Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

@ Inzagi... συνάδερφε καλημέρα, έχω παρόμοια περίπτωση με την δικιά σου στην οποία οι εσωτερικές τοιχοποιίες δεν εφαρμόστηκαν όπως όριζε η μελέτη...πρωτότυπο !!! λέω στην συμβολαιογράφο εφόσον συμφωνούν οι ιδιοκτήτες και το βεβαίωση γραπτώς ότι δεν υφίσταται πρόβλημα λόγο την κατασκευής ότι μπορώ να προχωρήσω στη βεβαίωση ... και μου λέει ΟΚ ΑΛΛΑ αν αύριο γίνει έλεγχος από άλλο μηχανικό και προβούν σε καταγγελίες θα υπάρχουν ακυρώσεις συμβολαίων και τότε δε θα είναι κανείς χαρούμενος σκέψου ότι επηρεάζονται 4 ιδιοκτησίες. Πώς σου φαίνεται πιστεύεις ότι ο ιδιοκτήτης θα είναι το ίδιο συγκαταβατικός όπως είναι σήμερα προκειμένου να γίνει η δουλειά του?

FOOD FOR THE MIND...προσωπικά του πρότεινα άδεια μικρής κλίμακας εφόσον με την συγκεκριμένη διαδικασία τακτοποιούνται όλοι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι.

Όταν έχει "χαθεί" η άδεια από την Πολεοδομία πως βεβαιώνουμε την μη ύπαρξή αυθαιρέτων?

Η απάντηση που μου έδωσε το ΤΕΕ γαι ανασύσταση φακέλου δεν με ενθουσίασε, για έναν απλό λόγο.

Δεν γίνεται να πληρώσει μια ολόκληρη οικοδομή (συγκεκριμένα άλλοι 19-20 ιδιοκτήτες) για ανασύσταση φακέλου για να πραγματοποιηθεί μια αγοροπωλησία σε ένα διαμέρισμα!!!

Φυσικά και κάθε κτίριο θα έπρεπε να έχει Ο.Α. μέσα στην πολεοδομία και η ανασύσταση είναι καλή δουλεία για μας τους μηχανικούς απλά στους δύσκολούς καιρούς που ζούμε κάποια πράγματα είναι μη εφαρμόσιμα. Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

...

Η απάντηση που μου έδωσε το ΤΕΕ γαι ανασύσταση φακέλου δεν με ενθουσίασε, για έναν απλό λόγο.

...

Τι λέτε ?

 

Και χωρίς ενθουσιασμό δεν προβλέπεται άλλη λύση.

 

Με τις υπάρχουσες λοιπόν πολεοδομικές διατάξεις για το νόμιμο ενός κτιρίου που δεν υπάρχουν σχέδια είναι η ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΦΑΚΕΛΟΥ.

 

Που το κακό? δουλειά μας είναι και δεν χάσαμε εμείς τα σχέδια στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Που το κακό? δουλειά μας είναι και δεν χάσαμε εμείς τα σχέδια στην τελική.

 

Σίγουρα δεν είναι κακό. Απλά πριν πώ στον ιδιοκτήτη τα περί ανασύστασης φακέλου θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος γιαυτό και ρωτάω την γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

σχεδια μπορεις να βρεις απο διαφορες πηγες.....

 

αυθεντικα η πολεοδομια η κατασκευαστη αρχικο αγοραστη.....σε αδεια που μαρκοπουλο μουχε δωσει επισημο εγγραφο απωλειας αδειας τα βρηκα απο τον κατασκευαστη που το αρχειο του υπηρχε σε υπογειο.......ενταξει γλυτωσα χρονο κοπο και η αμοιβη ΑΜΟΙΒΗ...

 

επισης καποια μπορει να υπαρχουν σε αρχειο αλλων ιδιοκτητων οταν υπαρχουν....

 

απο συμβολαιογραφο...ορισμενες φορες τα σχεδια ηταν αντιγραφα πολεοδομιας με απλα νουμερα-γραμματα προσθηκη απο πανω.........στον συμβολαιογραφο στην χειροτερη βρισκεις σχεδια που θα εχεις ενα αρχικο για να κανεις αποτυπωσεις.....

