Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Παιδιά ο νόμος μπάζει από παντού...αν το κάνετε κάντε το με το λιγότερο δυνατό κόστος για τον πελάτη...αυτός σας πληρώνει όχι το κράτος...το κράτος με την προχειρότητα που αντιμετώπισε το θέμα φάνηκε ότι απλά θελει άμεσα λεφτά και τη δημιουργία μιας βάσης ως μοχλό πίεσης...είναι πρακτικά αδύνατο να δοθούν απαντήσεις για όλα αυτά τα ερωτήματα...όσες εγκύκλιοι κι αν βγουν...όσες επεξηγήσεις...οι αυθαιρεσίες στην Ελλάδα είναι άπειρες και κάθε είδους...Είναι σαν τον έλεγχο της εφορίας που πάντα ξέρεις ότι κάτι θα σου βρει γιατί οι παραβάσεις μπορεί να είναι από το ότι εγραψες το ονομα σου λαθος μεχρι δεν ξερω κι εγω τι...Τα λιγότερο δυνατα προτεινω...ότι είναι ξεκάθαρη αυθαιρεσία χτυπητη και κυριως ότι διακρίνεται εύκολα στις φωτογραφιες της κτηματολογιο(κυριως! αφου αποκει θα γινει ο εντοπισμος), το google και το bing.com/maps. Και όχι γιατι ειμαστε λαμογια μηχανικοί αλλά γιατι ο κόσμος ειδικά σε αυτη την εποχή έχει δικιο να μη θελει να πληρωσει χρυσάφι το κοτέτσι και το κιόσκι.Εντάξει για το σπίτι αλλα είπαμε...ένα μέτρο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα,

εχω ενα οικοπεδο με ενα χτισμα 50τμ αυθαιρετο χτισμενο το 1987 παραθαλασιο..

Απο τοτε πληρωνω ολα τα προστιματα διατηρησης..εχω χαρτια κλπ απο μηχανικους,ηλεκτ/ικο δχεδιο απο το οποιο πηρα ρευμα κλπ κλπ..

Ακου τωρα για τακτοποιησεις αυθαιρετων και για κατεδαφισεις..τι ισχυει?

τι πρεπει να κανω?τι να υπολογισω για πληρωμη?? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά αλλά τα έχω μπερδεψει και με τα πιο απλά.

Αν το οροφο πολυκατοικιας εχει κτιστει ενας επιπλεον χώρος πχ 21μ2, πώς υπολογιζουμε αν ειναι (<50 η μεγαλυτερο απο 50) της επιτρεπομενης δομησης;

Λαμβάνοντας υποψη την δομηση του οροφοδιαμερισματος, την επιτρεπόμενη δομηση του οικοπεδου, η την πραγματοποιουμενη του οικοπέδου.;

την επιτρεπόμενη της περιόχης σύμφωνα με τα παραδείγματα, αυτό είναι το μέγεθος με το οποίο συγκρίνουμε

 

Νομιζω συναδελφε κανεις λαθος....

Δεν υπολογιζεται η υπερβαση βασει της συνολικης δομημενης επιφανειας σε μια πολυκατοικια, αλλα με τη συνολικη επιφανεια της ιδιοκτησιας σου...

 

Εκτος κι αμα μιλαμε για καμια τριπατη μεζονετα που στην ουσια ειναι το ιδιο πραμα...

Link to comment
Share on other sites

Στο κατ αποκοπήν πρόστιμο αναφέρει ότι δεν πρέπει να ξεπερνιέται το ύψος κατά 10% του επιτρεπόμενου ύψους εννοει ότι δεν μπορούμε να ανέβουμε πάνω από το μέγιστο ύψος του κτιρίου π.χ για 7,50 m , 75 cm? Τι μπορεί να υπάρχει με ύψος 75cm?Δεν έχω καταλάβει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

αν θελουν μια και μοναδικη θα παρακαλα ο κοσμος με κλειστο η/χ πχ 9 τ.μ να τους βρεις και καμια παραβαση με 500 ευρω για να βγει το προστιμο κανα 900 και οχι 2000 !!

