Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

1)Αυθαίρετο νομιμοποιημένο επί Τρίτση, θεωρείται ότι έχει Οικ.Άδεια;

 

2)Σε οποιαδήποτε Ρύθμιση Αυθαιρέτου όπου δεν υπάρχει σύγχρονο Τοπογραφικό (εξαρτημένο από ΕΓΣΑ), θα πρέπει να συντάσσεται ή τη γλιτώνουμε με το γεωγραφικό εντοπισμό στο πρόγραμμα του τεε;

 

3)Η pilotis θεωρείται βοηθητικός χώρος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nikolini εαν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, έτσι κι αλλιώς το κουτάκι της κάλυψης παραβλέπεται. Οπότε σ'αυτην την περίπτωση ακούγεται λογικό να υπολογιστεί με τον αναλυτικό. Εκτός και αν μετρήσει σαν βοηθητικός χώρος που δεν επικρατεί και πολύ σαν άποψη. Αυτός ο αναλυτικός δεν μου κάθεται καλά. Το σωστό θα ήταν κάθε κατασκεύη που δεν θα υπολογίζεται με τα τετραγωνικά δόμησης (πέργκολες, περιφράξεις κτλ.) να έχει δική του τιμή όπως π.χ. με τις πισίνες για να ξεμπερδεύουμε.

 

Ρώτησα ξανά. Δες http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=29061 αν θέλεις όλες τις πιθανές περιπτώσεις.

 

 

 

Υ.Γ. Η περίπτωση που εξέταζα ήταν με Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

2)Σε οποιαδήποτε Ρύθμιση Αυθαιρέτου όπου δεν υπάρχει σύγχρονο Τοπογραφικό (εξαρτημένο από ΕΓΣΑ), θα πρέπει να συντάσσεται ή τη γλιτώνουμε με το γεωγραφικό εντοπισμό στο πρόγραμμα του τεε;

 

Απ'οτι καταλαβαίνω μήπως θέλει τοπογραφικό εξαρτημένο απο ΕΓΣΑ μόνο στα εκτός σχεδίου? Και στα εντός απόσπασμα ρυμοτομικού?

Τοπογράφοι βοηθάτε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση και από εμένα,

Εκτός σχεδίου άνω των 4 στρ. αυθαίρετο κτίσμα 70τμ, χωρίς οικοδ. άδεια. Το προβλημά του είναι ότι δεν έχει τις πλάγιες αποστάσεις (15μ) απ΄τα όρια (εφάπτεται) και έτσι δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί εντός τριετίας. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος στην περίπτωση αυτή πως υπολογίζουμε το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβαίνω μήπως θέλει τοπογραφικό εξαρτημένο απο ΕΓΣΑ μόνο στα εκτός σχεδίου? Και στα εντός απόσπασμα ρυμοτομικού?

Τοπογράφοι βοηθάτε

Εξαρτημένο τοπογραφικό θέλει σε κάθε περίπτωση αυθαιρέτου χωρίς καθόλου Ο.Α. και σε όλα τα αυθαίρετα εκτός σχεδίου ή εντός οικισμού.

Στα εντός σχεδίου με Ο.Α. θέλει το τοπογραφικό της αδείας και απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου.

Αυτό έχω καταλάβει εγώ.

Link to comment
Share on other sites

faethon

συμφωνώ μαζί σου,

αλλά πως θα μπει στο σύστημα ΤΕΕ;

(δεν νομίζω ότι γίνεται μέχρι στιγμής τουλάχιστο-χωρίς να το δοκιμάσω και να βάλω στο σύστημα κάποιο αυθαίρετο με συντ ΕΓΣΑ)

Καταλαβαίνεις επίσης πιστεύω, ότι εδώ είναι ΕΒΡΟΣ-χωρίς Κτηματολόγιο ΑΕ και χάρτες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση και από εμένα,

Εκτός σχεδίου άνω των 4 στρ. αυθαίρετο κτίσμα 70τμ, χωρίς οικοδ. άδεια. Το προβλημά του είναι ότι δεν έχει τις πλάγιες αποστάσεις (15μ) απ΄τα όρια (εφάπτεται) και έτσι δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί εντός τριετίας. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος στην περίπτωση αυτή πως υπολογίζουμε το πρόστιμο;

Εγώ θα πήγαινα ως εξής

70*Τ.Ζ.*0.15*2(όχι ΟΑ)*1,7(εκτός)* είδος χρήσης (3α ή 3β)* 1,0(καμία αλλαγή χρήσης αφού δεν υπήρχε κτίριο πριν λογικά)* (κουτάκι 6-εάν είσαι άνω των 7.50μ ύψος για τα εκτός σχεδίου εάν όχι δεν βάζεις τίποτα) * παλαιότητα = Χ Ευρώ

 

τα κουτάκια 5-7-8-9 δεν υπολογίζονται στα χωρίς άδεια, μένει εάν το ότι είναι εφαπτόμενο στο όριο αποτελεί παράβαση των 500Ευρώ. Μάλλον ναι.

 

Αφού έχει τα 4 στρέμματα, άρα δεν χρειάζεται να αγοράσει επιπλέον αγροτεμάχιο, νομίζω ότι θα νομιμοποιηθεί τελικά με ένα τελικό πρόστιμο μετά τα 30 έτη. Εκτός και εάν βγει καμία διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

οποιος γκρεμισει χωρις να φαει καταγγελια δεν εχει συνεπειες και ας υπαρχουν αεροφωτογραφιες οτι υπηρχε κατασκευη....

 

μιλησα με 2 προισταμενους πολεοδομιων του νοτιου τομεα ...δεν μπορει ναπαρει προστιμα οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΩΡΑ και δεν εχει καταγραφει απο πολεοδομια.....

 

Ετσι. Ακόμα και να υπάρχει σε κάποιο χάρτη αποτύπωσης, μπορείς να πεις διάφορα π.χ. έπεσε από φυσικά αίτια κ.λ.π.. Από την στιγμή που δεν υπάρχει την στιγμή που κάνεις αυτοψία, δεν δημιουργείται πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω 1-2 ερωτησούλες αφού είναι της μόδας...

Τι σχέδια χρειάζονται για τα εκτός σχεδίου χωρίσ ο.α. και με πόση ακρίβεια; Είναι λίγο δύσκολο όσο και να μετρήσεις το κτίσμα να καταλάβεις εύκολα πάχη πλάκας ή και τοίχων ακόμα..Τις τ.ζ. θα τις πάρουμε από τον πίνακα που έχει εκδόσει το Υπουργείο Οικονομικών (2007) ή θα ενημερωθούμε για τις όποιες αλλαγές έχουν γίνει από τις αρμόδιες πολεοδομίες και ΔΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.