 

 

τμημα αυθαιρετων εχουν καποια οταν υπαρχει καταγγελια

 

επισης δημαρχειο αν ταχουν κρατημενα γιατι απο εκει περνεις βεβαιωσεις ταπ....

Link to comment
Share on other sites

...

θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος γιαυτό και ρωτάω την γνώμη σας!

 

Ο άλλος τρόπος είναι να του πεις να μιλήσει με τους άλλους 20 συνιδιοκτήτες μπας και κάποιος απ αυτούς έχει σχέδια με σφραγίδα πολεοδομίας.

Ας ξεκινήσεις με τους αρχικούς οικοπεδούχους ή τον πιο παλιό διαχειριστή.

Δικό τους θέμα είναι αυτό όχι δικό σου.

Αν δεν έχουν τίποτα πληρώνουν. Πως θα κατανείμουν τα έξοδα ανασύστασης δικό τους θέμα.

 

Ξέρεις συχνά μου βγαίνει ένας θυμός διότι έχω δει σε πάρα πολλές περιπτώσεις ο κόσμος να κρατεί και να φροντίζει τα συμβόλαια του σπιτιού, να κρατεί τα μανουαλ από το κινητό που αγόρασε αλλά να μη έχει φροντίσει πριν αγοράσει ένα ολόκληρο σπίτι να έχει τα σχέδια του.

Και όταν χρειαστούν να αγανακτεί για την κακούργα κοινωνία.

 

 

edit

agius

μαζι γράφαμε ...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις συχνά μου βγαίνει ένας θυμός διότι έχω δει σε πάρα πολλές περιπτώσεις ο κόσμος να κρατεί και να φροντίζει τα συμβόλαια του σπιτιού, να κρατεί τα μανουαλ από το κινητό που αγόρασε αλλά να μη έχει φροντίσει πριν αγοράσει ένα ολόκληρο σπίτι να έχει τα σχέδια του.

Και όταν χρειαστούν να αγανακτεί για την κακούργα κοινωνία.

 

Χαχα! Έχεις δίκιο. Κλασικό φαινόμενο! Anyway thanks για τις ιδέες σας! Σε πρώτη φάση ο ιδιοκτήτης θα ψάξει στην πολυκατοικία για τυχόν σχέδια και βλέπουμε! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστουμε πολυ inzaghi! να σαι καλα.

 

Τελικα ξερει κανεις συναδελφοι ποτε θα μας ανακοινωθουν οι 'νομιμες' αμοιβες να εχουμε καποια ιδεα? Με ρωτανε καποιοιπελατες και δεν ξερω τι να απαντησω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι,

 

εχω διαβασει το ολο θεμα απο την αρχη. αν ολα ειναι βασει των σχεδιων της πολεοδομιας τι γραφουμε στη βεβαιωση για να ειμαστε κατοχυρωμενοι?

η επικυρωση των φωτογραφιων μας εξασφαλιζει για οτι αυθερετο μπορει να κατασκευαστει μετα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα πει.

Η θεωρηση στην αστυνομια (στο ΚΕΠ την εκανα τελικα) πιστοποιει οτι το παρον συμφωνητικο συνταχθηκε και υπεγραφη απο μενα τη δηλωθεισα ημερομηνια.

Και σε συνδυασμο με τη δηλωθεισα ημερομηνια αυτοψιας, που φαινεται και στις φωτογραφιες, διασφαλιζεσαι χρονικα ως προς την υπαρξη αυθαιρεσιων...

 

Φίλε μου, σωστά όλα αυτά αλλά η φωτογραφία δεν θα σε βοηθήσει πουθενά.

Διότι η θεώρηση επάνω στην φωτογραφία θα σημαίνει πως η φωτογραφία ήρθε προς θεώρηση την τάδε ημερομηνία όχι πως απεικονίζει κάτι που υπήρχε την τάδε ημερομηνία.

Η μόνη περίπτωση να πιστοποιεί φωτογραφία αυτό που δείχνει είναι αν η φωτογραφία τραβήχθηκε από αυτόν που κάνει την θεώρηση.

 

υ.γ. Να σε πάω σε κάτι απλό. Σε αυτοκινητιστικό ατύχημα την φωτογραφία του ασφαλισμένου οχήματος την τραβάει ο πραγματογνόμωνας που πιστοποιεί τις ζημιές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.