Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

akius τι εννοεις πονηρό? μα για να γίνει σύσταση δεν προηγείται η βεβαίωση?

gtho η βεβαίωση προηγείται της σύστασης οπότε πως σου ζητάει ξεχωριστές βεβαιώσεις για ιδιοκτησίες που ΔΕΝ έχουν συσταθεί ακόμα και μέχρι να γίνει αυτή η σύσταση θεωρούνται μία ενιαία ιδιοκτησία(=μία βεβαίωση)?

 

αυθαιρετη κατασκευη ειναι ο εξωστης....

 

εχω υπομνημα κατααγελιας που τον κρινει ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ και για κατεδαφιση...

 

δλδ με το σκεπτικο σου σε οροφο πουχει καταγγελια και θυροκολληση απο πολεοδομια οτι εχει αυθαιρετο εξωστη εσυ θα εγραφες βεβαιωση χωρις προβλημα?

 

 

και στο ξαναελω εσυ ελεγχεις βαση σχεδιων Ο.Α......

Ναι αλλά άλλο το τι θεωρείται αυθαιρεσία και άλλο το τι ζητάει ο νόμος όσον αφορά στις βεβαιώσεις. Αυθαιρεσία είναι και η εσωτερική διαρρύθμιση αλλά εφόσον δεν επηρρεάζει δόμηση, κάλυψη και ύψος δεν μας απασχολεί και δίνουμε κανονικά βεβαίωση. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και με τους εξώστες? Σαφώς και είναι αυθαίρετοι αν δεν συμφωνούν με την άδεια και σαφώς αν γίνει καταγγελία θα πέσουν πρόστιμα και σαφώς υπάγονται στον 4014 για τακτοποίηση, όμως όσο δεν επηρρεάζουν δόμηση, κάλυψη και ύψος δεν προκύπτει από πουθενά ότι δεν μπορούν να πάρουν βεβαίωση για μεταβίβαση. Θέλω να πω ότι ο νόμος δεν λέει ότι δεν δίνουμε βεβαίωση όταν διαπιστώσουμε γενικώς αυθαιρεσίες σε σχέση με τα σχέδια της ΟΑ, αλλά μιλάει για αυθαιρεσίες που επηρρεάζουν συγκεκριμένα μεγέθη.

Δεν είμαι απόλυτος καθώς δεν έχω ακόμα καταλήξει στο πως αντιμετωπίζουμε τους εξώστες στις βεβαιώσεις αλλά στο επιχείρημα "δεν επηρρεάζουν δόμηση, κάλυψη, ύψος" δεν έχω διαβάσει/ακούσει κάποιο άλλο που να το ανατρέπει.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο τελευταιο συμφωνω απολυτα.....

 

δεν ειναι τυχαιο που στις νεες αδειες βλεπω κανονικα σχεδιασμενες θεσεις κλιματιστικων-ψησταριες κτλ......

Link to comment
Share on other sites

το να υπάρχει πρόβλεψη για όλα δεν είναι κακό

----

όμως δυστυχώς όταν αρχίζεις στα σχέδια να δειχνεις πχ κλιματιστικά αρχίζει και το πρήξιμο

έτυχε μπροστά μου σε διόρθωση αρχιτεκτονικών ο υπάλληλος της πολεοδομίας στα αρχιτεκτονικά να ζητά οι εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικών του 1ου ορόφου να πάνε στο δώμα

ο δε μηχανολόγος της ίδιας πολεοδομίας να ζητά ενημέρωση των αρχιτεκτονικών για τα κλιματιστικά κλπ

 

όπως καταλαβαίνεις τελικά για να ξεκολλήσουν σχεδίασαν 'πετά ο γαιδαρος' και στην πράξη θα κάνουν το προφανές και θα είναι παράνομοι

 

και ο σουρεαλισμός συνεχίζεται :(

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση προηγείται της σύστασης οπότε πως σου ζητάει ξεχωριστές βεβαιώσεις για ιδιοκτησίες που ΔΕΝ έχουν συσταθεί ακόμα και μέχρι να γίνει αυτή η σύσταση θεωρούνται μία ενιαία ιδιοκτησία(=μία βεβαίωση)?

 

με το σκεπτικό οτι αποτελούν αυτοτελείς ιδιοκτησίες-διαμερίσματα στα εγκεκριμένα σχέδια αλλα όχι στα συμβόλαια...φαντάζομαι...έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλα ξαναρωτάω γιατι εχω πραγματικά μπερδευτεί..στην περιπτωση που δεν υπαρχει σύσταση, πρεπει να λαμβάνουμε υπόψη και τις κατασκευές στους κοινόχρηστουσ σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτοτελείς κατοικίες/διαμερίσματα, άλλο αυτοτελείς ιδιοκτησίες. Η πρώτες "ορίζονται" από τις ανεξάρτητες είσοδους της μίας από την άλλη ενώ οι δεύτερες ορίζονται από συμβολαιογραφικές συστάσεις ιδιοκτησιών. Σε μια αυτοτελή ιδιοκτησία μπορεί να περιέχονται περισσότερες από μία αυτοτελείς κατοικίες (το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωσή σου).

Και όταν δεν υπάρχει σύσταση (άρα έχουμε μία ιδιοκτησία και έναν "χρήστη" αυτής) λογικά δεν πρέπει να υπάρχουν και κοινόχρηστοι χώροι.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

akius τι εννοεις πονηρό? μα για να γίνει σύσταση δεν προηγείται η βεβαίωση?

