Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

engant et all

Ένας Η/Χ μετρά στη δόμηση, κάλυψη και όγκο, σωστό ή λάθος;

Στα σχέδια της άδειας υπάρχει ένα διαμέρισμα 100 μ2 και 300 μ3.

Ο νόμος ζητάει από τους μηχανικούς να βεβαιώσουν ότι από την άδεια, στη σύσταση, στην αγορά, στη δεύτερη αγορά... μέχρι σήμερα, τα παραπάνω μεγέθη δεν έχουν αλλάξει.

Ο συνάδελφος evans κάνει μία αυτοψία και διαπιστώνει ότι με βάση την άδεια έπρεπε να υπάρχουν:

3 δωμάτια * 15μ2, 1 κουζίν..., 1 σαλόνι 25μ2. Σύνολο 100μ2 και ο όγκος 300μ3

Μετράει όμως:

2 δωμάτια * 14μ2 και 1 δωμάτιο 17μ2 (αυτό πειράζει; ), 1 κουζιν..., 1 σαλόνι 23μ2 και έναν Η/Χ 2 μ2. Σύνολο 100μ2 και ο όγκος 300μ3. Γιατί ενδιαφέρει η ανταλλαγή μ2 μεταξύ σαλονιού-Η/Χ και όχι υπνοδωματιών; Kαι οι δύο περιπτώσεις, τροποποίηση των σχεδίων αποτελούν. Μπορείτε να το εξηγήσετε;

Ο συμβ θα δεχτεί ότι σχέδιο του πας. Πιστεύω ότι για να είναι καλυμμένος σαφής ο συνάδερφος στη βεβαίωσή του, πρέπει να επισυνάψει ένα σχέδιο (της άδειας διορθωμένο) στο οποίο να φαίνεται ότι προφανώς και είδε τη διαφορά, αλλά αυτή βάσει του νόμου δεν αποτελεί λόγο να μη δωθεί η βεβαίωση.

 

Εvans

το έγραψα στο πρώτο μου ποστ, το λέω και πάλι.

Οι αποκλίσεις ΔΕ σε καλύπτουν, αφού δεν έχεις το <2% των διαστάσεων (ποιον διαστάσεων, αφού μιλάμε για τεθλασμένη γραμμή αντί ευθείας).

[Το < 8μ2 μιλά για τις περιπτώσεις που μικρή απόκλιση <2% σε μία διάσταση πχ 0,18 πλευρας αποθήκης επί την έτερη πλευρά 50μ δίνει 9 μ2 και δε γίνεται αποδεκτό. Αν για κάθε διαμέρισμα 50, 60,...120 τετραγωνικών μπορούσαμε να δικαιολογήσουμε και 8 μ2 παραπάνω θα έφευγαν οι βεβαιώσεις με το τσουβάλι.]

Παρόλα αυτά ο ιδιοκτήτης που έκανε την αλλαγή το έκανε σύννομα, σύνομμα θα συντάξεις και εσύ μία βεβαίωση, σύννομα και ο νέος ιδιοκτήτης θα κατέχει 100 μ2, τα 2μ2 εκ των οποίων θα είναι Η/Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδεφλε sagiasd έτσι όπως το διατύπωσα έχεις δίκιο,

αλλά την ανοχή του 2% και τα 8,00μ2, τα έγραψα για το εμβαδό του διαμερίσματος κι όχι για τις διαστάσεις των πλευρών.

Link to comment
Share on other sites

evans

Ακριβώς!

Τα ψιλομπέρδεψα παραπάνω αλλά αυτό εννοούσα...

Πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα Ε<2% και Ε<8,0μ2, κατί που δεν ισχύει στην περίπτωσή σου. Γι αυτό οι αποκλίσεις δε σε καλύπτουν.

 

engant

φυσικά και όχι!

Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκ / 8.0 τμ). Το ποσοστό κοιτάμε αλλά υπάρχει και κάποιο όριο για την περίπτωση που ανέφερα παραπάνω.

