Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

jbosdas Ευχαριστώ για την έγκαιρη απάντηση! Και εγώ αυτό είπα στη συμβολαιογράφο αλλά επιμένουν. Πως να βγάλεις άκρη. Πάντως εγώ δε μπορώ να δώσω κάτι.

 

Σας ευχαριστώ όλους!! Τώρα είδα τις απαντήσεις!! Η συμβολαιογράφος δε το θεωρεί ως αποδοχή κληρονομιάς αλλά ως γονική παροχή ( δε μπορω να το καταλάβω) η ιδιοκτήτρια έχει πεθάνει αρκετό καιρό και η βεβαίωση είχε γίνει στο όνομα τις κόρης της. (εμένα αυτή μου είχα δηλώσει ως ιδιοκτήτρια.)

 

dimitris GM

 

τι εννοείς "ποιός νομιμοποιειται να κανει την διορθωση.."

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα παντως η δικηγορος μου περασε μια φορμα υπευθυνης δηλωσης που εσταλη σε συμβολαιογραφο σημερα το πρωι απο το συμβολαιογραφικο συλλογο...

 

Εχει και το λεκτικο συμπληρωμενο, οποτε δειχει λιγο-πολυ τα στοιχεια για τα οποια δηλωνεις υπευθυνα οτι δεν εχει πραγματοποιηθει αυθαιρεσια....

 

Το επισυναπτω και οποιος θελει ριχνει μια ματια...

 

Βεβαια θα υπαρξουν αλλαγες και τροποποιησεις, παντως το ΦΕΚ το ιδιο δε μιλαει ουτε για στατικα, ουτε για πυροπροστασιες, ουτε για αμιαντους...

Συνάδελφοι,

δεν βλέπω η δήλωση περί μη ύπαρξης αυθαίρετων επεμβάσεων που εκδίδεται απο το σύστημα του ΤΕΕ να ζητάει Υπεύθυνη δήλωση Μηχανικού. Αναφέρει δήλωση του ιδιοκτήτη με τα της συνημμένης δήλωσης. Κάποιος από εσάς έχει καλύτερη εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

silvi,

ας παρουμε το θεμα απο την αρχή,

επειδη ολοι υποθεσαμε πως προκειται για θεμα προαποβιωσης καποιας, και τι πρεπει και πως να κανουν οι κληρονομοι της.

 

Τωρα, με το νεα δεδομενα που θετεις, προκειται να γινει ¨διορθωση" του αρχικου συμβολαίου γονικης παροχής .

 

Υποθετω, λοιπόν, οτι εγινε μια γονικη παροχή...στην κορη...,μεταγραφηκε και απεκτησε η κορη τίτλο κυριοτητας και πρεπει να διορθωθεί καποιο λαθος στην περιγραφη του δωρηθεντος.

Αρα μας λες το προβλημα

....και ειμαστε ολοι εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρω από την αρχή γιατί πραγματικά είναι πολύ μπερδεμένη ιστορία.

Αρχικά η μαμά θέλει να το γράψει στην κόρη της (μάλλον γονική παροχή). Η συμβολαιογραφική πράξη γίνεται με επιτυχία πριν από 5 μήνες κατά την οποία έχω εκδώσει βεβαίωση για το ακίνητο με ιδιοκτήτρια την μαμά.

Πριν από λίγες μέρες μου ζητάνε ξανά βεβαίωση του ίδιου ακινήτου στο όνομα της γιαγιάς αυτή τη φορά (όχι εν ζωή) διότι στο υποθηκοφυλακείο δε δέχονται τη μεταγραφή και θα αναγκαστούν να κάνουν διορθωτική πράξη γονικής παροχής. Η συμβολαιογράφος επιμένει ότι απαιτείται βεβαίωση του Ν.4014. Πώς θα εκδόσω βεβαίωση για ιδιοκτήτη που δεν είναι εν ζωή. Ποια είναι η άποψή σας? Στο συμβόλαιο θα υπογράψουν εκ μέρους της γιαγιάς όλα τα παιδιά της. Μήπως θα έπρεπε να εκδόσω βεβαίωση με συνιδιοκτήτες όλα τα παιδιά της? Δε μου έχουν τίποτα περί αποδοχή κληρονομιάς.

