Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

katrmp, σε παρακαλώ εξήγησέ μου αιτιολογημένα, τι σημαίνει η φράση

...καθώς και ότι δεν έχει εκτελεστεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή ή δεν έχει εγκατασταθεί άλλη αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

θα ήθελα και εγω μερικές διευκρινήσεις πάνω στο θέμα....

θέλουν οι γονείς μου να μου κάνουν μια γονική παροχή ενα διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 69 περιπου.

Περα απο τα σχεδια, αιτησεις, φυλλα αδειας και λοιπα διαδικαστικα τι γινεται με ΑΠΥ?

Πρεπει ντε και καλα εγω τωρα να κοψω δελτιο? Θα επισυναφθει καπου?

 

να σημειωσω οτι το διαμερισμα δεν εχει αυθαιρεσιες αλλα στην πολυκατοικια ενα διαμερισμα στον 5ο εχει παρανομη κατασκευη

Η γονική παροχή δεν εμπίπτει στα εμπράγματα δικαιώματα. Συνεπώς δεν χρειάζεται βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Ερμηνευτική εγκύκλιος θα βγει. Το πότε είναι άγνωστο. Επίστήμονες δεν είστε/είμαστε? Ελληνικά δε γράφει ο νόμος? Ωραία. Εγω την ερμηνεία μου κύριοι την έκανα αφού διάβασα προσεκτικά ότι γράφει η νομοθεσία στα ελληνικά. Απο εκεί και πέρα ο καθείς αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

 

Τόσες διαφορετικές ερμηνείες διαβάζει κανείς εδώ μέσα. Ας καθήσει ο καθένας να δει τί είναι ιδιοκτησία, τι είναι ακίνητο, τί εμπράγματο δικαίωμα και τί θα βεβαιώνει, γιατί όταν θα στριμωχθεί θα πρέπει να έχει ένα νομικό πάτημα να ξέρει τι υπογράφει. Απλά πράγματα. Αυτά μέχρι να βγει η ερμηνευτική. Όσο για αυτούς που θα υπογράψουν ελαφρά τη καρδία τις δηλώσεις εκμεταλλευόμενοι το μπάχαλο, ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι!

 

Ώστε "δεν μπορεί να κολλήσει η αγορά"; :shock:

 

Με τέτοια μυαλά μας αξίζει "μακροπρόθεσμο" για άλλα 400 χρόνια και αμοιβή για την βεβαίωση 30€ ανά τεμάχιο.

Και, ο,τι διατάξει ο συμβολαιογράφος πάνω απ' όλα...

 

Φυσικά και θα κολλήσει η αγορά, φυσικά πρέπει να μην υπογραφεί ούτε μία δήλωση αν υπάρχουν τέτοια ζητήματα.

Συναδελφε Αλεξη, αν καναμε οτι "διετασσε" η συμβολαιογραφος, οπως χαρακτηριστικα αναφερεις, τοτε θα υπογραφαμε την ΥΔ που ανεβασα στις πρωτες σελιδες αβλεπι και θα γινοντουσαν τα συμβολαια απο την Τεταρτη κιολας...

Και μονο το οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των συμβολαιων εχει παει πισω δειχνει οτι οντως η αγορα εχει κολλησει, οχι λογω των "ασαφειων" του νομου και της ελλειψης διευκρινισεων, αλλα λογω του γεγονοτος οτι ολοι οι μηχανικοι ειμαστε στα χαμενα και ψαχνουμε να βρουμε τον τροπο να συνταξουμε ασφαλεστερα για μας και το επαγγελμα μας τη βεβαιωση...

 

Το τι μας αξιζει, αστο, ορισμενες φορες καποιες αποψεις μου ακουγονται τοσο ουτοπικες και ανεφαρμοστες οσο η θεωρια του κομμουνισμου... Στην τελικη λαθη δεν κανει μονο αυτος που δε δουλευει...

 

Δεν ειμαι της αποψης να κολλησει η αγορα.... το μοναδικο στοιχειο στο οποιο κολλαω ειναι το....

Μέχρι να βγει εγκύκλιος που να λέει πως η φράση "σύμφωνα με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια" αφορά μόνο την αρχιτεκτονική μελέτη, ή μάλλον πιο συγκεκριμένα αφορά μόνο τις διαστάσεις/αποστάσεις, τα εμβαδά, τα ύψη και τις χρήσεις, πατάμε σε λεπτό σχοινί.

