Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

myri

εγώ για να είμαι και ειλικρινής όλες τις βεβαιώσεις 150 ευρώ τις δηλώνω

(την επανέκδοσή της όμως θα τη δηλώσω 10 ευρώ-σιγά να μην παίρνω τηλέφωνο στο ΤΕΕ

για ακύρωση της προηγούμενης κλπ)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κανα..

 

δινεις ομως υπερ τεε-ΤΣΜΕΔΕ;;

καποιοι μου ειπαν πως οχι

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

δεν δίνω τίποτα μέχρι στιγμής (ούτε ΦΕΜ ούτε ΤΣΜΕΔΕ ούτε ΤΕΕ)

έχω μόνο το συμφωνητικό και την Α.Π.Υ

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος σε ποιες περιπτωσεις δεν χρειαζεται τοπογραφικο στα εκτος σχεδιου;;;;

 

 

πχ υπαρχει αγροτεμαχιο σε σχεδιο διανομης του 33 το οποιο ειναι ιδιοκτησια (δλδ δεν προερχεται απο διανομη)... τα ομορρα ομως αγροτεμαχια προερχονται απο διανομη..

 

αυτο χρειαζεται εγσα? τα ορια του ειναι καθορισμενα απο την διανομη των ομορρων

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι σιγουρο;;εγω εκοψα 10 για κατι αγροτεμαχια φιλου και δεν εδωσα τιποτα τεε-τσμεδε...καποιοι μου το ανεφεραν εδω μεσα..

 

φπα φεμ ομως κανονικα

δεν έχει 1.569,58 ευρώ;

myri

εγώ για να είμαι και ειλικρινής όλες τις βεβαιώσεις 150 ευρώ τις δηλώνω

(την επανέκδοσή της όμως θα τη δηλώσω 10 ευρώ-σιγά να μην παίρνω τηλέφωνο στο ΤΕΕ

για ακύρωση της προηγούμενης κλπ)

 

Η βεβαίωση μηχανικού δεν έχει "νόμιμη" αμοιβή, οπότε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ούτε συμφωνητικό κάνω, αλλά και ούτε πρόκειται να πληρώσω (τουλάχιστον τώρα) κρατήσεις.

Το μόνο που κάνω είναι να γράφω τη συμφωνηθείσα αμοιβή στο κουτάκι που απαιτείται (ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΒΕΒΑΙΑ αφού δεν υπάρχει "άλλη" αμοιβή πέρα από αυτήν) και να κόβω την αντίστοιχη ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι τα φώτα σας όσο μπορείτε..μου ζητήθηκε βεβαίωση περι μη αυθαιρεσιών σε διαμέρισμα πολυκατοικίας .ήταν όλα εντάξει κ την έδωσα. παράλληλα μου είπαν πως στη μεταβίβαση-πώληση του διαμερίσματος θα μπεί ως παρακολούθημα μια κλειστή θέση στάθμευσης της πυλωτής. ο συμβολαιογράφος ζήτησε κ γι'αυτή βεβαίωση εφόσον στη σύσταση που υπάρχει, η θέση στάθμευσης αποτελεί αυτοτελή ιδιοκτησία με χιλιοστά επι του οικοπέδου κτλ. το θέμα είναι πως όταν κατέβηκα στην πυλωτή διαπίστωσα πως αυτή η κλειστή θέση παρκινγκ δεν κατασκευάστηκε. υπάρχει χώρος για τη στάθμευση αυτοκινήτου αλλά είναι ανοιχτός. τι κάνω εγώ? μπορώ να δώσω βεβαίωση αφού δεν έχω επιρροή σε δόμηση, κάλυψη και ύψος κ επειδή όντως ο προβλεπόμενος στην άδεια χώρος υπάρχει αλλά ανοιχτός κ όχι κλειστός? απ΄την άλλη η μη υλοποίηση των σχεδίων της αδείας μήπως πρέπει να δηλωθεί στο ν.4014 ως μία λοιπή παράβαση δηλ. να πληρώσουν 500 ευρώ και ύστερα να δώσω τη βεβαίωση? 'εχω κολλήσει κ επείγονται οι άνθρωποι να προχωρήσουν τα συμβόλαια. οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. ευχαριστώ,..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω κορινα πως δεν μπορεις να δωσεις...να δωσεις βεβαιωση για κατι που δεν υπαρχει και στη θεση του ειναι κατι αλλο;;;

 

δεν μπορεις να δωσεις βεβαιωση για κατι αλλο απο αυτο που ειναι...

 

προσωπικα δε θα εδινα και θα το εψαχνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.