Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Αξιότιμοι συνάδελφοι καλησπέρα!

Θα ήθελα την γνώμη σας αν γνωρίζει κανείς απο παρόμοια περίπτωση....

Ο ιδιοκτήτης του ακινητου έκανε την εξουσιοδότηση προς εμένα για την τακτοποίηση του ακινήτου του και...

μετά απο λίγες μέρες ... πέθανε...

Δεν ειχα στείλει την αίτηση. Τυπικά φαντάζομαι οτι θα πρέπει να γίνει πρώτα η αποδοχή κληρονομιάς και στη συνέχεια να ξεκινήσει η διαδικασία, ωστόσο πολύ αμφιβάλω οτι το διάστημα που απέμεινε επαρκεί για την ολοκλήρωση της αποδοχής. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Μάλλον αύριο θα ρωτήσω και ενα δικηγόρο για να σιγουρευτώ πως θα το χειριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το θάνατο, αμέσως ιδιοκτήτες είναι οι κληρονόμοι.Βέβαια για το τυπικόν του πράγματος και για το φορολογικόν , πρέπει να γίνει αποδοχή κληρονομιάς.Πάντως οι κληρονόμοι μπορούν και τώρα να σου κάνουν εξουσιοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φίλε μου.Ενημέρωση δεν γίνεται.Το ερώτημα είναι μία παράβαση ή το τμήμα εντός του Δ αυθαίρετο;

 

 

Το εκτός Δ είναι νομίμως υφιστάμενο.Μιλάω για το εντος Δ τί κάνουμε.Δεν μπορεί να βγεί άδεια.

 

1. Πρέπει να πληρώσεις παράβολο 500€ και να κάνεις ενημέρωση φακέλου για την θέση του κτιρίου

2. Πρέπει να δηλώσεις το τμήμα εντός Δ ως ΥΔ/ΥΚ/παραβίαση πλαγίων αποστάσεων με το ανάλογο παράβολο και πρόστιμο.

 

Ελπίζω τώρα να έγινα περισσότερο σαφής.

Το πρόβλημα είναι πως θα καταφέρεις, με το σύστημα του ΥΠΕΚΑ, να πληρώσεις παράβολο 500€ συν το παράβολο της ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω περίπτωση αυθαιρέτου χωρίς Ο.Α. και έχει γίνει μπάζωμα περίπου 1,5μ περίπου από τη στάθμη του εδάφους. Το ύψος του κτηρίου υπολογίζεται από την τελική στάθμη του μπαζώματος?

Ναι, από το διαμορφωμένο έδαφος

Link to comment
Share on other sites

Με το θάνατο, αμέσως ιδιοκτήτες είναι οι κληρονόμοι.Βέβαια για το τυπικόν του πράγματος και για το φορολογικόν , πρέπει να γίνει αποδοχή κληρονομιάς.Πάντως οι κληρονόμοι μπορούν και τώρα να σου κάνουν εξουσιοδότηση.

 

Έτσι ακριβώς γίνεται.

Μάλλον όμως θα υπάρχει πρόβλημα με το Ε9 των κληρονόμων που ζητά ο νόμος να κατατεθεί και δεν θ' αναφέρει τίποτα.

Εκτός αν προλαβαίνουν να υποβάλλουν νέο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα ο θάνατος έγινε μέσα στο 2011 (που λογικά έτσι είναι) ΔΕΝ μπορείς να υποβάλεις Ε9 με τη διαδικασία που τρέχει τώρα.

Αυτή αφορά τις περιόδους:

01.01.2008-31.12.2008 (οικονομικό έτος 2009)

01.01.2009-31.12.2009 (οικονομικό έτος 2010)

01.01.2010-31.12.2010 (οικονομικό έτος 2011)

 

Για την περίοδο 01.01.2011-31.12.2011 (οικονομικό έτος 2012) θα ανοίξει το σύστημα μέσα στον Ιούνιο.

