Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

akius,

δε διαφωνώ πώς το να υπογράψω βεβαίωση παρά την περίφραξη είναι ελάχιστη παρατυπία. Δεν μπορώ να επικαλεστώ βέβαια πως η περίφραξη είναι του γείτονα, καθώς τότε θα έπρεπε να την τοποθετήσω εκτός του οικοπέδου στο τοπογραφικό. Απ' ότι καταλαβαίνω δηλαδή, η ύπαρξη της περίφραξης αυτής αποτελεί αυθαιρεσία σύμφωνα με τους πρόσφατους νόμους και χρήζει τακτοποίησης με αναλυτικό...

 

Πιστεύω και γω πως θα δοθεί παράταση 100%, αν και μ' αυτούς που μπλέξαμε ποτέ δεν ξέρεις... Μπορεί απλά να το... ξεχάσουν! Το λογικό στο κάτω-κάτω για την όλη ιστορία είναι η διαδικασία της τακτοποίησης να ισχύσει επ' αόριστον, καθώς σε συνδυασμό με τις βεβαιώσεις, πρέπει πάντα να υπάρχει τρόπος μελλοντικά να είναι δυνατή η μεταβίβαση των ιδιοκτησιών με παρατυπίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θελεις να σου δειξω την τελευταια δηλωση ακινητου στο συστημα για να μου βγαλει βεβαιωση νομιμοτητας τι ωρα την υπεβαλα?

23.30 ειναι νωρις ακομα.... :mrgreen:

 

Στο θεμα μας, εχεις οικοπεδο με Ο.Α. αλλα χωρις να εχει ξεκινησει η ανεγερση ακομα.

Η συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας εχει γινει βασει σχεδιων της Πολεοδομιας ελπιζω και τωρα ερχεται η κατασκευαστρια εταιρεια να πουλησει ενα διαμερισμα απο τα μπετα ακομα (και πριν τα μπετα βασικα) σε υποψηφιο αγοραστη...

Η βεβαιωση αδομητου δε σου κανει στην προκειμενη.

Η συμβολαιογραφος σου ζηταει βεβαιωση νομιμοτητας για την οριζοντια ιδιοκτησια που θα μεταβιβαστει, οτι δεν εχει αυθαιρεσιες τωρα...

Τωρα προφανως και δεν εχει αυθαιρεσιες, αφου δεν εχει κατασκευαστει τιποτα ακομα :mrgreen:

 

Το θεμα ειναι οτι αυτο που αυτη ζηταει κανενας Μηχανικος δεν μπορει να το δωσει...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω.......εδω παλια υπηρχαν μεταβιβασεις αυθαιρετων με ''λευκα'' τοπογραφικα ...απλα ειναι μεχρι ναρχιζει να χαλαρωνει το συστημα....οσο για την περιφραξη στα νησια σε κατι γνωστους ειπα να δηλωσουν οτι ειναι προ 55 πουναι και αληθεια....οι λιθοχτιστες ξηρολιθια ειναι παλιες

 

 

συμβολαιογραφοι οι μεγαλυτεροι φυγοπονοι ανεμελοι καβαλαρηδες που ολο προσπαθουν να μας χωσουν να κουβαλανε και τα δικα τους βαρη

 

 

υγ κανουμε και γιαυτο ιδιωτικο συμφωνητικο με αμοιβη φπα και φεμ?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

1. Έχω διαμέρισμα στο οποίο έχουν τακτοποιηθεί οι Η.Χ με 3843 από άλλον μηχανικό και τώρα εγώ θα τακτοποιήσω μια Υ.Δ. 3 τ.μ. και θα δώσω

βεβαίωση.Στη βεβαίωση αναφέρω κανονικά τους Η/Χ που τακτοποιήθηκαν?

 

2. Σε διαμέρισμα που ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να τακτοποιήσει 2τερεύουσες παραβάσεις, όπως πχ πέργκολα (με τη λογική ότι όταν έρθει η ώρα για

μεταβίβαση, θα τα γκρεμίσει) παρά μόνο Υ.Δ. σε Κ.Χ. Εγώ, μπορώ να κάνω την τακτοποίηση αλλά να μην εκδώσω βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

1. Θα αναφερεις κανονικα τους Η/Χ και οτι αλλο ρυθμιστηκε, μιας και το συστημα πριν την οριστικη υποβολη θα σε ρωτησει σε ποια κατηγορια ανηκει το ακινητο σου....

Σε αυτα που δεν εχουνε καμια αυθαιρεσια η σε αυτα που ολες οι αυθαιρεσιες ανηκουν σε μια απο τις εξαιρεσεις της παρ.2 του αρ.23 κλπ

 

2. Μπορεις να τακτοποιησεις μονο αυτα που θελει αλλα θα του εξηγησεις οτι τη βεβαιωση θα του τη δωσεις μονο οταν ειναι να γινει συμβολαιογραφικη πραξη, καθοτι εχει 2μηνη ισχυ

Αν και ακομα και χωρις να τακτοποιησεις την περγκολα, μπορεις να μεταβιβασεις

Link to comment
Share on other sites

παράταση θα δοθεί δεν τίθεται τέτοιο θέμα, η ερώτηση είναι άλλλη...

Αν αυξηθούν οι αντικειμενικές αξίες όπως συζητείται τι γίνεται για όσους δεν έχουν υποβάλλει αίτηση οεο?

αλλάζουν τα πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

renaL, φωτογραφίες των όψεων δεν θα βγάλεις;

Μάλλον το έχω χάσει αυτό. Σε ποια φάση μου χρειάζονται οι φωτογραφίες των όψεων? Πρέπει να τις ανεβάσω για να συνοδεύουν την τεχνική έκθεση, όπως λεει στο αρ24, παρ2β?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.