Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Την ηλεκτρ. δήλωση μπορείς να την προχωρήσεις μέχρι τέλους, δηλαδή την περαίωση οπότε και εκδίδεται η ηλεκτρ. βεβαίωση του μηχανικού, χωρίς να έχεις φτιάξει όλα τα σχέδια κλπ. Στο τελικό στάδιο απλώς κλικάρεις αναγκαστικά την επιλογή έχω στη διαθεσή μου όλα τα στοιχεία , αυτό εννοούν στο ΥΠΕΚΑ. Αυτό φυσικά πρέπει να είναι και η πραγματικότητα...

 

Η διαδικασία είναι:

1) κάνεις αρχική υποβολή με πρόχειρο υπολογισμό του προστίμου -> εκδίδεται το παράβολο το οποίο πληρώνει ο πελάτης

εντωμεταξύ έχεις ολοκληρώσει όλες τις μετρήσεις, υπολογισμούς

2) κάνεις όλες τις αλλαγές στο πρόστιμο, ώστε να λάβει την τελική τιμή του και προχωράς σε προσωρινή υπαγωγή, οπότε και επιλέγεις την εφάπαξ καταβολή -> εκδίδεται το παραστατικό πληρωμής το οποίο πληρώνει ο πελάτης

μπορείς να κάνεις πολλαπλές προσωρινές υπαγωγές κάθε φορά που μεταβάλλεις το πρόστιμο -> εκδίδεται νέο παραστατικό

3) βεβαιώνεσαι ότι δε θα κάνεις πλέον καμία αλλαγή (σε ΤΕ, σχόλια, πρόστιμο) και προχωράς σε οριστική υπαγωγή, οπότε και εκδίδεται η βεβαίωση μηχανικού. Μετά από αυτό βήμα δε θα μπορείς να μεταβάλλεις τίποτα στη δήλωση - κλειδώνεται.

Edited by sagiasd
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για μια οικοδομη που νομιμοποιειτο ,την υπηγαγα στον 4014 ,μονο με παραβολο,και εξεδωσα αδεια νομιμοποιησης.για να εκδοσω βεβαιωση μπορω μεσα απο τη δηλωση υπαγωγης στο νομο Η θα ξαναμπω στο συστημα με μηδενικα στοιχεια και θα εκδοσω βεβαιωση?ομως ετσι το ακινητο θαχει 2 α/α.

μηπως ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

sagiasd

ωραίος μέχρι εδώ

 

αλλά εγώ που δεν έγραψα τίποτα στην τεχνική έκθεση γιατί πιεζόμουν να δηλώσω για να σταματήσουν πρόστιμα

δεν θα μπορώ να προσθέσω τίποτα στην κατ' εμέ -ίσως και από λάθος μου-υπολογιζόμενη ως β' φάση με φωτογραφίες κλπ;

 

Τι γνώμη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

martha

μπορείς

θα τσεκάρεις πρώτα το κουτάκι (πρέπει λίγο να το ψάξεις-έχει διάφορες επιλογές όπως αδόμητο, νόμιμο,τακτ/νο-στο περίπου σ' αναφέρω αυτές οι έννοιες)

και μετά εκδίδεις τη βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

sagiasd

ωραίος μέχρι εδώ

 

αλλά εγώ που δεν έγραψα τίποτα στην τεχνική έκθεση γιατί πιεζόμουν να δηλώσω για να σταματήσουν πρόστιμα

δεν θα μπορώ να προσθέσω τίποτα στην κατ' εμέ -ίσως και από λάθος μου-υπολογιζόμενη ως β' φάση με φωτογραφίες κλπ;

 

Τι γνώμη έχεις;

Κατ αρχάς ζητώ συγγνώμη γιατί το ποστ αυτό το έγραψα ως απάντηση σε κάποιον που κάπου ρωτούσε κάτι σχετικό (σε ποιόν και πού και πώς βρέθηκε εδώ, δεν ξέρω... :shock: :confused: :sad: )

ΚΑΝΑ

Ίσως πρώτον να γίνεται να σου ξεκλειδώσουν την αίτηση.

Δεύτερον, μπορείς σίγουρα να γράψεις και άλλη τεχνική έκθεση με ότι θέλεις. Έτσι και αλλιώς πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει πρόβλεψη για δεύτερο κείμενο, αφού ενδεχομένως να πρέπει να τεκμηριώσουμε και την παλαιότητα.

