Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....

Α! επίσης (κανονικά) για να κατεδαφίσεις ένα κτίριο (ή τμήμα αυτού), θα πρέπει να βγάλεις άδεια κατεδάφισης. Τώρα για να βγάλεις άδεια κατεδάφισης το κτίριο θα πρέπει να είναι νόμιμα υφιστάμενο. Συνεπώς αν δεν είναι νόμιμο (δεν έχει άδεια ή δέν έχει εξαίρεση από κατεδάφιση), θα πρέπει να νομιμοποιηθεί πρώτα (να πληρωθούν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης) και μετά να βγει η άδεια κατεδάφισης!!!!. Η ρύθμιση του Ν.4014/11 δεν θα σου επιτρέψει την δυνατότητα της άδειας κατεδάφισης, καθότι δεν νομιμοποιεί αλλά τακτοποιηθεί!

 

Μια μικρή διευκρίνηση συνάδελφε.

Για άδεια κατεδάφισης δεν χρειάζεται το κτίριο να είναι νόμιμα υφιστάμενο.

 

Άρα δεν ισχύει το κανονικά που λες ούτε το συγκεκριμένο συμπέρασμα που βγάζεις από αυτόν τον συλλογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει ξύλινη πέργκολα με οροφή από κεραμίδι στον περιβάλλοντα χώρο. Απ'ότι κατάλαβα από τις συζητήσεις του φόρουμ πρέπει να δηλωθεί και μετράει ως βοηθητικός χώρος. Σωστά;

 

Στο στεγασμένο σκέπαστρο μου είπαν ότι πάει με αναλυτικο στο ΤΕΕ. Αγνοουμε την καλυψη. Διασταυρώστε το αν θέλετε γιατι εξακολουθει να μου φαινεται κουλό, και ενημερώστε μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο στεγασμένο σκέπαστρο μου είπαν ότι πάει με αναλυτικο στο ΤΕΕ. Αγνοουμε την καλυψη. Διασταυρώστε το αν θέλετε γιατι εξακολουθει να μου φαινεται κουλό, και ενημερώστε μας.

 

Πράγματι είναι κουλό αυτό που σου παν οι ανίδεοι... τέτοιου είδους πέργκολα (ξύλινη στεγασμένη κατασκευή με κεραμίδι υπό κατακόρυφα στοιχεία) μπαίνει κανονικά στην κάλυψη (άρα κατα περίπτωση στον Ν.4014 και στο κουτάκι που έχει να κάνει με την υπέρβαση κάλυψης) και μάλιστα ορισμένες πολεοδομίες την λογίζουν ως Η.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Σε τελευταιο όροφο-δώμα πολυκατοικίας,που δεν ανήκει σε κάποιον ιδιοκτήτη δ/τος της πολυκατοικίας, χτίστηκαν αυθαίρετα 30 τ.μ, τικάρουμε ότι έχει άδεια.Οκ. Με το ποσοστό υπέρβασης δόμησης τι γίνεται?Αφού δεν αντιστοιχεί σε κάποια δομημένη ιδιοκτησία...πως θα το συγκρίνουμε?Η απόληξη κλιμακοστασίου επηρρεάζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

τέτοιου είδους πέργκολα (ξύλινη στεγασμένη κατασκευή με κεραμίδι υπό κατακόρυφα στοιχεία) μπαίνει κανονικά στην κάλυψη

 

Μπαίνει στην κάλυψη όταν είναι σε επέκταση της οικοδομής.Τώρα όμως είναι στο δώμα εσωτερικά του περιγράμματος άρα δε μετράει στην κάλυψη

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διευκρίνηση συνάδελφε.

Για άδεια κατεδάφισης δεν χρειάζεται το κτίριο να είναι νόμιμα υφιστάμενο.

 

Επειδή υπήρχε θέμα στην πολεοδομία με αυτό το θέμα, η νομιμότητα του κτηρίου δεν ελέγχεται σε περίπτωση αποδεδειγμένης αναγκαστικής κατεδάφισης (κατεδάφιση αυθαιρέτου ή επικινδύνως ετοιμόρροπα κ.λ.π.)

Γενικώς η θέση προκύπτει από τη παρ. 1 του άρθρου 22 του ΓΟΚ, καθώς και από εγκύκλιο.

Αν θες δες και την

Εγκ-12300/8/15-3-94: Περί επικινδύνων οικοδομών

Βέβαια (και μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου) δεν μπορώ να επιμείνω 100%. Ωστόσο θα με ενδιέφερε να δω που στηρίζεσαι νομικά και λες πως για την άδεια κατεδάφισης δεν χρειάζεται το κτήριο να είναι νόμιμα υφιστάμενο. Καλό είναι να εφοδιαζόμαστε με τέτοια όλπα.

Link to comment
Share on other sites

@KOSTIS68: Θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ είχα θέμα με πολεοδομία και μάλιστα όχι για κτίριο, αλλά για στοιχείο κτιρίου. Συγκεκριμένα πέργολα από μπετό, σε 5όροφη πολυκατοικία, κατασκευασμένη ως αρχιτεκτονιά στο δάπεδο του 3ου.

Ηδη εκεί για 30 χρόνια, άρχισε να χάνει διάφορα κομμάτια που κτυπούσαν αυτοκίνητα, πεζοδρόμιο, πεζούς κλπ και σε συνδιασμό με την ανακαίνιση όψεων που θα κάναμε, θέλαμε να τη ρίξουμε. Μας ζητούσαν πρόστιμα κανονικά... ακόμη και αν με τις φωτογραφίες φαινόταν καθαρά ότι ήταν άμεσος κίνδυνος.

Ευτυχώς ανέλαβε ο Master of Photoshop της παρέας και βοηθήσαν και οι υπάλληλοι γιατί μιλάμε για 5-6.000 ευρώ πεταμένα.

Λίγο off topic αλλά επειδή έχω κι εγώ ένα πελάτη που μου λέει ότι το δωματιάκι δεν το χρειάζεται και αν είναι να πληρώσει πολλά, θέλει να το κατεδαφίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει στην κάλυψη όταν είναι σε επέκταση της οικοδομής.Τώρα όμως είναι στο δώμα εσωτερικά του περιγράμματος άρα δε μετράει στην κάλυψη

 

Εγώ τους ρώτησα το κάτωθεν και πήρα αντίστοιχη απάντηση

 

Κι εγώ που τους ρώτησα αν τα στεγασμένα σκέπαστρα και υπόστεγα που μετρούν στην κάλυψη θα πάνε με ξεχωριστό φύλλο καταγραφής, μου είπαν, ΟΧΙ, με αναλυτικό θα υπολογιστούν παραβλέπουμε το ποσοστό καλυψης σε αυτήν την περίπτωση.

Άρα αναλυτικό και για την σκάλα σου και για το σκέπαστρο και τικ στις λοιπες παραβάσεις..

Link to comment
Share on other sites

ρε π@@@, τι γίνεται με τα τηλέφωνα; παίρνω, πιανω γραμμη μου λέει εγώ δεν ξέρω από αυτά πρέπει να διαβάσω το νόμο, παίρνω σε άλλους 2 και δεν απαντάνε. έλεος.

στα mail θα απαντήσουν μέσα Νοεμβρίου, αφού δουν οτι δεν έχει προσέλευση...δε θα γίνουμε ποτέ κράτος, ό,τι καλό πάει να γίνει γίνεται με τόσο ελλιπή σχεδιασμό που γυρνάει μπουμπεραγκ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.