Εδω εχεις ενα δικιο, με τη μονη επισημανση του οτι δεν μπορουμε ουτε τα στατικα να ελεγξουμε για τη σωστη εφαρμογη τους, ουτε πυροπροστασιες, θερμομονωσεις, υδρευσεις, αποχετευσεις κλπ.... Στην τελικη, δεν ξερω τι διαολο αδεια χρειαζεται ουτως ωστε να αλλαξουν αυτα παρα τη αδεια, ενω.... του κερατα, υπαρχει και ενας επιβλεπων μηχανικος στο εργο ο οποιος υπεγραψε πως ολα εγιναν σωστα και συμφωνα με την αδεια....

 

 

Όσο για αυτούς που θα υπογράψουν ελαφρά τη καρδία τις δηλώσεις εκμεταλλευόμενοι το μπάχαλο, ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ.

Τι θεωρεις εσυ ως "ελαφρα τη καρδια υπογραφη"?

Χωρις αυτοψια? Αποδεχομενοι παραβασεις και αυθαιρεσιες παρα τη αδεια?

Link to comment
Share on other sites

katrmp, σε παρακαλώ εξήγησέ μου αιτιολογημένα, τι σημαίνει η φράση

 

εγω δεν λέω να δώσει κάποιος μια βεβαίωση και να κινδυνεύει να χασει την αδειά του. Αν ήμουν πωλητης και μου έλεγε ο μηχανικός εγώ να σου δωσω βεβαίωση σημερα , να περιγράψω όλο αυτό το κειμενάκι που λέει ο νόμος και στο τέλος να γράψω ότι ο έλεγχος αφορά αρχιτεκτονικά εγγεκριμένα σχέδια και ο πωλητης θα την 'επαιρνε και στην συμβολαιογράφο θα έκανε και ο μηχανικός ήταν οκ

Link to comment
Share on other sites

Τι θεωρεις εσυ ως "ελαφρα τη καρδια υπογραφη"?

Χωρις αυτοψια? Αποδεχομενοι παραβασεις και αυθαιρεσιες παρα τη αδεια?

 

 

Από το 1983 ισχύει ΑΥΤΟ:

 

12. Σε κάθε δικαιοπραξία, που συντάσσεται μετά την έναρξη ισχύος του

παρόντος νόμου και έχει ως αντικείμενο μεταβίβαση κτίσματος, αναφέρεται

στο πωλητήριο συμβόλαιο ο αριθμός της άδειας οικοδόμησης του κτίσματος

αυτού και επισυνάπτεται κυρωμένο αντίγραφό της , εφόσον το κτίσμα

οικοδομήθηκε μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Αν το

μεταβιβαζόμενο κτίσμα έχει ανεγερθεί πριν από την έναρξη ισχύος του

νόμου , επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση των δικαιοπρακτούντων που

συντάσσεται κατά το Ν.Δ. 105/1969 "περί ατομικής ευθύνης του δηλούντος

ή βεβαιούντος" ότι το μεταβιβαζόμενο έχει ανεγερθεί πρίν από την έναρξη

ισχύος του νόμου αυτού.

 

Εάν οι δικαιοπρακτούντες δηλώνουν ή βεβαιώνουν εν γνώσει τους ψευδή

γεγονότα ως προς τα ανωτέρω , τιμωρούνται με την ποινή του άρθρου 2 του

Ν.Δ. 105/1969. "Οι συμβολαιογράφοι που συντάσσουν συμβόλαια, κατά

παράβαση των διατάξεων της παραγράφου αυτής, οι δικαιοπρακτούντες, οι

μεσίτες που μεσολαβούν, οι υποθηκοφύλακες που μεταγράφουν, οι δικηγόροι που

παρίστανται σε τέτοια συμβόλαια, τιμωρούνται με τις ποινές του πρώτου

εδαφίου της παραγράφου 8 του παρόντος άρθρου ή με τις ποινές του

δευτέρου εδαφίου, εάν η πράξη τελέσθηκε από αμέλεια.

