Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι παράλειψη ή θεωρούν για τα παραδείγματα ότι όλες οι αυθαιρεσίες έγιναν μετά την 31/12/2003 ;

 

Μάλλον θεωρούν μετά το 2003 τα αυθαίρετα.Ίσως και να ήθελαν να τονίσουν τη μεγάλη διαφορά στα ποσά που έχουν τα πρόστιμα αυτά μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση :

 

Οικοδομή με Ο.Α. εντός σχεδίου.

 

Μεζονέτα σε περιοχή με επιτρεπόμενο ύψος 9.00 μ. (συμπεριλαμβανομένης της στέγης) .

 

Κατασκευασμένη επιφάνεια ισογείου 75,00 τ.μ. (σύμφωνα με την άδεια)

Κατασκευασμένη επιφάνεια α' ορόφου 75,00 τ.μ. (σύμφωνα με την άδεια)

Κατασκευασμένη επιφάνεια περιγράμματος απόληξης κλιμακοστασίου 28,00 τ.μ.(σύμφωνα με την άδεια)΄

 

Το περίγραμμα της απόληξης κλιμακοστασίου στην άδεια περιείχε :

α) την επιφάνεια της πραγματικής απόληξης και επιπλέον

β) κενό πάνω από μπάνια και διάδρομο του α' ορόφου (Η οροφή των συγκεκριμένων χώρων ταυτιζόταν με την οροφή της απόληξης)

 

Ο ΚΕΝΟΣ χώρος της απόληξης κλιμακοστασίου παταρώθηκε και δημιουργήθηκε χώρος (σοφίτα) ο οποίος τακτοποιήθηκε με 3843/10.

 

Από δω και πέρα :

 

Οι όροφοι έχουν κατασκευαστεί 20 εκ. ψηλότερος ο καθένας απ' ό,τι δείχνει η Ο.Α.

H απόληξη έχει κατασκευαστεί 40 εκ. ψηλότερη απ' ό,τι δείχνει η άδεια.

 

 

Στην πράξη έχω Υπερβάσεις ύψους (κατ' όροφο και απόληξης κλιμακοστασίου), ΧΩΡΙΣ καμμιά αλλη υπέρβαση (δόμησης, κάλυψης κ.λ.π.).

 

Έχει κανείς ιδέα αυτό πώς το υπολογίζω στο πρόστιμο????? :confused::confused:

 

Σκεφτόμουνα να βάλω τα 75,00 τ.μ. με υπέρβαση ύψους 40 εκ. (= 20εκ.+20εκ.) ή τα 150,00 τ.μ. (= 75,00 + 75,00) με υπέρβαση ύψους 20 εκ. σε ένα φύλλο υπολογισμού και την απόληξη κλιμακοστασίου (28,00 τ.μ.) σε άλλο φύλλο υπολογισμού με 40 εκ. υπέρβαση ύψους.

 

ΟΜΩΣ :

 

Δοκιμάζοντας στην ηλεκτρονική φόρμα του ΤΕΕ σε φύλλο καταγραφής:

 

α) ΑΝ ΔΕΝ βάλεις τετραγωνικά (κύριου ή βοηθητικού χώρου) ΔΕΝ υπολογίζει ΚΑΝ πρόστιμο.

 

ενώ

 

β) ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ, το υπολογίζει (στην καλύτερη περίπτωση) θεωρώντας δεδομένο ότι έχεις υπέρβαση δόμησης < 50% (αφού ΔΕΝ υπάρχει στη φόρμα επιλογή ότι ΔΕΝ έχεις υπέρβαση δόμησης), οπότε ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ, ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ!!!:shock::shock: (πράγμα που απέχει παντελώς της λογικής)

 

 

 

Καμμιά ιδέα περί τούτου???????

 

(Μέχρι και λοιπές Πολεοδομικές παραβάσεις σκέφτηκα αλλά πάει πολύ μακριά η βαλίτσα με αναλυτικό...8-))

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν μπορει καποιος να μου δώσει τα φωτα του στα παρακάτω θέματα:

 

 

 

Α) Αλλαγή χρήσης πότε απαντάμε με ΝΑΙ πχ αν έχω υπόγειο και έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κύριο χώρο είναι ΝΑΙ;

 

 

 

Β) Υ.Δ. βοηθ. χώρων (τμ) πότε το συμπληρώνουμε; πχ αν στο παραπάνω παράδειγμα έχω υμιυπαιθροιους και υπόγεια που έχουν γίνει κατοικία το εμβαδό τους μπαίνει εδώ η στο πεδίο Υ.Δ. κύριων χώρων (τμ)

 

Γ) η Αλλαγή χρήσης σε εκτός σχεδίου τι έγνοια έχει;

ευχαριστω

Δεν είναι σωστή αυτή η επαναλαμβανόμενη ανάρτηση της ίδιας ερώτησης σε διάφορα θέματα.Θα μπορούσαν να το κάνουν όλοι αυτό, και μετά?Ευχαριστώ Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Kapa

Από έναν συνάδελφο εκφράστηκε η παρακάτω σκέψη.

