Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Συνάδελφε engant θα παραθέσω την απάντηση:

Σύμφωνα με το κείμενο της βεβαίωσης που καλούμαστε να υπογράψουμε δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Αυθαίρετη χρήση δεν έχουμε. Η εσοχή ακόμα και ως ημιυπαίθριος χώρος να θεωρηθεί πάλι προσμετρά στην κάλυψη και στον όγκο. Μεταβολή στο ύψος λογικά δεν έχεις. Άρα μένει η τροποποίηση στο Σ.Δ (αν και κατα το ευμενέστερο αφού ήδη έχει προσμετρήσει στη δόμηση) , η οποία καλύπτεται από την ανοχή των 8 τ.μ.

Επιπλέον θα ενημερώσω τον αγοραστή για την μείωση των τ.μ. του διαμερίσματος και θα ζητήσω Υπ. Δήλωση κι από αυτόν, ότι όλα είναι νόμιμα κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα...μία ερώτηση αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση.

Δ/σμα (ορ. ιδιοκτησία) 10*10 στα σχέδια της άδειας. Στην πράξη ο ιδιοκτήτης κατά την κατασκευή θεώρησε σκόπιμο να δημιουργήσει μία εσοχή 0,50*3,00 (ένα Π, εσοχή όμως) με αποτέλεσμα το δ/σμα να είναι 1,50μ2 μικρότερο.

Έχω ανεβάσει ένα υποτυπώδες σχέδιο, ρίξτε μια ματιά.

 

Τι κάνουμε με τη βεβαίωση μεταβίβασης??

 

Εγώ φίλε μου, δεν θα έδινα τη βεβαίωση!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι και το πρόβλημα...Θα υπογράψει την ΥΔ αν δει ότι το ακίνητο είναι μικρότερο από αυτό που είναι συμβολαιογραφικά? Θα πληρώσει λιγότερη εφορία, έξοδα συμβολαιογράφου κλπ? Αν εσένα σου το πουλούσαν, θα υπέγραφες ως αγοραστής, ακόμη και με παράβαση άνω των 8.0τμ?

Πρόκειται για μείωση 1,50 μ2 και εν γνώση του...

 

Εγώ φίλε μου, δεν θα έδινα τη βεβαίωση!

 

ΙΑΣΟΝΑ δεκτή η άποψή σου, αλλά μπορείς να μου αναπτύξεις το σκεπτικό σου???

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κάποιον περίπτωση κτιρίου προ του '55;

Τι κάνατε σε αυτή τη περίπτωση;

 

Ξέρω, ότι υποθετικά ψάχνουμε αεροφωτογραφίες, συμβόλαια, μέχρι και εφημερίδες της εποχής (έχει ειπωθεί σε ενημέρωση του ΤΕΕ).

 

Έχει κάνει κάποιος ομως την απαιτούμενη διαδικασία για να εξαιρεθεί;

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ δεκτή η άποψή σου, αλλά μπορείς να μου αναπτύξεις το σκεπτικό σου???

 

Απλά διότι δεν "συμβαδίζει" με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας....

Link to comment
Share on other sites

Απλά διότι δεν "συμβαδίζει" με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας....

 

Δηλαδή, αν ενημερώσω τον ιδιοκτήτη (και τον αγοραστή) να κλείσει τον Η.Χ., όλα ok??

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες...Και να ενημερώσεις τον πελάτη ότι είναι λιγότερα τμ, γιατί να αποδεχθεί την ΥΔ? Θα ήθελα την απάντησή σου Evans στο ερώτημα αν το πουλούσαν σε σένα θα το έπαιρνες? Εγώ πάντως όχι...Εκτός αν αποτυπωθεί η πραγματική κατάσταση του ακινήτου....

Απλά διότι δεν "συμβαδίζει" με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας....

Διαφωνώ

Evans

Πιστεύω ότι με μία διόρθωση επί του σχεδίου (ή με νέο επισυναπτόμενο σχέδιο) στο οποίο θα φαίνεται ότι το διαμ των 100 μ2 είναι 98 μ2 + 2 μ2 Η/Χ = 100 μ2 είσαι πλήρως καλυμμένος. Δεν υπάχει καμία δαιφορά στην κάλυψη, δόμηση, όγκο, αυτό βεβαιώνεις, αυτό θα σημειώσεις και επί του σχεδίου.

Με το 4042 έγινε σαφές ότι διαφορά στην εσωτερική διαρρύθμιση δε λαμβάνεται ως αυθαιρεσία. Περί "εσωτερικής" αλλαγής πρόκειται ουσιαστικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν ενημερώσω τον ιδιοκτήτη (και τον αγοραστή) να κλείσει τον Η.Χ., όλα ok??

 

Ναι, αν αυτό είναι εφικτό, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.....

 

Ή διαφορετικά άδεια νομιμοποίησης Ν.1512/85.... (αν μπορείς και αν συμφέρει...).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να "μπλέξω" με άδεια νομιμοποίησης... Υπάρχουν προβλήματα που δεν αφορούν την εξεταζόμενη οριζόντια ιδιοκτησία, αλλά το κτίριο και τον ακάλυπτο.

 

Εγώ οφείλω να τον ενημερώσω, θα του εξηγήσω πως καλύπτομαι από το όριο ανοχής του 2% και των 8,00μ2. Από εκεί και έπειτα, ας πράξει ότι θέλει.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.