 

 

 

ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ? ΕΙΔΕΣ ΚΑΜΙΑ ΠΟΙΝΗ?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν λέω να δώσει κάποιος μια βεβαίωση και να κινδυνεύει να χασει την αδειά του. Αν ήμουν πωλητης και μου έλεγε ο μηχανικός εγώ να σου δωσω βεβαίωση σημερα , να περιγράψω όλο αυτό το κειμενάκι που λέει ο νόμος και στο τέλος να γράψω ότι ο έλεγχος αφορά αρχιτεκτονικά εγγεκριμένα σχέδια και ο πωλητης θα την 'επαιρνε και στην συμβολαιογράφο θα έκανε και ο μηχανικός ήταν οκ

Ούτε εγώ είπα αυτό.

Εγώ σε ρώτησα αν είσαι σίγουρος πως αυτό που διαβάζεις, η παράθεση δηλαδή παραπάνω, είναι αυτό που νομίζεις. Και τι είναι αυτό που λέει τελικά.

Δεν είπα τίποτα παραπάνω.

 

atsimeri, προσωπικά με όσους συμβολαιογράφους έχω συνεργαστεί κάνουν ακριβώς τα παραπάνω.

Γράφουν τον αριθμό αδείας της Ο.Α. και ζητάνε το επικυρωμένο αντίγραφο της.

Link to comment
Share on other sites

Από το 1983 ισχύει ΑΥΤΟ:

 

12. Σε κάθε δικαιοπραξία, που συντάσσεται μετά την έναρξη ισχύος του

παρόντος νόμου και έχει ως αντικείμενο μεταβίβαση κτίσματος, αναφέρεται

στο πωλητήριο συμβόλαιο ο αριθμός της άδειας οικοδόμησης του κτίσματος

αυτού και επισυνάπτεται κυρωμένο αντίγραφό της , εφόσον το κτίσμα

οικοδομήθηκε μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Αν το

μεταβιβαζόμενο κτίσμα έχει ανεγερθεί πριν από την έναρξη ισχύος του

νόμου , επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση των δικαιοπρακτούντων που

συντάσσεται κατά το Ν.Δ. 105/1969 "περί ατομικής ευθύνης του δηλούντος

ή βεβαιούντος" ότι το μεταβιβαζόμενο έχει ανεγερθεί πρίν από την έναρξη

ισχύος του νόμου αυτού.

 

Εάν οι δικαιοπρακτούντες δηλώνουν ή βεβαιώνουν εν γνώσει τους ψευδή

γεγονότα ως προς τα ανωτέρω , τιμωρούνται με την ποινή του άρθρου 2 του

Ν.Δ. 105/1969. "Οι συμβολαιογράφοι που συντάσσουν συμβόλαια, κατά

παράβαση των διατάξεων της παραγράφου αυτής, οι δικαιοπρακτούντες, οι

μεσίτες που μεσολαβούν, οι υποθηκοφύλακες που μεταγράφουν, οι δικηγόροι που

παρίστανται σε τέτοια συμβόλαια, τιμωρούνται με τις ποινές του πρώτου

εδαφίου της παραγράφου 8 του παρόντος άρθρου ή με τις ποινές του

δευτέρου εδαφίου, εάν η πράξη τελέσθηκε από αμέλεια.

 

 

 

ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ? ΕΙΔΕΣ ΚΑΜΙΑ ΠΟΙΝΗ?

Οχι δε νομιζω αλλα δε μου απαντησες εν προκειμενω.....

Το οτι δεν τηρουνται καποιες κυρωσεις ενος νομου του 1983 δε σημαινει απαραιτητως οτι δε θα τηρηθουν ουτε και οι του παροντος....

Το θεωρεις εσυ, επαναλαμβανω, ελαφρα τη καρδια υπογραφη?