Ποιος είναι ο αναλυτικός όλης της κατασκευής; Χ€

Τι ποσοστό όγκου δημιούργησε η υπέρβαση στο ύψος; Υ€

Η διαφορά είναι έστω Ζ€

Αυτό διά 5000€ μας δίνει τον αριθμό των παραβάσεων που πολλαπλασιάζονται με 500€

 

Μία άλλη σκέψη είναι η αναγωγή του επιπλέον όγκου σε επιφάνεια. Κάπου είχα διαβάσει κάτι σχετικό αλλά που;

 

SBABAL, έχεις βάλει την ίδια ερώτηση σε 3 διαφορετικά θέματα. Δεν υπάρχει λόγος...

Link to comment
Share on other sites

συμψηφιζονται και αφαιρουνται.

 

Ευχαριστώ. Τώρα το είδα. είναι παρ.11 αρθρο 24.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι το ότι δεν είδα το αντίστοιχο "κουτάκι" στο λογισμικό του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Kapa

Από έναν συνάδελφο εκφράστηκε η παρακάτω σκέψη.

Ποιος είναι ο αναλυτικός όλης της κατασκευής; Χ€

Τι ποσοστό όγκου δημιούργησε η υπέρβαση στο ύψος; Υ€

Η διαφορά είναι έστω Ζ€

Αυτό διά 5000€ μας δίνει τον αριθμό των παραβάσεων που πολλαπλασιάζονται με 500€

 

Μία άλλη σκέψη είναι η αναγωγή του επιπλέον όγκου σε επιφάνεια. Κάπου είχα διαβάσει κάτι σχετικό αλλά που;

 

 

Από τη μια έχει μια λογική η αναγωγή, όμως από την άλλη είναι εντελώς παράλογο να μπεις στη διαδικασία να κάνεις αναλυτικό για ΟΛΟΚΛΗΡΗ την κατασκευή προκειμένου να κάνεις την αναγωγή....

 

Εξάλλου, στην περίπτωση αυτή που προανέφερα, ο επιπλέον όγκος δεν προσθέτει επιπλέον επιφάνεια για να κάνει κανείς τέτοιου είδους αναγωγή.

 

ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ θα μου φαινόταν να κάνει κανείς αναλυτικό για ζώνη ύψους Χ στο φέροντα οργανισμό (αύξηση ύψους υποστηλωμάτων) και την τοιχοποιϊα (εσωτερικά και εξωτερικά), αλλά το βρίσκω εξίσου τραβηγμένο από τα μαλλιά.... γι αυτό είπα πριν ότι πάει μακριά η βαλίτσα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω την εξής περίπτωση. Σε ρετιρέ οικοδομής, ο πελάτης μου έχει κάνει στα μπαλκόνια του 2 ορθογώνιες στέγες με κεραμίδια για να τα καλύψει, 40τ.μ. η κάθε μία. Η κάθε στέγη στο τελείωμα της στηρίζεται σε 2 κολώνες, (μία σε κάθε γωνία). Τα μπαλκόνια του στην άδεια δεν χαρακτηρίζονται ούτε σαν εξώστες ούτε σαν Η/Χ. Χαρακτηρίζονται σαν ΥΠΑΙΘΡΙΟΙ χώροι. Οπότε πάνε με τον καινούργιο νόμο. Ερώτηση. Θεωρείται λοιπή παράβαση και χρεώνεται με 500 ευρώ η κάθε στέγη ή θα το υπολογίσω σαν αυθαίρετη κατασκευή ενός Η/Χ (λόγω των κολωνών της στέγης) και θα βγάλω κανονικά το πρόστιμο σύμφωνα με τους συντελεστές αλλά x0,5 επειδή πρόκειται για αυθαίρετη κατασκευή βοηθητικού χώρου????

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν αποτελεί ούτε υπέρβαση δόμησης ούτε υπέρβαση κάλυψης πιστεύω ότι πρέπει να πάει με αναλυτικό.

 

Εξάλλου σε όποια κατηγορία και να το βάλεις στο "5" ως επιφάνεια θα στο θεωρήσει κατ' ελάχιστον υπέρβαση δόμησης < 50%.

 

Εκτός αν θεωρηθεί ως υπέρβαση δόμησης για την περίπτωση που έχουν εξαντληθεί οι ημιϋπαίθριοι βάσει Ο.Α. , οπότε θα το βάλεις στους βοηθητικούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.