Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

ωραία xekolla......ετσι θα κινηθώ κ αύριο θα βγάλω βεβαίωση αδόμητου να ξεμπερδέψω με αυτό το θεματάκι .....

 

να ρωτήσω κ κάτι άλλο που έχει σχολιαστεί σε παλιότερα posts αλλά άκρη δεν έβγαλα ..... έχω μια περίπτωση που εκδόθηκε άδεια κ ο τέταρτος όροφος στην άδεια έδειχνε 3 διαμερίσματα..... κατασκευάστηκαν 3 κανονικά κ μετά από χρόνια έγινε συνένωση σε 2 διαμερίσματα.... έγινε συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης όπου αναλύονται τα καινούρια χιλιοστά επι του οικοπέδου , τα κοινόχρηστα κλπ κλπ...... το συμβόλαιο έγινε το 1990 με νέα κάτοψη από μηχανικό που έχει κ πάνω κάτι χαρτοσημα (το περιγράφω όσο καλύτερα μπορώ, γιατί το αντίγραφο που μου παραδώσανε είναι στα μαύρα του τα χάλια)

κ τώρα θέλει ο ιδιοκτήτης του 1 απο τα 2 διαμερίσματα να το μεταβιβάσει στην κόρη οπότε κ μου ζήτησε βεβαίωση νομιμότητας...

 

προσανατολίζομαι να τους τη δώσω καθώς δεν έχει καμία απολύτως παρανομία όσον αφορά την κατάληψη κοινοχρήστων χώρων ή οποιαδήποτε άλλη μετατροπή εκτός αυτήν των εσωτερικών διαρρυθμίσεων.... δηλαδή οι 3 οριζόντιες ιδιοκτησίες έγιναν δύο .... σε επιφάνεια σε ύψος είναι όλα όπως πρέπει .... κάνω σωστά που προσανατολίζομαι να δώσω βεβαίωση ? κανείς άλλος αντιμετώπισε παρόμοια περίπτωση κ πως κινήθηκε ? περιμένω βοήθεια γιατί πρέπει αύριο να το προχωρήσω το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΧΙ να μη δωσεις βεβαιωση

 

Αν δεν ελεγξεις πρωτιστως το καθεστως στην Πολεοδομια. Το οτι εγινε συμβολαιογραφικη πραξη συνενωσης με καινουρια κατοψη απο ιδιωτη Μηχανικο δε σημαινει οτι εγινε και εκδιδοντας νομιμη αδεια συνενωσης απο την Πολεοδομια....

 

Αν εχει εκδοθει, τοτε δινεις κανονικα... Αν οχι, τοτε εκδιδεις εσυ και μετα δινεις...

Link to comment
Share on other sites

inzaghi καλημερα...... έχεις κ το ονομα του παικτη που λατρευω απο τη milan......

 

να σε ρωτήσω υπάρχει περίπτωση το 1990 που έγινε η συνένωση των διαμερισμάτων να μην χρειαζόταν άδεια για τη συνένωση ? γιατί από μερικές κουβέντες που έχω κάνει μου είπαν ότι κάτι ίσχυε τότε για κατασκευές που είχαν ολοκληρωθεί προ του 80 , προ του 85 ..... έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γιωργο.

Δεν εχω μονο το ονομα του αγαπημενου σου παικτη, αλλα και το ονομα του μεγαλυτερου εν ενεργεια ευρωπαιου επιθετικου, κατ εμε...

 

Στο θεμα μας, δεν προκυπτει απο πουθενα το οτι δεν απαιτειτο.... Τωρα απαιτειται και για να γινει η μεταβιβαση πρεπει,καλως η κακως, το εγκεκριμενο σχεδιο της πολεοδομιας να συμπιπτει με αυτο με το οποιο εγινε η συσταση οριζοντιου, η τουλαχιστον με την πραγματικη μας κατασταση τωρα, αν οι οποιες αλλαγες πραγματοποιηθηκαν μετα τη συσταση οριζοντιου...

 

Επομενως για να συμβει κατι τετοιο θα χρειαστει συνενωση διαμερισματων και αναλογη αδεια...

Το ξερω γιατι εχει χρειαστει να ασχοληθω στο παρελθον με κατι παρομοιο, εστω και σε φιλολογικο χαρακτηρα, οποτε το εχω ψαξει...

