Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πελάτη που έχει την επικαρπία σε ακίνητο και θέλει να προχωρήσει σε μεταβίβαση στον γιό (που ήδη έχει την ψιλή κυριότητα), ο συμβολαιογράφος ζήτησε βεβαίωση μη αυθαιρεσιών. Εκτός από τοπογραφικό υποβάλλουμε και σχέδια άδειας και φωτογραφίες?
Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα σε κτιριο του 1955 (οχι προ55, αλλα ακριβως 55!)

- Υπαρχει στελεχος αδειας

- Δεν υπαρχουν σχεδια αδειας

- Υπαρχει κατοψη-αποτυπωση συνημμενη σε συμβολαιογραφο (για παλαιοτερο συμβολαιο)

 

Αν υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει καμια αυθαιρεσια ΣΕ ΣΧΕΣΗ με την κατοψη του συμβολαιογραφου (που επαναλαμβανω οτι δεν ειναι αυτη της αδειας), εκδιδουμε ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ανάγκη να περαιωθεί η διαδικασία ερωταπαντήσεις Δ7

 

Εχει εξοφλησει το πρόστιμο του Ν3843.

 

Όχι, βγάζεις "Άδεια συνένωσης δύο διαμερισμάτων σε ένα" από την οικεία πολεοδομία και στη συνέχεια εκδίδεις τη βεβαίωση (αν όλα είναι ΟΚ).

 

Δηλ. να την βγάλω σάν να μην έχει υλοποιηθεί η ενοποίηση στο παρελθόν, ότι την αιτούμαι τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Ακουσον ακουσον....

Σε συνομιλια μου σημερα με δικηγορο αγοραστριας οριζοντιας ιδιοκτησιας η οποια δεν αποδεχεται να μου υπογραψει στο τευχος φωτογραφιων που επισυναπτω στη βεβαιωση ΤΕΕ και Δηλωση αυθαιρετου οτι αποδεχεται τις φωτογραφιες ως υπαρχουσα κατασταση, με προετρεψε να λεω στους πελατες μου οτι ζηταω και υπογραφες για να διαλεγουν αλλο μηχανικο αντι για μενα...!!!!!!

 

Ρε θα τρελαθουμε τελειως μου φαινεται Χριστουγεννιατικα...

Πως δεν εφυγαν χριστοπαναγιες ουτε εγω δεν ξερω καλα καλα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κουβεντιάσει με δικό μου δικηγόρο και μου έχει πει το εξής:

Εσύ πιστοποιείς ότι το σπίτι δεν έχει καμία παρανομία.

Αυτό αποτυπώνεται και σε μία κάτοψη που δε μπορεί παρά να δείχνει τη νόμιμη κατάσταση.

Από τη στιγμή που ο αγοραστής θα υπογράψει το συμβόλαιο, οπότε και πάνω στην κάτοψη αυτή, αποδέχεται την κατάσταση ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Η κατοψη μπορει να ειναι τις ΟΑ...

Στην κατοψη δεν φαινονται πχ κατασκευες στον ακαλυπτο, προσθηκες στο δωμα κτλ... (μην μπω σε αλλαγες στις οψεις διοτι αυτο εγινε γαγραρα στις βεβαιωσεις...)

 

Οι φωτογραφιες εξασφαλιζουν το μηχανικο για τη βεβαιωση που δινει την ημερομηνια της αυτοψιας...

Link to comment
Share on other sites

Άμα μας ενδιαφέρει ο ακάλυπτος το δώμα κτλ, θα υπάρχουν και αυτές οι κατόψεις στο συμβόλαιο.

Οι φωτογραφίες με μία επικύρωση από ΚΕΠ, νομίζω ότι είναι ένα ακόμα στοιχείο υπέρ του μηχανικού.

Η υπογραφή του αγοραστή σε κατοχυρώνει πλήρως από ενδεχόμενο τρέξιμο (γιατί άμα υπάρχουν τα 2 προηγούμενα δε νομίζω ότι έχει ελπίδα καμία αξίωση του αγοραστή).

Απλά λέμε τώρα στην περίπτωση άρνησης του αγοραστή να υπογράψει, υπάρχουν και άλλα στοιχεία υπέρ του μηχανικού που έχει κάνει σωστά τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.