 

εγω δεν λέω να δώσει κάποιος μια βεβαίωση και να κινδυνεύει να χασει την αδειά του. Αν ήμουν πωλητης και μου έλεγε ο μηχανικός εγώ να σου δωσω βεβαίωση σημερα , να περιγράψω όλο αυτό το κειμενάκι που λέει ο νόμος και στο τέλος να γράψω ότι ο έλεγχος αφορά αρχιτεκτονικά εγγεκριμένα σχέδια και ο πωλητης θα την 'επαιρνε και στην συμβολαιογράφο θα έκανε και ο μηχανικός ήταν οκ

 

Συμφωνω 100% σε αυτο. Στην τελικη, απο τη στιγμη που δεν εχει εκδοθει επισημη φορμα βεβαιωσης νομιμοτητας και συγκεκριμενο περιεχομενο βεβαιωσης, ο καθενας μας βεβαιωνει με τον τροπο που θελει, αυτα που βλεπει και αναλογως λεκτικου, μπορει να καλυφθει και νομικα, ενβ δεν θεωρειται και ανακριβης η βεβαιωση του. Ανακριβης θα θεωρουνταν αν ειχαν αλλαχθει, επι παραδειγματι τα υδραυλικα και εμεις βεβαιωναμε οτι εγιναν συμφωνα με τα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια, χωρις να περιλαμβανουμε ενδιαμεσα τη λεξη Αρχιτεκτονικα....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν λέω να δώσει κάποιος μια βεβαίωση και να κινδυνεύει να χασει την αδειά του. Αν ήμουν πωλητης και μου έλεγε ο μηχανικός εγώ να σου δωσω βεβαίωση σημερα , να περιγράψω όλο αυτό το κειμενάκι που λέει ο νόμος και στο τέλος να γράψω ότι ο έλεγχος αφορά αρχιτεκτονικά εγγεκριμένα σχέδια και ο πωλητης θα την 'επαιρνε και στην συμβολαιογράφο θα έκανε και ο μηχανικός ήταν οκ

 

Μέχρι να βγει εγκύκλιος που να λέει πως η φράση "σύμφωνα με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια" αφορά μόνο την αρχιτεκτονική μελέτη, ή μάλλον πιο συγκεκριμένα αφορά μόνο τις διαστάσεις/αποστάσεις, τα εμβαδά, τα ύψη και τις χρήσεις, πατάμε σε λεπτό σχοινί.

 

Και αν στα εγκεκριμενα αρχιτεκιτονικα σχεδια υπαρχουν παρεκκλισεις ως προς τις διαστασεις των κουφωματων φερ ειπειν...? Θεωρειται αυθαιρεσια η οχι?

 

Προχωπικα εχω περιπτωση βεβαιωσης νομιμοτητας (απο ΠΕΑ εκδοθεν την προηγουμενη βδομαδα) που δεν ειχε εφαρμοστει ακομα ο νομος, μονο που στην προσοψη υπαρχουνε τζαμαριες μεγαλυτερου εμβαδου απο τα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια....

 

Θεωρειται αυθαιρεσια, αρα δε δινουμε βεβαιωση νομιμοτητας η απλως τροποποιουμε το κειμενακι ως εξης....?

 

"....δεν εχει εγκατασταθει αλλη αυθαιρετη χρηση συμφωνα με τα εγκεκριμενα αρχιτεκτονικα πολεοδομικα σχεδια, με εξαιρεση τα δυο εμπροσθεν κουφωματα διαστασεων......... αντι για......... που προβλεποταν στα σχεδια, αλλαγή η οποία όμως δεν επηρεάζει κάλυψη/δομηση/υψος του ολου κτηριου"

 

Μπερδευτηκα... και το χειροτερο ειναι οτι οσο περισσοτερο το ψαχνω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι...

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα... και το χειροτερο ειναι οτι οσο περισσοτερο το ψαχνω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι...

 

Χρειάζεται μάλλον να εμβαθύνεις στην πολεοδομική νομοθεσία! :P

 

Υπάρχουν προβλέψεις για όλα σε νόμους, διατάγματα, Υ/Α, εγκυκλίους... Το θέμα είναι αν επιτρέπεται κάθε φορά να τροποποιείς το κείμενο του 4014, ώστε -χωρίς να ξεφεύγεις από το πνεύμα του- να μην υποπίπτεις σε ψευδή βεβαίωση...

 

Από το λεκτικό του 4014 φαίνεται πως δεν επιτρέπεται...

 

Από την άλλη, είναι βέβαιο ότι δεν υπάρχει ούτε ένα διαμέρισμα που να είναι απόλύτως σύμφωνο με την άδειά του (και καλά κάνει αφού η νομοθεσία -ορθώς- το επιτρέπει)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.