 

εδιτ: αφού παραπάνω το γραψα αλλιώς, που παραπέμπω ο βλάκας :???:

πχ

αποθήκη 20 * 25 μ = 500 μ2

στην πραγματικότητα 20,35 * 25 = 508,75 μ2

Έλεγχος διάστασης 0,35/20 = 1,75% αλλά 0,35 > 0,2 οπότε απορρίπτεται και θέλει ρύθμιση

Ακόμα και αν πέρναγε τον έλεγχο θα κοιτάζαμε και το εμβαδόν

8,75/500 = 1,75% , αλλά 8,75 > 8,0 μ2 άρα πάλι δεν καλυπτόμαστε.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Με το 4042 έγινε σαφές ότι διαφορά στην εσωτερική διαρρύθμιση δε λαμβάνεται ως αυθαιρεσία. Περί "εσωτερικής" αλλαγής πρόκειται ουσιαστικά.

 

Αν το επιτρεπόμενο εμβαδό Η/Χ έχει ήδη συμπληρωθεί στην οικοδομή τι γίνεται; Δεν είναι λίγο αυθαίρετο να θεωρήσεις Η/Χ έναν χώρο που δεν προβλέπει ως τέτοιο η Ο.Α.; Δε συμφωνώ ότι πρόκειται για "εσωτερική αλλαγή" και εξήγησα στο προηγούμενο ποστ μου το λόγο.

 

 

Δεν είναι εσωτερική αλλαγή. Εσωτερική αλλαγή είναι ότι ο χώρος του μπάνιου έγινε μεγαλύτερος και ο χώρος του σαλονιού μικρότερος. Εδώ μιλάμε για τροποίηση σχεδίου όπως αναφέρεις.

 

Ακριβώς το ίδιο πιστεύω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το επιτρεπόμενο εμβαδό Η/Χ έχει ήδη συμπληρωθεί στην οικοδομή τι γίνεται; Δεν είναι λίγο αυθαίρετο να θεωρήσεις Η/Χ έναν χώρο που δεν προβλέπει ως τέτοιο η Ο.Α.;

δεν μας απασχολεί, μπορώ να έχω όσους ΗΧ θελω που μετρούν στη δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ελέγχουμε δόμηση/ύψος/όγκο και αυτά τα μεγέθη δεν μεταβλήθησαν, τότε θεωρώ πως θα έδινα την βεβαίωση και θα έγραφα στην τεχνική έκθεση την πραγματική κατάσταση και στα σχόλια τον λόγο που δεν έχουν μεταβληθεί τα ελεγχόμενα μεγέθη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

tpanag

Mα εγώ δε μιλάω για εμβαδόν Η/Χ που δε θα μετρήσει στη δόμηση, οπότε είσαι εντάξει.

Εγώ μιλάω ότι ο συγκεκριμένος χώρος είναι μέρος του διαμερίσματος, του οποίου διαμερίσματος όλο το εμβαδόν είναι μετρημένο στη δόμηση, κάλυψη, όγκο και ως προς αυτά τα μεγέθη δεν έχει γίνει καμία μεταβολή από την κατασκευή έως και την προκείμενη μεταβίβαση.

 

Ας πούμε ότι ο χώρος κλείνει με τοίχο, δημιουργώντας ένα νέο δωματιάκι (αποθηκάκι ξέρω γω), υπάρχει πρόβλημα; Αν κατάλαβα τη θέση σας όχι! Γιατί είναι εσωτερική διαρρύθμιση.

Αν αντί για τοίχο βάλουμε τζαμαρία; Και πάλι όχι...

Αν αντι για τζαμαρία φτιάξουμε ένα σιδηροπέτασμα με περσίδες; ...

Αν αντί για τα παραπάνω βάλουμε εκείνη την κουρτίνα με τις χάντρες (ξέρετε ποια λέω, έτσι?) ; ...

