Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

συνάδελφοι διαβάζοντας ερωτησεις και απαντησεις μου γεννηθηκε η εξης απορια... ο καθε μηχανικος θα δηλωσει τις αυθαιρεσιες με τον τροπο που κρινει αυτος. Ηθελα να ξερα ποιος θα τα ελεγξει ολα αυτά, και αντε πες οτι ελεγχονται, με τι κριτηρια θα σου πει οτι δε το εκανες σωστα? Ο,τι θέλει θα δηλωνει ο καθενας, εκτος και βγαλουν σοβαρα παραδειγματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω μια απορία όσον αφορά την τακτοποίηση αυθαιρέτων...

Οι εξώστες της ταράτσας (στην άδεια) έχουν μικρότερο πλάτος απο τους εξώστες των υπολοίπων ορόφων.....αλλά στην πράξη έχουν κατασκευαστεί μεγαλύτεροι (δλδ ίδιοι με των άλλων ορόφων).

Πώς δηλώνουμε τους εξώστες και πως υπολογίζουμε το πρόστιμο?

Κάθε εξώστης υπολογίζεται χωριστά?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή έχεις μπαλκόνι μέσα στο Δ το οποίο έκλεισε; για τέτοια περίπτωση μιλάμε; πάντως και μέσα στο Δ να είσαι εαν η κάλυψη αυξάνεται (άσχετα που η κάλυψη στο Δ δεν επιτρέπεται) πρέπει να πάρεις υπέρβαση κάλυψης

 

Συνάδελφε συμβουλέψου το παράδειγμα 3 στα εντός σχεδίου.

Όταν παραβιάζεις το προκήπιο ή το Δ δεν πραγματοποιείται ταυτόχρονα υπέρβαση κάλυψης.

Εφαρμόζονται οι συντελεστές για τα δύο αυτά είδη παραβάσεων. Αν ίσχυε και η κάλυψη θα διογκωνόταν το πρόστιμο υπέρμετρα.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλέφωνο στο τεε και μου είπαν με αναλυτικό οι επεκτάσεις εξωστών. ποιον αναλυτικό ακριβώς (των αδειών ή ΑΤΟΕ), δεν ξέρουν, θα έστελναν ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε συμβουλέψου το παράδειγμα 3 στα εντός σχεδίου.

Όταν παραβιάζεις το προκήπιο ή το Δ δεν πραγματοποιείται ταυτόχρονα υπέρβαση κάλυψης.

Εφαρμόζονται οι συντελεστές για τα δύο αυτά είδη παραβάσεων. Αν ίσχυε και η κάλυψη θα διογκωνόταν το πρόστιμο υπέρμετρα.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα προσέξει αλλά και τώρα που το προσέχω μου φαίνεται ότι δε στέκει. Άποψή μου αν και μη συμφέρουσα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Σε δυόροφη πολυκατοικία εκτος σχεδίου πόλεος, εκτός οικισμού (προφανώς χωρίς οικοδομική άδεια) πώς ορίζεται το όριο του επιτρεπόμενου ύψους?

 

Και δεύτερον:

Η δυόροφη πολυκατοικία ανήκει σε 5 άτομα (20% έκαστως), πόσες αιτήσεις πρέπει να γίνουν για την τακτοποίησή του? Μία - σαν ενοιαίο κτήσμα, τρεις - ανά όροφο ή 5 - όσοι και οι ιδιοκτήτες?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλέφωνο στο τεε και μου είπαν με αναλυτικό οι επεκτάσεις εξωστών. ποιον αναλυτικό ακριβώς (των αδειών ή ΑΤΟΕ), δεν ξέρουν, θα έστελναν ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ.

 

Αναλυτικός των αδειών-αμοιβών ... μέχρι να αλλάξει κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.