Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα και εγω μερικές διευκρινήσεις πάνω στο θέμα....

θέλουν οι γονείς μου να μου κάνουν μια γονική παροχή ενα διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 69 περιπου.

Περα απο τα σχεδια, αιτησεις, φυλλα αδειας και λοιπα διαδικαστικα τι γινεται με ΑΠΥ?

Πρεπει ντε και καλα εγω τωρα να κοψω δελτιο? Θα επισυναφθει καπου?

 

να σημειωσω οτι το διαμερισμα δεν εχει αυθαιρεσιες αλλα στην πολυκατοικια ενα διαμερισμα στον 5ο εχει παρανομη κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πες τους ότι αναμένουμε σχετική οδηγία από το ΤΕΕ , να περιμένουν , δεν φεύγει το διαμέρισμα. Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος όμως φεύγει καμμιά φορά..

Δε νομιζω πως ειναι λογικη απαντηση αυτη.... Με συγχωρεις κιολας...

Στην Ελλαδα ζουμε και ξερουμε πολυ καλα οτι η σχετικη οδηγια απο το ΤΕΕ μπορει να βγει και του χρονου....!

Δεν ειναι λογικο να παγωσουν τα παντα εξαιτιας της ελλειψης οδηγιων...

 

Προσωπικη μου εκτιμηση παντοτε...

 

Παίδες, καλησπέρα, έχω μπλεχτεί άσχημα :

Θέλει ένας πελάτης μου να κάνει μεταβίβαση και θα ήθελα να του δώσω τη βεβαίωση μηχανικού.

Πρόκειται περι διαμερίσματος σε πολυκατοικία.

 

1) Πρέπει να κάνω έλεγχο οικοπέδου και μετέπειτα ολόκληρου του κτιρίου (καλυψη, ύψος)?

2) Πρέπει να κάνω έλεγχο κοινοχρήστων (ο κάθε ιδιοκτήτης έχει ποσοστό ιδιοκτησίας). Δηλαδή εάν η απόληξη είναι 2,70 δεν του δίνω τη βεβαίωση?

3) Εάν έχει κάνει εσωτερική διαρρύθμιση στο διαμερισμά του χωρίς αλλαγές στα υδραυλικά, αλλά προφανώς με αλλαγές στον φωτισμό αερισμό?και τι ισχύει εαν έχει αλλάξει και η υδραυλική εγκατάσταση?

4) Αν δεν κάνω λάθος δεν εχει καθοριστεί νόμιμη αμοιβή ακόμα, επομένως πρέπει να περιμένω?

 

Προσωπικα συναδελφε, επειδη εχω κι εγω μερικες περιπτωσεις βεβαιωσης μεσα στην επομενη εβδομαδα, θα ελεγχα απο διαγραμμα καλυψης το οικοπεδο και το κτισμα μεσα σε αυτο και ολοι οι αλλοι ελεγχοι που θα γινοντουσαν θα ηταν ΕΝΤΟΣ της ιδιοκτησιας αυτης καθεαυτης...

Υδραυλικα, στατικα, πυροπροστασιες, φωτισμοι, αερισμοι η εσωτερικες διαρρυθμισεις ΔΕΝ επηρεαζουν καλυψη, δομηση και υψος, οποτε ειναι ανεξαρτητες του νομου αυτου...

Το αμα η αποληξη του κλιμακοστασιου εχει καποιο προβλημα και υπερβαινει το υψος, νομιζω θα δημιουργουσε προβλημα στις αγοραπωλησιες καθε διαμερισματος της συγκεκριμενης οικοδομης, παρομοιο προβλημα που θα δημιουργουνταν με την υπαρξη ΜΗ τακτοποιοημενου Η/Χ σε αλλο διαμερισμα και μη εκδοση βεβαιωσης νονιμοτητας για αλλο, που προκειται να πουληθει, λογω υπερβασης της δομησης του συνολου της πολυκατοικιας εξαιτιας αλλου διαμερισματος απο το του ενδιαφερομενου...

Παραλογο δεν ακουγεται?

 

Προσωπικες εκτιμησεις εκφραζω παντοτε, μην παρεξηγηθω, παντως, αν εξαιρεσουμε τις αμοιβες που θα ειναι εντελως κατ εκτιμηση (για μενα 300€+ΦΠΑ το ελαχιστο, βασει των οσων εχουν κυκλοφορησει και δε διαφωνω επι αυτου), δε νομιζω πως θα κολλησει καμια διαδικασια εξαιτιας μου (σ.σ. της βεβαιωσης) λογω της μη υπαρξης διευκρινισεων απο το ΤΕΕ....

 

Εξαλλου, απο οσο εχω ρωτησει στο ΤΕΕ, κανεις δεν γνωριζει περισσοτερα απο οτι οι υπολοιποι και κανεις δεν ειναι σε θεση να μου πει ΑΝ και ΠΟΤΕ θα βγει διευκρινιστικη εγκυκλιος απο το ΤΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

ο inzaghi έχει δίκιο δεν μπορεί να κολλήσει η αγορά.αν ο μηχανικός αποτυπώσει το κειμενάκι όπως το λέει ο νόμος δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω δυνατότητα εφαρμογής αυτού του Νόμου

(εκτός να τον βγάλανε για τα μάτια, λόγω μνημονίου)

Σύντομα θα τον καταργήσουν λόγω πολλών προβλημάτων

που δημιουργεί σε σχέση με αυτά που λύνει.