 

EDIT

Σημερα το πρωι ενημερωθηκα για το οτι το συστημα του ΤΕΕ αναβαθμιστηκε εκ νεου και οι βεβαιωσεις που εκδιδει ΔΕΝ συμπεριλαμβανουν τη λεξη εμφανεις αυθαιρετες κατασκευες.

Το προβλημα δημιουργειται απο τους υποθηκοφυλακες που δε δεχονται να εγγραψουν ακινητα με ημερομηνια μεταβιβασης μεταγενεστερη της σημερινης και βεβαιωσεις προγενεστερες της σημερινης διοτι αναφερεται η λεξη εμφανεις

Δηλαδη η βεβαιωση μας εχει ισχυ 2 μηνων οπως νομιμα οριζεται αλλα ο καθε υποθηκοφυλακας εχει τη δυναμη να ακυρωσει νωριτερα τη βεβαιωση επειδη ξυπνησε στραβα το πρωι...

Ειναι να μην τρελαινεσαι?

Το ευτυχες της υποθεσης ειναι οτι το συστημα οντως αναβαθμιστηκε και συμπεριλαμβανει και ηδη καταχωρημενες αιτησεις, με αποτελεσμα η δηλωση που ειχα κανει προ καποιων ημερων να μου δινει βεβαιωση απο την οποια λειπει η επιμαχη λεξη, οποτε ελπιζω, Θεε μου, να μη δημιουργηθουν περαιτερω προβληματα με αυτον τον Νομο...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

η λεξη "εμφανεις" εχει μεταφερθει στις αποκλισεις!

 

"Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους

ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές."

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η βεβαίωση του συστήματος έχει ικανοποιητική για εμάς μορφή και δομή ή πρέπει να είμαστε αρκετά επιφυλακτικοί και να συμπληρώνουμε δικά μας σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι γίνετια με την βεβαιωση που έχει λήξει το 2μηνο?

Ξαναυποβάλλω καινούργια και παίρνει νεο μοναδικό αριθμό ακινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια γιατι εχω σαλταρει.Εβγαλα βεβαιωση ηλεκτρονικα για αφομητο οικοπεδο και η συμβολαιογραφος μου ζηταει να γραφει η βεβαιωση οτι μαζι με αυτη προσαρταται τοπογραφικο διαγραμμα.Πως θα γινει αυτο αφου η βεβαιωση βγαινει απο το συστημα???

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η βεβαίωση του συστήματος έχει ικανοποιητική για εμάς μορφή και δομή ή πρέπει να είμαστε αρκετά επιφυλακτικοί και να συμπληρώνουμε δικά μας σχόλια;

 

Εγω παντοτε προσαρτω δικα μου σχολια...

Για την ακριβεια, στα προσθετα στοιχεια της δηλωσης βαζω ολο το λεκτικο της βεβαιωσης, οπως το εχω γραμμενο εγω, με το εισαγωγικο μπλα μπλα μου και τα στοιχεια που μου χορηγηθηκαν για να την εκδωσω, ενω στα σχολια απο κατω γραφω και τις σαλτσες μου, ενω γραφω κιολας οτι προσαρτωνται και φωτογραφιες της προς μεταβιβαση ιδιοκτησιας οι οποιες αποτελουν αναποσπαστο κομματι της βεβαιωσης και συνυπογραφονται τοσο απο Μηχανικο, οσο και απο αμφοτερους τους συμβαλλομενους, αποδεχομενοι την υπαρχουσα κατασταση ως πραγματικη κατα την ημερομηνια της αυτοψιας...

 

Ετσι με αυτον τον τροπο, απο τη στιγμη που ολα αυτα ειναι δηλωμενα στο συστημα, ζηταω απο τη συμβολαιογραφο να μου προσαρτησει και τη δικια μου βεβαιωση με τις φωτογραφιες μου και τις συνυπογραφες μεσα στο φακελο του συμβολαιου, μαζι με τη βεβαιωση του ΤΕΕ και την εκτυπωση της δηλωσης στο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχει βγάλει κανείς βεβαίωση Μηχανικού σε ρυθμισμένο (ή μη) με τον Ν.4014/2011 ακίνητο από το πρόγραμμα του ΤΕΕ? Πώς γίνεται?

Όπου και αν κοιτάξω στο πρόγραμμα δεν βρίσκω τίποτε σχετικό.

Έχω κάνει κανονικά τη ρύθμιση, πλήρωσε ο άνθρωπος και τώρα θέλει τη βεβαίωση για να κάνει συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.