Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

τι εννοείς δεν θα έχει αριθμό;

 

Υποθέτω τον κλειδάριθμο που βγάζει από το σύστημα του ΤΕΕ η βεβαίωση;;;....Υπόθεση βέβαια.

Δεν ξέρω σε ποιους "έπεσα" στις ερωτήσεις μου...αλλά θα εκτιμούσα τα "φώτα" σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

letom

μα δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν είναι και τίποτα!!

 

έχει και βάση και οροφή (προσδιορισμένα από την ίδια την υπάρχουσα κατασκευή)

και προσδιορισμένη θέση βάσει σχεδίων

 

διαφέρει δηλ κατά πολύ με την περίπτωση που η οικοδομή θα υπήρχε καν και θα ήταν δηλ άκτιστη

Link to comment
Share on other sites

για να επανέλθω στο θέμα μου, μετά από επίσκεψη που έκανα στο ΤΕΕ σήμερα μου είπαν πως η μη υλοποίηση της κλειστής θέσης στάθμευσης θα πάει με ν.4014 και πρόστιμο 500άρικο (1 παράβαση) γιατί κανονικά ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να ενημερώσει το φάκελο αδείας για τη μετατροπή του χώρου από κλειστό σε ανοιχτό. Μέχρι και στην πολεοδομία όπου ανήκει το ακίνητο ρώτησα και μου ανέφεραν περίπου τα ίδια. Ή ένταξη στο νόμο ή κλείσιμο του χώρου έστω και τώρα. Οι ιδιοκτήτες δυσαρεστήθηκαν και με τις δύο επιλογές και πριν από λίγο με ενημέρωσαν πως βρήκαν άλλο μηχανικό που θα τους υπογράψει κανονικά τη βεβαίωση εφόσον καίγονται για συμβόλαια. Μάλιστα ο συγκεκριμένος συνάδελφος με βάση τα λεγόμενα των ιδιοκτητών ανέφερε πως οι νέοι μηχανικοί αν το ψάχνουν πολύ δε θα βγάλουν ποτέ τους λεφτά..! το αφήνω ασχολίαστο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως νέος μηχανικός, το τελευταίο που είπες βαρέθηκα να το ακούω απ' έξω απ' έξω κάθε φορά!!!

 

Το χειρότερο είναι ότι έχουν δίκαιο όμως, διότι ο μηχανικός που τελικά θα υπογράψει τη βεβαίωση, δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ κύρωση (χρηματική ή χρονική αφαίρεση αδείας).

Link to comment
Share on other sites

Η δικαιολογία ήταν έτοιμη..... αν γίνει κάτι όλοι θα πούνε πως το κατεδάφισαν μετά....

Όπως πήγα για μια βεβαίωση και είχαν κλείσει Η/Χ. Συγνώμη τους λέω αλλά για 200€ δεν το διακινδυνεύω.

Ιδιοκτήτης: αν γίνει κάτι θα πω ότι το έκανα μετά από εσένα.....

Αντε πάγαινε από εδώ ρε... με 200€ δεν σωζόμαστε......

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοκτήτες δυσαρεστήθηκαν και με τις δύο επιλογές και πριν από λίγο με ενημέρωσαν πως βρήκαν άλλο μηχανικό που θα τους υπογράψει κανονικά τη βεβαίωση εφόσον καίγονται για συμβόλαια. Μάλιστα ο συγκεκριμένος συνάδελφος με βάση τα λεγόμενα των ιδιοκτητών ανέφερε πως οι νέοι μηχανικοί αν το ψάχνουν πολύ δε θα βγάλουν ποτέ τους λεφτά..! το αφήνω ασχολίαστο..

προκαταβολή πήρες;

προφανώς όχι!

τους ζητησες την αποζημίωση σου;

 

ειδες που τους λυπόμαστε και τρεχουμε στο τζαμπα (φωτοτυπίες, πλεδομίες, ΤΕΕ, αποτυπώσεις) και μετα τ' αρπάζει το λαμόγιο

τωρα τι θα τα κάνεις τα σχέδια; κορνίζα; :(

το ΤΖΑΜΠΑ κανεις δεν το σεβεται, αν σε έιχε πληρώσει τρέχοντας θα έκανε τη ρυθμιση

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.