Το πρόβλημα πότε δημιουργείται λοιπόν; Όταν ο χώρος αυτός έχει ανοικτή τη μία πλευρά;

 

Αγοράζουμε τρία όμοια διαμερίσματα σε μια πολυκατοικία, αυτά είχαν τρία δωμάτια, σαλόνι, κουζ....

Στον Α όροφο μένεις εσύ Tpanag και δεν αλλάζεις τίποτα.

Στον Β μένει ο evans και μια μέρα του τη βαράει γκρεμίζει κάτι τοίχους και τα 3 δωμάτια τα κάνει 2.

Στον Γ μένω εγώ, μου τη βαράει και μένα και γκρεμίζω το ένα δωμάτιο και το κάνω βεράντα για να πινω φραπέ (η/χ).

Σε τι διαφέρει το Β από το Γ; Εσωτερική αλλαγή (εντός της ιδιοκτησίας μου) δεν είναι;

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Όταν μέσα σε αγροτεμάχιο, βρίσκονται αντλίες για την άρδευση των αγροτεμαχίων, θα έχουμε πρόβλημα με την βεβαίωση μη υπαρξης αυθαιρεσιών;

Δεν υπάρχει κάποια δεξαμενή ή κτίριο, παρα μόνο κάποιες αντλίες.

Link to comment
Share on other sites

Π.Δ. ΤΗΣ 24/31.5.1985 (ΦΕΚ-270 Δ')

'Αρθρο 3 : Αντλητικές εγκαταστάσεις-υδατοδεξαμενές - φρέατα

1. Η ανόρυξη φρεάτων, κατασκευή αντλητικών εγκαταστάσεων και υδατοδεξαμενών, επιτρέπονται ανεξαρτήτως αρτιότητος γηπέδου, με τους κάτωθι όρους και περιορισμούς δομήσεως.

α) Τα κτίσματα για στέγαση των αντλητικών εγκαταστάσεων πρέπει να έχουν της απολύτως απαραίτητες για το σκοπό αυτό διαστάσεις και μέγιστο ύψος δύο και μισό (2.50) μέτρα. Στα ανωτέρω κτίρια δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 1 παράγραφος 5 εδάφιον α του παρόντος.

Τ'ανωτέρω εφόσον τα φρέατα δεν εμπίπτουν στις απαγορευτικές διατάξεις του Υπουργείου γεωργίας.

β) Το μέγιστο ύψος των υδατοδεξαμενών ορίζεται:

Σε δύο και μισό (2.50) μέτρα όταν κατασκευάζονται στο έδαφος και σε ένδεκα (11) μέτρα όταν κατασκευάζονται σε υποστυλώματα.

Η απόσταση των υδατοδεξαμενών από τα όρια του γηπέδου ορίζεται σε πέντε (5) μέτρα.

2. Στις περιπτώσεις της προηγουμένης παραγράφου 1 απαιτείται έγκριση της αρμόδιας υπηρεσίας της οικείας Νομαρχίας στην οποία βεβαιούται ότι:

α) Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι επιβεβλημένη η κατασκευή κτίσματος στεγάσεως αντλητικών εγκαταστάσεων ή και υδατοδεξαμενής.

β) Οι αιτούμενες διαστάσεις των ανωτέρω κατασκευών είναι οι ελάχιστες απολύτως αναγκαίες για τον σκοπό που προορίζονται.

γ) Επιβάλλεται η κατασκευή υδατοδεξαμενής σε υποστυλώματα εφόσον συντρέχει περίπτωση.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα συνάδελφοι...

Στη δική μου περίπτωση, το διαμέρισμα έχει εμβαδό 135 μ2 και η εσοχή μου (Η/Χ) είναι 3,0x0,5=1,5μ2 επί της πλευράς των 11,0 μ.

Η άδεια έχει εκδοθεί το 1980, οπότε δεν υπήρχε η έννοια του Η.Χ. και με τα τότε δεδομένα, τα ίδια τετραγωνικά θα αναφέρονταν στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.