Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Αφου δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή για τις βεβαιώσεις, για να υπάρχουν και εισφορές για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ και ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

myri το ΤΕΕ ζητάει κρατήσεις και για κλήση παρκαρίσματος. Δε θα βγάλεις άκρη. Θεωρώ πως αν πράγματι ήταν υποχρεωτικό, θα το είχανε μπλοκάρει στο σύστημα να μην βγαίνει η βεβαίωση, όπως ακριβώς γίνεται όταν (στο ίδιο ακριβώς σύστημα του 4014) ΔΕΝ μπορείς να φτάσεις στο τέλος αν δε βάλεις Α/Α αμοιβής. Τί διάολο, πόση ώρα να έπαιρνε στον προγραμματιστή να το κάνει; Θέλουνε και παραθέλουνε, αλλά επειδή η τρόικα δεν ήρθε να τα εφαρμόσει όλα μαύρα κι άραχνα όπως νομίζουμε, γι' αυτό και δεν προχώρησε.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις όμως θέλω να πω μια τιμή για κάποιον φίλο μου

και δεν είναι ωραίο να πω και να ξεπω , ούτε είμαι διατεθημένη να τα πληρώσω από την τσέπη μου

 

και γεινότερα άμα δουλευουμε για το ΤΕΕ πρέπει να το ξερουμε να ζητάμε 100€ πάνω γιατί τόσες είναι οι εισφορές :(

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

@ architect_duth

Απο που προκυπτει η σιγουρια σου?

 

Από αυτό που λέει ο Μανώλης από κάτω:

 

Αφου δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή για τις βεβαιώσεις, για να υπάρχουν και εισφορές για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ και ΤΕΕ

 

παιδιά έχει κανείς ρωτήσει στο ΤΕΕ;

myri το ΤΕΕ ζητάει κρατήσεις και για κλήση παρκαρίσματος. Δε θα βγάλεις άκρη. Θεωρώ πως αν πράγματι ήταν υποχρεωτικό, θα το είχανε μπλοκάρει στο σύστημα να μην βγαίνει η βεβαίωση, όπως ακριβώς γίνεται όταν (στο ίδιο ακριβώς σύστημα του 4014) ΔΕΝ μπορείς να φτάσεις στο τέλος αν δε βάλεις Α/Α αμοιβής. Τί διάολο, πόση ώρα να έπαιρνε στον προγραμματιστή να το κάνει; Θέλουνε και παραθέλουνε, αλλά επειδή η τρόικα δεν ήρθε να τα εφαρμόσει όλα μαύρα κι άραχνα όπως νομίζουμε, γι' αυτό και δεν προχώρησε.

 

Ακριβώς αυτό! Όταν είχα κάνει τόοοοτε την 1η μου βεβαίωση (που δεν τα δήλωνες καν στο σύστημα) είχα ρωτήσει στο ΤΕΕ και μου είχαν πει να κάνω κανονικά όλη την διαδικασία σαν αυθαίρετο με νόμιμη 1570€.

 

ΟΥΤΕ ΣΕΝΤΣ ΔΕΝ ΔΙΝΩ (για τις βεβαιώσεις) !!!

 

Μας έχουν ταλαιπωρήσει τόσο πολύ, που δεν αξίζουν ούτε σεντς παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερεις όμως θέλω να πω μια τιμή για κάποιον φίλο μου

και δεν είναι ωραίο να πω και να ξεπω , ούτε είμαι διατεθημένη να τα πληρώσω από την τσέπη μου

 

και γεινότερα άμα δουλευουμε για το ΤΕΕ πρέπει να το ξερουμε να ζητάμε 100€ πάνω γιατί τόσες είναι οι εισφορές :(

 

Χριστός κι Απόστολος πού το βρήκες αυτό; επαναλαμβάω δε μιλάω για τακτοποίηση 4014 όπου οι κρατήσεις πάνε βάσει νόμιμης - που κι αυτό θα αλλάξει αν δεν άλαξε ήδη αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου - αλλά για κρατήσεις επί της βεβαίωσης. Πόσα θα χρεώσεις τη βεβαίωση; 100;150;300;500; Ε, σε αυτή επάνω θα υπολόγιζα τις κρατήσεις άμα ήθελα να είμαι καλυμμένος.

 

Και βέβαια αυτό που λεει ο συνάδελφος από πάνω για 1570 € αμοιβή βεβαίωσης δεν αντέχει σε κριτική. Άλλη μια φορά μιλάει υπαλληλος ΤΕΕ πίσω από το γραφείο και μοιράζει ατάκες ανέξοδα, πάντα στο πλαίσιο του να απομυζήσει το ΤΕΕ ό,τι περισσότερο μπορεί από εμάς - οπότε άμα είναι να πάρουνε κρατήσεις επί των 1570 για μια βεβαίωση, βαράνε και όποιον πετύχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια συντομη ερώτηση γιατί είχα μια διαφωνία με δικηγόρο σήμερα...

 

Σε ακίνητο κατασκευασμένο (αποδεδειγμένα) πριν το 1955, δεν χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού (είτε έχει, είτε δεν έχει παρανομίες) για γονική παροχή. Έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Μια συντομη ερώτηση γιατί είχα μια διαφωνία με δικηγόρο σήμερα...

 

Σε ακίνητο κατασκευασμένο (αποδεδειγμένα) πριν το 1955, δεν χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού (είτε έχει, είτε δεν έχει παρανομίες) για γονική παροχή. Έτσι δεν είναι ?

 

 

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο κατασκευασμένο (αποδεδειγμένα) πριν το 1955, δεν χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού (είτε έχει, είτε δεν έχει παρανομίες) για γονική παροχή. Έτσι δεν είναι ?

 

Χρειάζεσαι βεβαίωση μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.