Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Σε συνομιλια μου με συναδελφο Μηχανικο στη Θεσσαλονικη σημερα μου ανεφερε οτι δεν πρεπει να ελεγχουμε το ιδιοκτησιακο γιατι δε μας αφορα!!

Μπορει να μεταβιβαστηκε το ακινητο με χωρους διαφορετικους απο αυτους των εγκεκριμενων σχεδιων και στα σχεδια της πολεοδομιας να ειναι διαφορετικα αλλα εμας δε μας αφορα!

Μας αφορα μονο να δουμε αν εχει κλεισει κανας Η/Χ, κανα μπαλκονι, καθολου κοινοχρηστος και γενικα να εχουμε τρανταχτες αυθαιρεσιες...

Ακομα και σε περιπτωσεις που ενα διαμερισμα φαινεται στα σχεδια να εχει παρει ενα δωματιο απο διπλα διαμερισμα, εμεις δινουμε κανονικα βεβαιωση γιατι, λεει, αυτοι οι χωροι ειναι νομιμοι, χωρις να μας ενδιαφερει σε ποιους ανηκουνε...

Και οτι κανενας δεν προκειται να μας κυνηγησει για κατι που κατασκευαστηκε ετσι πριν απο 40 χρονια....

 

Μονο σε μενα φανηκαν κινεζικα? :confused:

 

Δε θέλω να φανώ κακός, αλλά δεν είναι κινέζικα. Είναι, δυστυχώς, ελληνική νοοτροπία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την καταλαβα κι εγω την Ελληνικη νοοτροπια εμποτισμενη στα λεγομενα της και μετα απο ενα σημειο αρχισα εγω να νιωθω ο μ******* της υποθεσης που χειριζομαι τα θεματα ετσι και δεν τα αντιμετωπιζω με την ατακα του στυλ "ελα μωρε κι εσυ"

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να βρούμε τη χρυσή τομή ανάμεσα στο "έλα μωρέ" και το "προχωράω με το σταυρό στο χέρι".

 

Το σίγουρο είναι ότι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε (το δομημένο περιβάλλον στην Ελλάδα) εξαιτίας του "έλα μωρέ"!

Link to comment
Share on other sites

architect_duth

 

για αρχιτεκτονας γρηγορα παρεδωσες τα οπλα....

 

 

ειμαι πολεοδομια σημερα και ηταν ενας συναδελφος και εκανε αιτηση για ρευμα και η υπαλληλος δεν ηξερε αν επρεπε να παρει ρευμα....τελικα της εδειξα που ηταν...πηρε και αυτος τον ιδιωτη τηλ να πληρωσει το παραβολο....

 

με ρωτα ''μηχανικος''?

ναι του λεω γιατι εσυ ιδιωτης εισαι?

'' οχι αρχιτεκτονας''

 

 

 

επισης να τονισω ΜΙΑ βεβαιωση ανα ιδιοκτησια....σημερα εδωσα μια για διαμερισμα μαζι με αποθηκη και θεση σταθμευσης και μου ζητησε ο συμβολαιογραφος 3 γιατι ολα εχουν χιλιοστα.....τσαμπα πηγε η αλλη....θα γεμισει σαβουρα το συστημα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δηλώνω "Μηχανικός... Αρχιτέκτονας Μηχανικός"! :mrgreen:

 

Δεν κατάλαβα πού παρέδωσα τα όπλα.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να βρούμε τη χρυσή τομή ανάμεσα στο "έλα μωρέ" και το "προχωράω με το σταυρό στο χέρι".

 

ενας αρχιτεκτονας

1. παντα παει με τον σταυρο στο χερι

2. δεν ασχολειται με αυθαιρετα και /χ και λοιπες αρπαχτες :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

 

εγω δηλωνω μηχανικος πανταχου παρων και τα παντα πληρων 8-)

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανείς με βεβαίωση σε αδόμητο οικόπεδο με αυθαίρετη περίφραξη έχει ασχοληθεί; ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την περιφραξη παντως οτι θαχαμε θεμα τι να πω.....σουηδια γιναμε......οικοπεδο-αγροτεμαχιο χωρις περιφραξη ελλαδα γινεται?...δλδ θαπρεπε να υπαρχουν 10 μυρια αδειες περιφραξεως?

 

εγω παντως θα υπεγραφα......προ 55 η περιφραξη η νομιζα οτι ηταν του γειτονα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην ταλαιπωρημένη κοινότητα των μηχανικών! 23.30 το βράδυ και ακόμη ασχολούμαστε με βεβαιώσεις κ αυθαίρετα.... και πάλι καλά να λες γιατί αν δε πάρει παράταση ο νόμος βλέπω να κάνουμε ρεβεγιόν εδώ μέσα...

 

να ρωτήσω κ εγώ κάτι σχετικα με βεβαίωση:

 

εταιρεία έχει στην κατοχή της οικόπεδο στο οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αλλά δεν έχει ανεγερθει ακόμη το κτίριο ...... θέλει τώρα η εταιρεία αυτή να μεταβιβάσει το ακίνητο κ η συμβολαιογράφος μου ζητάει την αντίστοιχη βεβαίωση .... εγώ τώρα τι βεβαίωση χρειάζεται να εκδόσω ? περί αδόμητου οικοπέδου που μελλοντικά θα αντιστοιχει στις οριζόντιες ιδιοκτησίες του συμβολαιου ? (δηλαδή να βγάλω βεβαίωση αδόμητου οικοπέδου και κάπου στα σχόλια να προσθέσω οτι αναφέρεται στις μελλοντικες οριζόντιες ιδιοκτησίες που πρόκειται να ανεγερθούν)

Link to comment
Share on other sites

εσυ βγαζεις στο οικοπεδο......οι αλλες ιδιοκτησιες δεν εχουν πραγματοποιηθει ακομα....και μπορει και να μην κατασκευαστουν και ποτε....ΑΔΟΜΗΤο ΟΙΚΟΠΕΔΟ..

 

οσο για την παραταση το θεωρω πιο σιγουρο και το να αυξηθουν οι φοροι και τα χαρατσια......αν δεν γινει το 90% δνε μπορουν να μεταβιβαστουν και θαχει πλακα ο 3843 ναχει παρει τοσες και ο 4014 PLUS 4030 ΜΟΝΟ 1 ΜΗΝΑ !!

 

και να ερχοντουσαν απο την 1μερα ολοι οι ιδιωτες με τα λεφτα στο χερι δεν προλαβαιναμε εμεις ου ΥΠΕΡΜΗΧΑΝΙΚΟΙ της ελλαδας να τους δηλωσουμε μεσα σε 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.