Το μόνο κακό που βρίσκω στη μη πλήρη τεχνική έκθεση του συστήματος είναι, σε ενδεχόμενη μελλοντική μεταβίβαση, κάποιος άλλος μηχανικός που θα του ζητήσουν βεβαίωση και θα έχει στα χέρια, μάλλον, μόνο το 5σέλιδο της βεβαίωσης περαίωσης (στα υπόλοιπα θα χει πρόσβαση και πώς; ) αν θα μπορέσει να βγάλει άκρη...

 

Θα ψάξω να βρω σε ποιον έγραψα το αρχικό ποστ... :unsure:

 

εδιτ

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να περιγράψει τα βήματα της περίπτωσης;

Μπορεί να φαίνεται σχεδόν "ηλίθια" η ερώτηση αλλά πραγματικά είναι τόσο μπερδεμένες οι απαντήσεις που έχω πάρει από ΥΠΕΚΑ (κάνε μια υπεύθυνη δήλωση για τα σχεδια και τελειώνεις) και από ΤΕΕ (δεν γίνεται γιατι δεν θα έχει αριθμό η βεβαίωση)....

Να το, πριν 3 σελίδες. Μα τί σκεφτόμουνα...; :oops:

Φίλε zaz δες λίγα ποστς παραπάνω

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

sagiasd

καλημέρα ευχαριστώ και να' σαι καλά

αλλά με αυτό το μπάχαλο με τα τηλ του ΤΕΕ, εγκαταλείπω για την ώρα την ιδέα για ζητήσω το ξεκλείδωμα

αρκετών δηλώσεων μου.

Μάλλον θα περιμένω την ενεργοποίηση του σταδίου εισαγωγής φωτο και λοιπών στοιχείων.

Τότε πιστεύω ότι θα μπορώ να προσθέσω και την τεχνική έκθεση-περιγραφή μαζί με αυτή των στατικών (που επίσης σε καμία δεν

συμπλήρωσα)

 

martha

καλημέρα και σε σένα

Το σύστημα ΤΕΕ απ' ότι βλέπω ψάχνοντας, δεν είναι έτοιμο για την περίπτωσή σου.

(Δεν περιμένανε όπως φαίνεται, να εκδοθούν τόσο γρήγορα οικ άδειες νομ/σεων)

Επικοινώνησε απαραίτητα με το ΤΕΕ

Μάλλον την περίπτωσή σου, θα πρέπει να την αναρτήσεις και στο φόρουμ ανοίγοντας νέο θέμα, ώστε να ενημερωθούμε για την εξέλιξή του.

 

Πως θα πιστοποιείται ή έκδοση άδειας νομ/σης;

Απλώς γράφοντας τον αριθμό;

και που;

Πως θα εκδίδεται η βεβαίωση μεταβίβασης;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ΚΑΝΑ. ευχαριστω γι το χρονο σου..

παιρνω τηλ. στο ΤΕΕ και δεν το σηκωνει κανεις πλεον.γιαυτο και απευθυνθηκα στο φορουμ.το θεμα ειναι οτι το εν λογω ακινητο επειγει να πουληθει..

Link to comment
Share on other sites

τότε ξαναβάλτε το στο σύστημα σαν νέο και στα σχόλια συμπλήρωσε ότι υπάρχει η τάδε .... δήλωση και η τάδε ... άδεια νομιμοποίησης

Δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα

Η μεταβίβαση θα γίνει και

αν τύχεις στον έλεγχο του 5% απο την συσχέτιση που θα κάνεις αποδεικνύεται ότι δεν ενήργησες παράνομα

 

ας ακουσθεί και καμιά άλλη γνώμη

 

υ.γ

την οικ άδεια νομ/σης μπορείς να την κάνεις και με λινκ του αριθμού (ΑΒΓ...ΨΩ) του Διαύγεια (στα σχόλια σου)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν δεν έχει νομιμή και μιλάμε για επανέκδοση, η κοινή λογική αυτό λεει!

 

Εχει βγει κάποια άκρη σχετικά με αυτό; Υπάρχει η όχι νόμιμη; Πληρώνουμε κατι περαν του ΦΠΑ; και γενικα υπαρχει επίσημη απαντηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.