Link to comment
Share on other sites

επειδη αλλαζουν συνεχως τα δεδομενα

πες κατα αρχάς τι ακινητο εχεις....

Ως προς τα πραγματικα περιστατικα

ηταν ενα ακινητο ..της γιαγιας

πηγε- στην μαμα και απο εκει στην κορη...

δεν ξερω τι θελουν να διορθωσουν...

και γιατι θελουν βεβαιωση...στο όνομα της γιαγιάς..

εντιτ

[με προλαβε ο σουανης...καλημερα...καλο ειναι και το 0-0...]]

 

κατα 4014, απαιτειται βεβαιωση σε περιπτωση μεταβιβασης- συστασης

Εδω εχουμε ηδη συμβολαιο,

απο την γιαγιά.και μετα απο την μαμα...

Αν το λαθος αφορά "τεχνικα" στοιχεια του ακινητου που πρεπει να διορθωθουν...τοτε η προ 5 μηνών βεβαιωση ειναι...λαθος.

και απαιτείται νεα.....

Αλλα, αν καποιο ΑΦΜ δεν ηταν σωστο ή αν "ξεχαστηκε" καποιο πιστοποιητικό [το πιο πιθανον] ή καποια Μαρια γραφηκε Μαιρη...

δεν απαιτειται νεα βεβαιωση.

Ετσι γραφει και το εγγραφο του κτηματολογιου..απο τον Μαρτη...δεν μπορω να βρω που το εχω σωσει...

 

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στη μαμά πως πήγε;

Υπήρχε προγενέστερο συμβόλαιο π.χ. επικαρπία η γιαγιά και ψιλή η μαμά;

Τότε νομίζω με ένα πιστοποιητικό θανάτου καλύπτεσαι.

 

Δεν υπήρχε συμβόλαιο αλλά μετά το θάνατο η μαμά ήταν η μόνη κληρονόμος;

Αποδοχή κληρονομιάς θέλει νομίζω σε αυτή την περίπτωση. (Δημήτρη τα φώτα σου)

Άμα τώρα η μαμά έχει και αδερφή ή ζει ακόμα ο παππούς...

 

Αλλά για να μην το μπερδεύουμε:

Η μαμά, πως έγινε κάτοχος του ακινήτου από τη γιαγιά;

 

Η συμβολαιογράφος, πως έκανε συμβόλαιο άμα το ακίνητο δεν άνηκε στη μαμά;

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα εκδόσω βεβαίωση για ιδιοκτήτη που δεν είναι εν ζωή.

αυτό θα τους ρωτήσεις. Ασε που χρειάζεσαι και την ΥΔ του ιδιοκτήτη (της θανούσας δηλαδή) με πρόσφατη ημερομηνία...

 

μα είναι σοβαροί?

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου βεβαίωση δεν υπάρχει κάποιο λάθος ούτε τεχνικό ούτε τυπογραφικό.

Απλά μάλλον δε ξέρει ούτε η συμβολαιογράφος ακριβώς τι γίνεται. Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις διευκρινήσεις. Θα θίξω όλα αυτά που προαναφέρατε μήπως και βγάλω άκρη μαζί τους. Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σε περίπτωση που πρέπει να δώσω βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε ακίνητο του οποίου τα σχέδια της πολεοδομίας δεν υπάρχουν

και η ποιότητα του φιλμ είναι κακή για να τυπωθούν νέα τι κάνω;

Με τι να συγκρίνω την αποτύπωση που θα κάνω; Υπάρχει μόνο μία κάτοψη που δεν είναι σφραγισμένη! και ένα αντίγραφο της οικοδομικής άδειας.

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.