 

εγω εχω κανει μια λιστα με παρανομιες των 500 μονο και μονο για να εχουμε να βαζουμε διαφορετικα (καπως σαν τις εκθεσεις πουχαμε ..λοιπον...επισης ...ακομα....κτλ)

 

παμε

 

1. αλλαγη διαστασεων κουφωματος οψης 500 ευρω

2.αλλαγη σχεδιου στηθαιων στα μπαλκονια

3. ψησταρια μικρη στον εξωστη (το καλο με αυτο ειναι οτι αν δεν εχει βαζει )

4.τζακι σε αρχ προεξοχη (αυτο μπορει να παει και σαν τ,μ παραπανω δομησης επεομνως εχεις 2 αυθαιρεσιες )

να δώσω καμιά ιδέα και εγω που είναι ακόμα πιο έυκολο να δηλώσεις

αλλαγή κάγκελου

αλλαγή χρώματος

κλιματιστικό στην όψη

αλλαγή τύπου παραθύρου σε σχέση με τη θερμομόνωση

αλλαγή όδευσης σε αποχέτευση -ύδρευση

διαφορά στο πάχος θερμομόνωσης σε ένα τοίχο

αλλαγή τύπου κεραμιδιού (άλλο το ρωμαικό άλλο το βυζαντινό)

καμιά διαμόρφωση χώματος πάντα βρίσκεις άμα θες (ή κάνεις)

αλλαγή φύτευσης

αλλαγή θέσεων ειδών υγιεινής

 

 

είναι τόσο κουραμπιέδες που ενώ πήγαν να βάλουν ένα ελάχιστο πρόστιμο, βάζοντας τον όρο να είναι μοναδική παρανομία, γελοιοποιήθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός έχει υποχρέωση να εντοπίσει / αποτυπώσει / δηλώσει ό,τι παρανομία υπάρχει?

Αν πεις στον ιδιοκτήτη για διαμορφώσεις σκαλάκια και διαδρόμους στον κήπο θα σε κυνηγήσει τις περισσότερες φορές. Όλοι τα βασικά θέλουν να δηλώσουν!!!

 

Μετρώντας με το Τ.S. εντόπισα αποκλίσεις στο οικόπεδο και στις εξωτερικές διαστάσεις κτιρίου. Οι αποκλίσεις ήταν της τάξης του 5%. Αν δεν έστηνα όργανο ή αν δεν είχα χρόνο να μετρήσω αναλυτικά δεν θα ψιλιαζόμουν κάτι.

Για παράνομη κατασκευή στο δώμα πήγα, αλλά είπα να το ψειρίσω.

Μάλιστα για 10 εκ μπαίνει στο Δ.

Τι είμαι υποχρεωμένος από τον νόμο να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Brasco

Σε οικοδομή με πολλούς ιδιοκτήτες διαμερισμάτων είναι αυτό? Αν κάθε επί μέρους διαμέρισμα-ιδιοκτησία (βάσει συμβολαίου έστω + πυλωτή + υπόγειο) δεν έχει αυθαιρεσίες, γιατί να πρέπει να γίνει οποιαδήποτε αναφορά περί αυθεραισίας σε κάθε μία ιδιοκτησία λόγω Δ? Εκεί που χτίστηκε η οικοδομή, εκεί που μπήκαν τα θεμέλια, ανάλογα με τα σχέδια σηκώθηκε και η οικοδομή. Θα 'πρεπε σαν σωστοί αγοραστές να ξέρουν και να τσεκάρουν το Δ πριν το πάρουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναπετύχεις τον κύριο ή την κυρία που στο είπε, να σου το δώσει και εγγράφως και ενυπόγραφο.

 

@Dim84: Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά αυτό δεν γίνεται. Η τακτοποίηση δεν είναι νομιμοποίηση. Εάν είχες βγάλει πρώτα την άδεια και τακτοποιούσες το υπόλοιπο θα γινόταν. Το ανάποδο όμως δεν γίνεται.

 

Τι εννοείς? Δε σε καταλαβαίνω...

Συμφωνώ. Η τακτοποίηση δεν είναι νομιμοποίηση.

Ο 4014 όμως λέει ότι για όποιες περιπτώσεις μπορεί να εκδοθεί Ο.Α. εκδίδεται εντός 3 ετών πληρώνοντας το παράβολο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.