 

Βεβαίωση δίνουμε είτε σε αδόμητο οικόπεδο (βεβαιώνουμε ότι είναι αδόμητο),

είτε σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία που υπάρχει (βεβαιώνουμε ότι δεν έχει αυθαίρετο ή το αυθαίρετο τακτοποιήθηκε).

 

Δεν δίνουμε βεβαίωση σε ιδιοκτησία που θα ανεγερθεί, γιατί τι θα πούμε: βεβαιώνω ότι το

κτίσμα που θα ανεγερθεί δεν έχει αυθαίρετο;

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω βάλει και σε άλλο τόπικ, αλλά δεν είμαι σίγουρος για πού είναι η ορθότερη ανάρτηση! (ας σβήσει κάποιος mod, αν θεωρεί κάποιο απ'τα 2 λάθος!)

 

Εχουμε περίπτωση ενός γεωτεμαχίου με 6 πχ συνιδιοκτήτες εξ'αδιαιρέτου. (αδόμητο).

 

Ένας απο αυτούς θέλει να πουλήσει το ποσοστό του.

Οι 3 απο τους εξι είναι αδέρφια οι οποίοι έχουν πεθάνει και τα τέκνα τους ΔΕΝ έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς.

 

Στο σύστημα τι περνάω στη καρτέλα με τους ιδιοκτήτες και τα ποσοστά των;

 

α) Συμπληρώνω τον 1 πωλητή που γνωρίζουμε, τους 3 πεθαμένους με το...ΑΦΜ τους (εδώ γελάμε) και τους υπόλοιπους 2 που δεν γνωρίζουμε επίσης

β) ή αρκούν τα στοιχεία του 1 πωλητή βάζοντας ώς ποσοστό 100% ; (στον οποίο φυσικά θα "κοπεί" και η ΑΠΥ).

 

Τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

εγω θαβαζα τον ενα που πουλα με το ποσοστο του πχ 16%

2 αγνωστου ταυτοτητας με συνολικα 32 %

και τους 3 μαζι...

 

η ενας με 16% και το υπολοιπο σαν λοιποι και αγνωστοι

 

εσυ δινεις βεβαιωση ετσι και αλλιως στον ενα....

 

σιγα μην το δει και ακνεις

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω βάλει και σε άλλο τόπικ, αλλά δεν είμαι σίγουρος για πού είναι η ορθότερη ανάρτηση! (ας σβήσει κάποιος mod, αν θεωρεί κάποιο απ'τα 2 λάθος!)

 

Εχουμε περίπτωση ενός γεωτεμαχίου με 6 πχ συνιδιοκτήτες εξ'αδιαιρέτου. (αδόμητο).

 

Ένας απο αυτούς θέλει να πουλήσει το ποσοστό του.

Οι 3 απο τους εξι είναι αδέρφια οι οποίοι έχουν πεθάνει και τα τέκνα τους ΔΕΝ έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς.

 

Στο σύστημα τι περνάω στη καρτέλα με τους ιδιοκτήτες και τα ποσοστά των;

 

α) Συμπληρώνω τον 1 πωλητή που γνωρίζουμε, τους 3 πεθαμένους με το...ΑΦΜ τους (εδώ γελάμε) και τους υπόλοιπους 2 που δεν γνωρίζουμε επίσης

β) ή αρκούν τα στοιχεία του 1 πωλητή βάζοντας ώς ποσοστό 100% ; (στον οποίο φυσικά θα "κοπεί" και η ΑΠΥ).

 

Τα φώτα σας.

 

Θα πρότεινα να ρωτήσεις τον συμβολαιογράφο που θα κάνει τα συμβόλαια!Για να είσαι σίγουρος ότι θα το δεχθεί και θα κάνει την μεταβίβαση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να ρωτήσεις τον συμβολαιογράφο που θα κάνει τα συμβόλαια!Για να είσαι σίγουρος ότι θα το δεχθεί και θα κάνει την μεταβίβαση.

Ο συμβ/φος περιμένει απο μένα. Εχω το ελεύθερο... Ούτε κι αυτός γνωρίζει.

 

εγω θαβαζα τον ενα που πουλα με το ποσοστο του πχ 16%

2 αγνωστου ταυτοτητας με συνολικα 32 %

και τους 3 μαζι...

η ενας με 16% και το υπολοιπο σαν λοιποι και αγνωστοι

εσυ δινεις βεβαιωση ετσι και αλλιως στον ενα....

σιγα μην το δει και ακνεις

 

Ε χμμ, καλό δε λέω, αλλά το σύστημα δε σε αφήνει να συνεχίσεις, αν δε βάλεις ΑΦΜ, ονοματεπώνυμα κτλ.

 

Δηλαδή δε μπορώ να βάλω "λοιποί, αγνωστοι" με ον. πατρός "ΧΧΧΧ" , ΑΦΜ "ΧΧΧΧ"... Δηλαδή γίνεται αλλά μου φαίνεται λίγο γραφικό.

 

Σκεφτόμουν να βάλω τον πωλητή με 100%, αλλά κι αυτό μου κάθεται κάπως. (αν και ένας γνωστός έτσι τα κάνει).

 

Θα περιμένω λίγο ακόμη, μήπως κι έχει τύχει σε κάποιο συνάδελφο κάτι παρόμοιο....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.