Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι το ξαναμέτρησα. Τόσο είναι.

Τι να πω τώρα..........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το ξαναμέτρησα. Τόσο είναι.

Τι κάνω;

Αν το μέτρησες με μεζούρα, ξαναμέτρα το με αποστασιόμετρο και θα σου βγει 0,30x5,00 ακριβώς.

Αν το μέτρησες με αποστασιόμετρο, ξαναμέτρα το με μεζούρα και θα σου βγει 0,30x5,00 ακριβώς.

 

Αν αποτύχουν τα παραπάνω τότε ακολούθα την εξής αλάνθανστη μέθοδο:

Βήμα 1: Πιες μια μπύρα.

Βήμα 2: Ξαναμέτρα το.

Επανάλαβε τα βήματα 1 και 2 μέχρι να σου βγει 0,30x5,00 ακριβώς.

 

Στην τελική δες το έτσι: Έστω ότι το θεωρείς αυθαίρετο και το πας με 4014. Η υπέρβαση δόμησης που θα έπρεπε να δηλώσεις είναι 0,02x0,01=0,0002 τμ. Πως σου φαίνεται? 8-)

Edited by letom
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι στο σημείο που μετράει ο συνάδελφος ο σοβάς κάνει "κοιλιά" και γιαυτό του βάζει αυθαιρεσία....κατά 0.02εκ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Το παραπανίσιο εμβαδό είναι 0,103μ²

2. Τώρα το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν είναι καν πρόβλημα. Το 0,32 μπορεί να γίνει εύκολα 0,35 όπως και 0,30. Χωρίς να είναι λάθος.

3. Δεν θυμάμαι να υπάρχει κάποια νομοθεσία για χρήση πιστοποιημένων οργάνων μέτρησης μήκους*. Κανένας δεν μπορεί να αποδείξει πως το μέτρο που χρησιμοποίησες εκείνη την ημέρα ήταν σωστό.

Αν η κορδέλα είναι περισσότερο ελαστική από ότι πρέπει, εύκολα αλλάζουν οι διαστάσεις.

Ακόμα και όργανο το βάλεις, αν κουνηθεί λίγο το καθρεφτάκι ή ξεχάσει ο τοπογράφος να σημειώσει κάτι στο κροκί, πάλι λάθος θα υπάρχει. Αλλά μιλάμε για χιλιοστά (10mm ή 20mm)

 

 

* Βασικά τίποτα πιστοποιημένο δεν χρησιμοποιεί ένας μηχανικός πλην (να μην το ξεχάσω και κατηγορηθώ ότι είμαι απόλυτος) του φοβερού προγράμματος εισαγωγής δεδομένων στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ!!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σας ευχαριστώ για την προσπάθεια να το βγάλουμε 0,30, αλλά δεν βγαίνει με τίποτα. Ούτε η μεζούρα φταίει (μέτρησα με μεταλλικό 5μετρο) ούτε ο τοίχος είναι στραβός ούτε τον σοβά ξέχασα.

Συμφωνώ με Faethon ότι θα μπορούσε να ήταν και 0,35. Σφάλμα 5 εκ. είναι πολύ εύκολο να γίνει από ένα μάστορα. Αλλά αυτός που σκέφτηκε το 2% ήταν και πολύ σαϊνι. Πάντως μηχανικός δεν ήταν. Αν ήταν, θα ήξερε ότι σε όλες τις μετρήσεις οι ανοχές δίνονται με την μορφή α+β% του μετρούμενου μεγέθους.

 

Σας ευχαριστώ. Θα δω τι θα κάνω.

 

Για migadikos:

 

Η βεβαίωση λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα που επηρεάζουν «την κάλυψη, την δόμηση και το ύψος». Αν στο υπόγειο που αναφέρεις έγινε μόνο βαθύτερο το δάπεδο αλλά όχι ψηλότερη η οροφή του, θεωρώ ότι δεν επηρεάζεται το ύψος, οπότε θα έδινα την βεβαίωση. Θα ενημέρωνα όμως τον αγοραστή για την διαφορά για να μην μου ζητήσει στο μέλλον ευθύνες. Ανέβασα στο προφίλ μου ένα σχετικό κείμενο και διάβασέ το. Δεν ξέρω πώς να βάλω link εδώ.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σας ευχαριστώ για την προσπάθεια να το βγάλουμε 0,30, αλλά δεν βγαίνει με τίποτα. Ούτε η μεζούρα φταίει (μέτρησα με μεταλλικό 5μετρο) ούτε ο τοίχος είναι στραβός ούτε τον σοβά ξέχασα.

Μας κάνεις πλάκα έτσι... Αποκλείεται να μην έχεις υποψιαστεί τι υπονοούν οι συνάδερφοι τρεις σελίδες τώρα...!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σας ευχαριστώ για την προσπάθεια να το βγάλουμε 0,30, αλλά δεν βγαίνει με τίποτα. Ούτε η μεζούρα φταίει (μέτρησα με μεταλλικό 5μετρο) ούτε ο τοίχος είναι στραβός ούτε τον σοβά ξέχασα.

 

Να κάνεις δήλωση 4014 για να 'χεις το "κεφάλι" σου ήσυχο.....

 

 

Για migadikos:

Η βεβαίωση λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα που επηρεάζουν «την κάλυψη, την δόμηση και το ύψος». Αν στο υπόγειο που αναφέρεις έγινε μόνο βαθύτερο το δάπεδο αλλά όχι ψηλότερη η οροφή του, θεωρώ ότι δεν επηρεάζεται το ύψος, οπότε θα έδινα την βεβαίωση. Θα ενημέρωνα όμως τον αγοραστή για την διαφορά για να μην μου ζητήσει στο μέλλον ευθύνες. Ανέβασα στο προφίλ μου ένα σχετικό κείμενο και διάβασέ το. Δεν ξέρω πώς να βάλω link εδώ.

 

Κι εδώ χρειάζεται δήλωση 4014 οπωσδήποτε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.