Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλη την κοινότητα των μηχανικών κ όχι μόνο .... άντε μετά απο 2,5 μήνες είδαμε κ κάτι θετικό για την αναβάθμιση λέω ... αλλά με τους ρυθμούς του ΥΠΕΚΑ κ του ΤΕΕ βλέπω ο νόμος να μας ταλαιπωρεί κανένα χρόνο σίγουρα ...αλήθεια παράταση θα δώσουν άκουσε κανείς κάτι ?

 

να μπω κ εγω στο θέμα που γράφω εδώ ...έχω να δώσω μια βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση ... ο όροφος στην άδεια είχε 3 διαμερίσματα όταν εκδόθηκε και οι ιδιοκτήτες τα συνενώσαν σε 2 διαμερίσματα.... όχι από την αρχή αλλά μετά απο κάποια χρόνια ... κ τώρα μου ζητάνε βεβαίωση νομιμότητας για τη μεταβίβαση του ενός . Δεν έχουν καμία απολύτως αλλαγή δηλαδή δεν έχουν πάρει κοινόχρηστο χώρο , ούτε κάποιον ημιυπαίθριο καμία απολύτως....

 

εγω πιστεύω πως πρέπει να δώσω την βεβαίωση επειδή δεν έχει γίνει καμιά παρανομία όσον αφορά το σύνολο των τετραγωνικών ... έχει κανείς αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα με τη βεβαίωση ? κ αν ναι πως κινήθηκε ? έχει αναλυθεί το θέμα κ σε προηγούμενα posts αλλά άκρη δε μπόρεσα να βγάλω.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω ή κάποιοι στο ΤΕΕ είναι από άλλο πλανήτη

στις οδηγίες που εξέδωσε το ΤΕΕ με τίτλο:

 

Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση)

στην τελευταία σελίδα έχει μια εικόνα που αναφέρεται στις βεβαιώσεις για μεταβίβαση

και έχει σαν κείμενο της δήλωσής μας:

"Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια, δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση"

 

 

ενώ ο 4014 όπως τροποποιήθηκε λέει:

 

"δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την

κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια"

 

Σας μοιάζει για ίδιο????

ένα μπάρμπεκιου, μία μάντρα ή ένας εξώστης είναι αυθαίρετες κατασκευές αλλά δεν επηρεάζουν τη δόμηση την κάλυψη ή το ύψος.

Edited by ΜΠΑΛΑΚΑΚΗΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δινουμε εφοσον ο εξωστης δεν επηρεαζει δομηση, καλυψη, ογκο.

Εκτος και εαν επηρεαζει η τροποποιηση του ΤΕΕ που αναφερετε πιο πανω απο το Μπαλακακη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...... έχω μια περίπτωση πελάτη που μου ζήτησε βεβαίωση νομιμότητας κ ισχύουν τα παρακάτω ...

 

σε ένα οικόπεδο έχει γίνει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας κ έχει χωριστεί στα 3 τμήματα με τη σύσταση καθέτου.... βγάζει άδεια ο ένας βγάζει άδεια ο δεύτερος χτίζουν κανονικά χωρίς παρανομίες κ έρχεται ο τρίτος τώρα κ θέλει να μεταβιβάσει το τμήμα του σε κάποιον άλλον .... να γίνει αγοραπςλησια του ενός τμήματος κ θέλει τώρα τη βεβαίωση.....

 

αυθαιρεσίες δεν έχουν γίνει έχουν όλα κτιστεί όπως στις άδειες..... εγώ η βεβαίωση που θα ΄δωσω δίνεται κανονικά έτσι στο σύνολο του οικοπέδου πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες ?με εχει μπερδέψει λίγο αυτή η περίπτωση ...... γιατί δεν είναι βεβαίωση νομιμότητας για μία οριζόντια ιδιοκτησία (π.χ. ένα διαμέρισμα) αλλά είναι βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση - πώληση του ενός τμήματος απο τη σύσταση της καθέτου ιδιοκτησίας ...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει συσυαση καθετου, θα δωσεις μονο για το κομματι που του αναλογει οτι ειναι αδομητο...

Δε σε ενδιαφερει τι κανουνε οι αλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω για την βεβαίωση περι μη ύπαρξης αυθαιρεσίας.

 

Σε περίπτωση που δωθεί αποκλειστική χρήση της στέγης σε κάποιον ιδιοκτήτη διαμερίσματος οικοδομής σε οικόπεδο που περιλαμβάνει 2 οικοδομές, απαιτείται και βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών. Αυτή η βεβαίωση που πρέπει να αναφέρεται?σε μη ύπαρξη αυθαιρεσιών στη στέγη μόνο?σε όλη την οικοδομή?στην ιδιοκτησία αυτού που θα πάρει την αποκλειστική χρήση της στέγης?

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi υπάρχει όπως είπα σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας ....... οι 2 απο τους 3 χτίσανε βγάλανε άδειες ο τρίτος θέλει να το μεταβιβάσει - πουλήσει......

 

οπότε δε δίνω βεβαιωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών .....κ δίνω βεβαίωση αδόμητου ? σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω ή κάποιοι στο ΤΕΕ είναι από άλλο πλανήτη

στις οδηγίες που εξέδωσε το ΤΕΕ με τίτλο:

 

Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση)

στην τελευταία σελίδα έχει μια εικόνα που αναφέρεται στις βεβαιώσεις για μεταβίβαση

και έχει σαν κείμενο της δήλωσής μας:

"Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια, δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση"

 

 

ενώ ο 4014 όπως τροποποιήθηκε λέει:

 

"δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την

κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια"

 

Σας μοιάζει για ίδιο????

ένα μπάρμπεκιου, μία μάντρα ή ένας εξώστης είναι αυθαίρετες κατασκευές αλλά δεν επηρεάζουν τη δόμηση την κάλυψη ή το ύψος.

Έχει βγάλει κανείς βεβαίωση μετά τις πρόσφατες αλλαγές στο σύστημα ώστε να δούμε αν ισχύει το κείμενο που υπάρχει στην εικόνα των οδηγιών του ΤΕΕ? Αν όντως το έχουν αλλάξει έτσι όπως είναι στην εικόνα τότε επανέρχεται το πρόβλημα που συζητούσαμε όσον αφορά στο λεκτικό που έλεγε για "αυθαιρεσίες βάσει εγκεκριμένων σχεδίων".
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi υπάρχει όπως είπα σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας ....... οι 2 απο τους 3 χτίσανε βγάλανε άδειες ο τρίτος θέλει να το μεταβιβάσει - πουλήσει......

 

οπότε δε δίνω βεβαιωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών .....κ δίνω βεβαίωση αδόμητου ? σωστά ?

 

σε ενδιαφερει η καθετη αυτοτελης ιδιοκτησια του ιδιοκτητη σου, απο την στιγμη που δεν υπαρχει κτισμα στην καθετη ιδιοκτησια του ιδιοκτητη σου, δινεις βεβαιωση για αδομητο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.