη κουβεντα ξεκινησε απο δυο συναδελφους οι οποιοι μας υπενθυμισαν την ΜΗ αναγκαιοτητα του ΑΜ...

Και οι ΑΜ αντι να απαντησουν σε αυτους απαντησαν σε μενα που απλα ειπα οτι δεν ειναι δουλεια τους η μορφωση του ΦΟ....

Link to comment
Share on other sites

terry σε πήραν μπάλα οι αρχιτέκτονες...έλα ξανά στο στρατόπεδο μας...χεχε!

από αυτόν τον διάλογο φαίνεται πόσο δύσκολο είναι να συνεργαστείς με αρχιτέκτονες!

elpinor αποσπάσματα από αυτά που λέω και αυτά με τα μαγειρέματα δεν πείθουν!!!

 

θα πω λοιπόν το εξής:

αν οι γνώσεις που απέκτησες στο πολυτεχνείο αναλώνονται στην κατασκευή μιας μονοκατοικίας καλύτερης από ότι θα την έφτιαχνε ένας πολ. μηχ. τότε πιστεύω ότι κάτι δεν πήγε καλά!!!

είναι σαν να υποστηρίζω ότι το μεταπτυχιακό που έκανα στον Δομοστατικό Σχεδιασμό (μαζί με τον terry) με καθιστά πιο ικανό από κάποιον άλλον μηχανικό, που δεν το έχει κάνει, στη μόρφωση του φ.ο. μιας μονοκατοικίας... και δεν έχω σε τέτοια υπόληψη τις σπουδές που έκανα.

 

εν ολίγοις μιλάμε για την περίπτωση "οverqualified"!!!

ούτε αρχιτέκτονας του εμπ με μεταπτυχιακό στο urban design πρέπει να είσαι, ούτε πολιτικός μηχανικός του ΕΜΠ με μεταπτυχιακό στο structural design για να φτιάξεις μία μονοκατοικία 120τ.μ.!

Link to comment
Share on other sites

Η σημεριμη κουβεντα ξεκινησε απο δυο συναδελφους οι οποιοι μας υπενθυμισαν την ΜΗ αναγκαιοτητα του ΑΜ...

Έχεις απόλυτ δίκιο, αλλά οι θέσεις τους ειναι ανάξιες σχολιασμού, οπ΄τε τι να πούμε

άσε δε που το 90% των ΠΜ που αρχιτεκτονούν δεν ξέρουν να κάνουν στατικά και τα δίνουν 'έξω'

Και οι ΑΜ αντι ... δεν ειναι δουλεια τους η μορφωση του ΦΟ....

ναι, αυτό προσπαθούν να σου πουν και οι συνάδελφοι πως είναι δουλειά του αρχιτέκτονα διαφορετικά δεν ξέρει τη δουλειά του

 

Αλλιώς θα δουλέψουμε αν ο φορεάς ειναι οπλισμένο σκυρόδεμα, αλλιώς αν ειναι φέρουσα τοιχοποιίας, αλλιώς αν είναι ξύλο, αλλιώς αν ειναι μεταλλικό.

Από την 1η γραμμη που τραβάμε!

Η μορφή του κτιρίου θα είναι διαφορετική ανάλογα με τον ΦΟ.

 

Τώρα τη διαστασιογηση θα την κάνει ο Στατικος. Το αν κάπου πρέπει να προστεθούν τοιχεία θα το πει ο Στατικος.

Αν η πλάκα θα γινει 16 ή 20 εκ θα μας το πει ο στατικός κλπ

Άμα ο ΑΜ θεωρεί πως χρειάζονται 4 υποστηλώματα και μετα τη στατική μελέτη βρεθούμε με 14 ε, τοτε φυσικά κάποιος από τους 2 μελετητές δεν ξερει τη δουλεια του. Και έχει τύχει και οι 2 να μην ξέρουν.

 

Επισης όταν γίνονται τα προσχέδια ειναι καλό να γίνεται μια συζήτηση με τον στατικο. Και ακόμη καλύτερα να έχει ο ΑΜ έναν μόνιμο συνεργάτη που εμπιστεύεται, εκτιμά ως επιστήμονα και ταιριάζουν οι σκέψεις τους.

 

θα πω λοιπόν το εξής:

αν οι γνώσεις που απέκτησες στο πολυτεχνείο αναλώνονται στην κατασκευή μιας μονοκατοικίας καλύτερης από ότι θα την έφτιαχνε ένας πολ. μηχ. τότε πιστεύω ότι κάτι δεν πήγε καλά!!!

αμα υποτιμάς τόσο πολύ τη μονκατοικία του πελάτη που κτίζεις, που θα την πληρωρνει μια ζωή και απέκτησε με τόσο μοχθο .... κάτι δεν πάει καλά

 

είναι σαν να υποστηρίζω ότι το μεταπτυχιακό που έκανα στον Δομοστατικό Σχεδιασμό (μαζί με τον terry) με καθιστά πιο ικανό από κάποιον άλλον μηχανικό, που δεν το έχει κάνει, στη μόρφωση του φ.ο. μιας μονοκατοικίας... και δεν έχω σε τέτοια υπόληψη τις σπουδές που έκανα.

άσχετο, για το πρώτο πτυχίο μιλάμε ... δεν μιλάμε για μεταπτυχιακό

αν θες να αρχιτεκτονείς τελιώνεις την αντίστοιχη σχολή

 

εν ολίγοις μιλάμε για την περίπτωση "οverqualified"!!!

ούτε αρχιτέκτονας του εμπ με μεταπτυχιακό στο urban design πρέπει να είσαι, ούτε πολιτικός μηχανικός του ΕΜΠ με μεταπτυχιακό στο structural design για να φτιάξεις μία μονοκατοικία 120τ.μ.!

λάθος, μιλάμε για επαγγελματικά δικαιώματα σε μη ειδικευμενους-άσχετους

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.