Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

mkara

δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα

(βάλε στο συμφωνητικό φωτο με ημερομηνία και υπογραφές ιδιοκτητών)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα θα δηλώσει πως υπάρχει ο κλειστός χώρος και θα βάλει φωτογραφία ανοιχτού χώρου; Δεν νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Faethon

απλώς θα δηλώσει ότι δεν υπάρχει παρανομία

τώρα αν κάποτε ο ιδιοκτήτης το κλείσει υπερβαίνοντας τις

διαστάσεις του είναι δικό του θέμα-

δεν νομίζω ότι υπάρχει και μπορεί να αναζητηθεί ευθύνη του μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

μα γι'αυτό το λόγο είμαι διχασμένη..θα περάσω και μια βόλτα απ΄το ΤΕΕ αύριο μπας και μου δώσουν απάντηση..τείνω όμως προς αυτό που έγραψε ο mkara k faethon..πώς θα ελέγξω κάτι που δεν υφίσταται? και πώς να δώσω βεβαίωση? ίσως είμαι υπερβολική αλλά δε θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις.. όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω πληροφοριακά.ευχαριστώ πάντως για τις απόψεις σας..τι τραβάμε όμως..5 μήνες έχουν περάσει από την έναρξη του νόμου και ακόμα μοιραζόμαστε απορίες..

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης ζητά δάνειο από Τράπεζα και η τελευταία του ζητά βεβαίωση μηχανικου για να μπορέσει να προχωρήσει στην υποθήκη του ακινήτου του.

 

Ο εν λόγω πελάτης τη χρειάζεται άμεσα για να προχωρήσει το δάνειο.

 

Το έν λόγω ακίνητο έχει μία αυθαίρετη κατασκευή και ο πελάτης μου ανέθεσε την άμεση τακτοποίηση ώστε να μπορέσω να του δώσω τη βεβαίωση. Επίσης εφόσον χρειάζεται δεχτηκε και να πληρωσει εφαπαξ.

 

Η ερώτηση είναι η εξής. Εφόσον μπορούμε να ολοκληρώσουμε μόνο Α' φάση μέσω ΤΕΕ ποια διαδικασία ακολουθούμε; Γνωρίζω επίσης ότι σε περιπτώσεις μεταβιβάσεων υπάρχει διαδικασία σύμφωνα με την οποία δίνεις υπεύθυνη δήλωση ότι τα σχέδια θα κατατεθούν ως έχουν όταν ανοίξει το σύστημα.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να περιγράψει τα βήματα της περίπτωσης;

Μπορεί να φαίνεται σχεδόν "ηλίθια" η ερώτηση αλλά πραγματικά είναι τόσο μπερδεμένες οι απαντήσεις που έχω πάρει από ΥΠΕΚΑ (κάνε μια υπεύθυνη δήλωση για τα σχεδια και τελειώνεις) και από ΤΕΕ (δεν γίνεται γιατι δεν θα έχει αριθμό η βεβαίωση)....

Link to comment
Share on other sites

μα γι'αυτό το λόγο είμαι διχασμένη..θα περάσω και μια βόλτα απ΄το ΤΕΕ αύριο μπας και μου δώσουν απάντηση..τείνω όμως προς αυτό που έγραψε ο mkara k faethon..πώς θα ελέγξω κάτι που δεν υφίσταται? και πώς να δώσω βεβαίωση?

ίσως το θεωρήσεις εγωιστικό από μέρος μου

αλλά δεν το κάνω για αυτό

επιχειρήματα παραθέτω

 

γιατί θεωρείς ότι είναι κάτι που δεν υφίσταται;

 

Δεν προσδιορίζεται από τα σχέδια;

Δεν υπάρχει συμβολαιογραφική δήλωση για κλειστό χώρο στάθμευσης;

 

δηλαδή παιδιά αν σε ενδιάμεσο όροφο οικοδομής δεν κατασκευάσθηκε το διαμέρισμα

δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης του;

θα πρέπει να το κατασκευαστεί πρώτα και μετά να το μεταβιβάσει;

δεν μπορώ να γράψω στα σχόλια ή στην τεχνική έκθεση ότι είναι ημιτελές

να προσθέσω φώτο κλπ;

 

Γνώμη μου

Με την βεβαίωση μεταβίβασης βεβαιώνουμε ότι δεν υφίστανται αυθαιρεσίες ή υπερβάσεις

και έμμεσα με τις φωτο-τεχν περιγραφή κλπ βεβαιώνουμε αν έχει κατασκευασθεί ή αν αποπερατωθεί ή όχι

 

κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι τα φώτα σας όσο μπορείτε..μου ζητήθηκε βεβαίωση περι μη αυθαιρεσιών σε διαμέρισμα πολυκατοικίας .ήταν όλα εντάξει κ την έδωσα. παράλληλα μου είπαν πως στη μεταβίβαση-πώληση του διαμερίσματος θα μπεί ως παρακολούθημα μια κλειστή θέση στάθμευσης της πυλωτής. ο συμβολαιογράφος ζήτησε κ γι'αυτή βεβαίωση εφόσον στη σύσταση που υπάρχει, η θέση στάθμευσης αποτελεί αυτοτελή ιδιοκτησία με χιλιοστά επι του οικοπέδου κτλ. το θέμα είναι πως όταν κατέβηκα στην πυλωτή διαπίστωσα πως αυτή η κλειστή θέση παρκινγκ δεν κατασκευάστηκε. υπάρχει χώρος για τη στάθμευση αυτοκινήτου αλλά είναι ανοιχτός. τι κάνω εγώ? μπορώ να δώσω βεβαίωση αφού δεν έχω επιρροή σε δόμηση, κάλυψη και ύψος κ επειδή όντως ο προβλεπόμενος στην άδεια χώρος υπάρχει αλλά ανοιχτός κ όχι κλειστός? απ΄την άλλη η μη υλοποίηση των σχεδίων της αδείας μήπως πρέπει να δηλωθεί στο ν.4014 ως μία λοιπή παράβαση δηλ. να πληρώσουν 500 ευρώ και ύστερα να δώσω τη βεβαίωση? 'εχω κολλήσει κ επείγονται οι άνθρωποι να προχωρήσουν τα συμβόλαια. οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. ευχαριστώ,..

εφόσον είναι ανοιχτός ο χώρος άρα δεν έχει όρια (τοίχους) που να ορίζουν την επιφάνειά του. Εϊναι ένα με την πιλωτή (αν έχω καταλάβει σωστά την περίπτωσή σου). Άρα πως μπορείς να πεις ποιο είναι το εμβαδό της θέσης ώστε να υποστηρίξεις ότι δεν υπάρχει επιρροή σε δόμηση?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φαίνεται σχεδόν "ηλίθια" η ερώτηση αλλά πραγματικά είναι τόσο μπερδεμένες οι απαντήσεις που έχω πάρει από ΥΠΕΚΑ (κάνε μια υπεύθυνη δήλωση για τα σχεδια και τελειώνεις) και από ΤΕΕ (δεν γίνεται γιατι δεν θα έχει αριθμό η βεβαίωση)....

τι εννοείς δεν θα έχει αριθμό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.