Απʼ αύριο θα αρχίσουν οι διαμαρτυρίες όλων.

Εδώ και λίγο καιρό στην πολεοδομία μου δεν δίνουν

βεβαίωση νομιμότητας σε καταστήματα για μικρο-αλλαγές

σε τζαμαρίες

Πώς να δώσει κανείς βεβαίωση μη αυθαιρέτου με ολική

η μερική αφαίρεση ασκήσεως επαγγέλματος ή με ελάχιστο

πρόστιμο 30,000 ευρώ.

Για ποια αμοιβή μιλάμε (τι θα πεί 400 η 600)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι!

 

Ώστε "δεν μπορεί να κολλήσει η αγορά"; :shock:

 

Με τέτοια μυαλά μας αξίζει "μακροπρόθεσμο" για άλλα 400 χρόνια και αμοιβή για την βεβαίωση 30€ ανά τεμάχιο.

Και, ο,τι διατάξει ο συμβολαιογράφος πάνω απ' όλα...

 

Φυσικά και θα κολλήσει η αγορά, φυσικά πρέπει να μην υπογραφεί ούτε μία δήλωση αν υπάρχουν τέτοια ζητήματα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν μπορώ και εγώ να το καταλάβω. Τι σημαίνει δεν μπορεί να κολλήσει η αγορά;

 

Πάντως πιστεύω πως σε πολλούς από τους συναδέλφους μας δεν τους έχει τύχει καμμία στραβή ή δεν έχουν ακούσει για στραβές που συνέβησαν σε άλλους συναδέρφους μας.

Διότι αν τους έχει τύχει ή έχουν ακούσει, τότε τι να πω;

 

 

Και κάτι άλλο ή μάλλον θα ανοίξω νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως αλλοι ειναι οι ελεγχοι που απαιτουνται στα καταστηματα για τα οποια ζητας βεβαιωση νομιμοτητος συναδελφε και αλλοι για οιαδηποτε αγοραπωλησια βασει Ν.4014/2011, που στην τελικη ειναι σαφεστατος στο ΦΕΚ του, τουλαχιστον ως προς τα σημεια τα οποια εστιαζει...

 

Οχι αυθαιρετες κατασκευες που να επηρεαζουν επιφανεια και υψος ιδιοκτησιας, καλυψη, δομηση και υψος κτηριου.

Οχι αυθαιρετη κατασκευη η χρηση παρα τη εφαρμογη των πολεοδομικων σχεδιων της αδειας...

 

Ορισμενες φορες, ισως και να κανουμε μονοι μας τη ζωη μας πιο δυσκολη στην τελικη...

Τα προστιμα ισχυουν οντως και ειναι αμειλικτα αλλα αλλο ειναι μια παραβαση (μικροπαραβαση να το πω εγω) απο αμελεια μας και αλλο απο δολο...

Ιδια τιμωρια θα εχουνε?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βγει εγκύκλιος που να λέει πως η φράση "σύμφωνα με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια" αφορά μόνο την αρχιτεκτονική μελέτη, ή μάλλον πιο συγκεκριμένα αφορά μόνο τις διαστάσεις/αποστάσεις, τα εμβαδά, τα ύψη και τις χρήσεις, πατάμε σε λεπτό σχοινί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

 

Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση, αλλά προβληματίστηκα:

 

Σε διορθωτικό συμβόλαιου, επειδή για παράδειγμα δεν έχει συμπεριληφθεί το ρυμοτομούμενο τμήμα στην περιγραφή, ενώ δεν έχει τεθεί σε κοινή χρήση, θα ισχύουν ακριβώς τα ίδια με αυτά που ορίζει ο νόμος για τα καινούργια συμβόλαια,σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι!

 

Ώστε "δεν μπορεί να κολλήσει η αγορά"; :shock:

 

Με τέτοια μυαλά μας αξίζει "μακροπρόθεσμο" για άλλα 400 χρονια

 

Τα μυαλά πού οδηγούν στο μακροπρόθεσμο είναι αυτά πού βγάζουν νόμους με κενά , πού η ένταξη ξεκινά(σιγά μην ξεκινήσει) 1η Οκτώβρη και το γρηγορότερο μπορείς να πάρεις περαίωση τακτοποίησης μέσα Δεκέμβρη, πού κάποιοι έχουν πληρώσει εφορία καταθέτοντας δηλώσεις και δεν μπορούν να προχωρήσουν ούτε νόμιμα ούτε παράνομα. Ναι δεν μπορεί να κολλήσει η αγορά και να έχουν κάνει όλους αυτούς που ασχολούνται με την κατασκευή να έχουν αλλάξει επάγγελμα και να μην επενδύουν σε κάτι πού είναι αβέβαιο με δυσβάσταχτη φορολογία από χίλιες μεριές και τούς δημιουργείται ένα κλίμα ανασφάλειας όταν ένας μηχανικός δεν μπορεί να κινήσει την κατάσταση να περιγράψει αυτα πού λέει ο νόμος και μόνο και απαντά ότι πρέπει να περιμένει ενημέρωση.Γιατί όταν σβήσουν τα φωτα των ημιυπαίθριων και των αυθαιρέτων αυτός που λέει ότι<< ναι να κολλησει η αγορά >>δεν μπορεί να διαμαρτύρεται γιατί δεν κινείται η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.