Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Περιμενετε λιγο....

Αν καταλαβαινω καλα, εχουμε 2 παραβασεις εδω...

 

α. Η μια εχει να κανει με τα τετραγωνικα του εξωστη που κλειστηκανε αυθαιρετα και πανε με υπολογισμο με ΤΖ και τετραγωνακια βασει αδειας, υπερβασεων κλπ και

β. η αλλη εχει να κανει με το στεγαστρο που ειναι παρανομη κατασκευη, εφοσον δεν προβλεποτανε στην αδεια και δεν εχει βγαλει αδεια κατασκευης εκ των υστερων ασφαλως.

 

Οποτε απορριπτεται η περιπτωση του διχιλιαρου και προχωρας με υπολογισμο της α. περιπτωσης κανονικα οπως ειπαμε παραπανω και της β. περιπτωσης με αναλυτικο προυπολογισμο και 500αρικο....

 

Αθροιζεις και υπολογιζεις το τελικο προστιμο...

Οποιος εχει διαφορετικη αποψη ας την εκθεσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδη αν στην αδεια προβλεποταν να υπαρχει το στεγαστρο, εκλεινα με τζαμαρια, απλα θα γλιτωνα το πεντακοσαρικο του στεγαστρου και το αλλο με τετραγωνικα κλπ ή το 2000?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω ως υπερβαση δόμησης ...τμ, υπέρβαση κάλυψης (εφόσον το μπαλκόνι δεν είναι σε κοινόχρηστο δημόσιο χώρο), ενώ και από το ΤΕΕ μου είπαν πως το θεωρούν και αλλαγή χρήσης (?) και εφόσον έχει παραβιάσει Ο.Γ, αποστάσεις Δ ή Πρασιά, δεν βρίσκεται σε οικοδομήσιμο τμήματος του οικοπέδου . Συνεπώς δεν μπορεί βάσει του νόμου να πάει με 2000Ευρώ και ας είναι κάτω από 20τμ. Υπολογίζεται με τους συντελεστές.

Το στέγαστρο δεν το βλέπω ως ξεχωριστή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.

Αν και παρακολουθω εδω και πανω απο 1 χρονο το site, εγινα μελος σχετικα προσφατα και αυτο ειναι το πρωτο μηνυμα που στελνω.

 

Μια ερωτηση:

Εχω μια υποθεση με κλειστη βεραντα 13,52τ.μ. η οποια εμπιπτει σε ολα οσα γραφει στο αρθρο 24,παρ. 6β, δηλ. συνολικής επιφάνειας μέχρι είκοσι (20) τ.μ. και δεν υπερβαίνει το ποσοστό 20% της επιτρεπόμενης επιφανείας, βρίσκεται εντός οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου και δεν υπερβαίνει το 10% του επιτρεπόμενου ύψους βάσει της οικοδομικής άδειας.

Το βαζω για υπολογισμο προστιμου μεσω ΤΕΕ και μου βγαζει προστιμο 485,50€ και οχι 2000€ που κανονικα θα επρεπε!!

Τι γινεται?Μηπως κανω κατι λαθος..ή απλα το συστημα δεχεται το μικροτερο προστιμο?

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Στον Νομο ειναι ξεκαθαρο 100% οτι στην περιπτωση αυτη ισχυει το 2000 ευρω.

 

Τωρα, ή ειναι λαθος του προγραμματος ή εχει γινει ανεπισημα η διορθωση της @@@κιας και η αποφαση για την διορθωση θα βγει στην πορεια..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μια γενική ερώτηση και από εμένα που πιθανόν έπρεπε να την γράψω σε άλλο κεφάλαιο . Μπορούμε στον Ν. 4014 μαζί με τις άλλες αυθαίρετες κατασκευές, να δηλώσουμε και ( αυθαίρετη αλλαγή διαρύθμισης μαζί με αλλαγή όψεων σε κτιριο με Ο.Α.) ,ώστε να έχουμε πιθανόν μικρότερα πρόστιμα αυθαιρέτου και πιθανόν να μην έχουμε πρόστιμα ΙΚΑ; Επίσης να μην χρειαστεί να βγάλουμε Ο.Α.;

Link to comment
Share on other sites

Στον Νομο ειναι ξεκαθαρο 100% οτι στην περιπτωση αυτη ισχυει το 2000 ευρω.

 

Τωρα, ή ειναι λαθος του προγραμματος ή εχει γινει ανεπισημα η διορθωση της @@@κιας και η αποφαση για την διορθωση θα βγει στην πορεια..

 

 

Ετσι πιστευω και εγω..πως εχει γινει διορθωση της @@@κιας των 2000€ του ΥΠΕΚΑ απο το ΤΕΕ οταν το προστιμο χρησιμοποιωντας τους συντελεστες βγαινει μικροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ μόλις τσεκάρεις υπέρβαση κάλυψης ή ύψους αμέσως σε παίρνει από τα 2000 ΕΥΡΩ και υπολογίζει πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ μόλις τσεκάρεις υπέρβαση κάλυψης ή ύψους αμέσως σε παίρνει από τα 2000 ΕΥΡΩ και υπολογίζει πρόστιμο...

 

Δεν τσεκαρα υπερβαση υψους ή καλυψης καθως δεν υφισταται!

Το ξαναεψαξα και οταν βαζω αλλαγη χρησης: OXI τοτε παει στα 2000€ το προστιμο!Ενω με αλλαγη χρησης: NAI (η δικη μου περιπτωση),τοτε παει στα 485,5€!Τελειως κουλο.. :confused:

Καμια αποψη καποιος??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.