 

Επίσης δε ξέρω το κατά πόσο ισχύει το "αμέσως είναι οι κληρονόμοι". Η ουσία της αποδοχής κληρονομιάς είναι ότι μπορεί και να μην την αποδεχτείς (διάφορα βάρη κτλ). Νομική συμβουλή νομίζω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει να πληρώσεις παράβολο 500€ και να κάνεις ενημέρωση φακέλου για την θέση του κτιρίου

2. Πρέπει να δηλώσεις το τμήμα εντός Δ ως ΥΔ/ΥΚ/παραβίαση πλαγίων αποστάσεων με το ανάλογο παράβολο και πρόστιμο.

 

Ελπίζω τώρα να έγινα περισσότερο σαφής.

Το πρόβλημα είναι πως θα καταφέρεις, με το σύστημα του ΥΠΕΚΑ, να πληρώσεις παράβολο 500€ συν το παράβολο της ΥΔ.

Ευχαριστώ για την προσπάθειά σου να με βοηθήσεις.

Το 1. απορίπτεται διότι ενημέρωση σε μή σύννομο κτήριο δεν γίνεται.

Οσον αφορά το 2. είναι το ένα σκέλος του ερωτήματος μου.Αυτή την άποψη έχω και εγώ αλλά δεν είναι τεκμηριωμένη με κάποια εγκύκλιο ή έστω και απάντηση του ΥΠΕΚΑ,και φοβάμαι μήν κάψω τον πελάτη,διότι το πρόστιμο έτσι βγαίνει πανω από 30.000,0Ε,ενώ σαν πολεοδ.παραβάσεις το πολύ να είναι 5 παραβ. 5χ500=2500,00Ε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, βάση νομοθεσίας ενημέρωση φακέλου μετά την λήξη της αδείας δεν μπορεί να γίνει, έτσι και αλλιώς.

Την πατέντα την έχουν βρει οι του ΥΠΕΚΑ σε κάποια ερωτοαπάντηση ή σε κάποιον νόμο. Δεν θυμάμαι όμως που.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,θέλω την άποψη σας πανω στο εξής ερώτημα.

Σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα(ΣΚ,ΣΔ,ΣΟ,Υψος),που όμως εχει τοποθετηθεί κατα τρόπο ώστε ενα τμήμα του να είναι εντος του Δ,πώς υπολογίζω το πρόστιμο; . . . . . ..

Ευχαριστώ (σε όποιον γνωρίζει υπεύθυνα και απαντήσει

Τι είδους Δ είναι αυτό? το ελάχιστο που προκύπτει, ή καποιο Δ που υπάρχει στην άδεια?

Όπως λέμε κάλυψη π.χ. 70% επιτρεπόμενο, αλλά στην άδεια η κάλυψη βγήκε 54, εάν υπερβαίνει τα 54 , είναι σύνομο ως προς κάλυψη τουλάχιστον, αν έχει και υπόλοιπο σ.δ., τότε οκ.

Κάπως έτσι ρωτάω και για Δ. Τι Δ ?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,θέλω την άποψη σας πανω στο εξής ερώτημα.

Σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα(ΣΚ,ΣΔ,ΣΟ,Υψος),που όμως εχει τοποθετηθεί κατα τρόπο ώστε ενα τμήμα του να είναι εντος του Δ,πώς υπολογίζω το πρόστιμο;

Θεωρώ όλο το τμήμα (x εμβαδού)εντος του Δ αυθαίρετο ή το θεωρώ σαν μία πολεοδομικη παράβαση (παρ.13);Διότι στην μεν πρώτη περίπτωση το πρόστομο είναι αρκετά μεγάλο στην δε δεύτερη περίπτωση ειναι 500,0 Ευρώ.

Ευχαριστώ (σε όποιον γνωρίζει υπεύθυνα και απαντήσει).

 

Συνάδελφε αυτό είναι ένα γενικής φύσεως ερώτημα και σε διεύρυνση του να έχει το κτίριο και κάποιες υπερβάσεις εκτός της μετακίνησης του.

Έχω στείλει ερώτημα σε ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ αλλά ... και τι μ αυτό ; Φωνή βοώντος εν τη ερήμω. Πάντως κάποια γνώμη εξέφρασε η Λεμπέση σε σχετικά ερωτήματα και σου την παραθέτω για όσο μπορεί να σε καλύψει.

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΙΕΚΕΜ.doc

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.