Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Οι συμβολαιογραφοι (τουλαχιστον ορισμενοι) θα πρεπει να καταλαβουνε οτι η ηλεκτρονικη βεβαιωση δεν μπορει να γραφει οτι θελουν αυτοι αλλα εχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ και ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ λεκτικο

 

Αν θελουν να αναγραφεται οτι θελουν αυτοι, ας δεχθουν τη δικια μας βεβαιωση στο word με τους αριθμους της δηλωσης προσαρτημενους στο τελος....

 

Ημαρτον πια με τις απαιτησεις του καθενος...

 

Συνάδελφε είμαι σε έξαλλη κατάσταση γιατι τσακώνομαι εδώ και μια ώρα με συμβολαιογράφους και υποθηκοφύλακες γιατί οι άνθρωποι είναι εκτός τόπου και χρόνου!!!Έκαναν χτες ενημέρωση οι συμβολαιογράφοι μεταξύ τους (χωρίς να έχουν παρουσία κανένα εκπρόσωπο από ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ) και θα αναρτήσω σε λίγο και το έγγραφο που λένε τι ζητάνε!!!

Δεν δέχονται να κάνουν συμβόλαιο οικοπέδου αδόμητου αν δεν αναγράφει αυτά που θέλουν αυτοι!!!!!

 

Πώς μπορώ να upload 4 σελίδες???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

πρέπει να δώσω μία βεβαίωση για μεταβίβαση στην παρακάτω περίπτωση.

Διαμέρισμα του 1960 στα σχέδια της πολεοδομίας και αυτή τη στιγμή λειτουργεί ως οδοντιατρείο.

Έχω στα χέρια μου την άδεια λειτουργίας του από το 1980 την οποία πήρε από τη Διεύθυνση Υγιεινής κτλ.

Εξακολουθεί να είναι οδοντιατρείο.

Η βεβαίωση που θα πρέπει να δώσω θα είναι σχετικά με το διαμέρισμα και όντως δεν υφίσταται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης?

Ή θα πρέπει να πάω για άδεια αλλαγής χρήσης στην πολεοδομία και να μεταβιβαστεί ως ιατρείο?

 

Δεδομένης της άδειας που έχει από την Διεύθυνση Υγιεινής , σωστά υποθέτω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα για αυθαίρετη χρήση και

εφόσον ο επόμενος ιδιοκτήτης δεν ξέρω μελλοντικά ως τι θα το χρησιμοποιήσει, σωστά θεωρώ ότι πρέπει να δώσω βεβαίωση για μεταβιβαση ως διαμέρισμα χωρίς ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ αλλαγή χρήσης εφόσον η αλλαγή χρήσης έγινε νόμιμα?

Edited by 3l3n
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πρέπει να δώσω μία βεβαίωση για μεταβίβαση στην παρακάτω περίπτωση.

Διαμέρισμα του 1960 στα σχέδια της πολεοδομίας και αυτή τη στιγμή λειτουργεί ως οδοντιατρείο.

Έχω στα χέρια μου την άδεια λειτουργίας του από το 1980 την οποία πήρε από τη Διεύθυνση Υγιεινής κτλ.

Εξακολουθεί να είναι οδοντιατρείο.

Η βεβαίωση που θα πρέπει να δώσω θα είναι σχετικά με το διαμέρισμα και όντως δεν υφίσταται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης?

Ή θα πρέπει να πάω για άδεια αλλαγής χρήσης στην πολεοδομία και να μεταβιβαστεί ως ιατρείο?

 

Δεδομένης της άδειας που έχει από την Διεύθυνση Υγιεινής , σωστά υποθέτω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα για αυθαίρετη χρήση και

εφόσον ο επόμενος ιδιοκτήτης δεν ξέρω μελλοντικά ως τι θα το χρησιμοποιήσει, σωστά θεωρώ ότι πρέπει να δώσω βεβαίωση για μεταβιβαση ως διαμέρισμα χωρίς ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ αλλαγή χρήσης εφόσον η αλλαγή χρήσης έγινε νόμιμα?

 

 

Για αυτό κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Για αμοιβές κατευθείαν https://portal.tee.g.../amoibes/pages/

Για αυθαίρετα το ψάχνω

 

για αυθαίρετα

 

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/app/Welcome.jspx

 

 

.....αλλά και πάλι κολλάνε πιο κάτω και τα δύο!

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πρέπει να δώσω μία βεβαίωση για μεταβίβαση στην παρακάτω περίπτωση.

Διαμέρισμα του 1960 στα σχέδια της πολεοδομίας και αυτή τη στιγμή λειτουργεί ως οδοντιατρείο.

Έχω στα χέρια μου την άδεια λειτουργίας του από το 1980 την οποία πήρε από τη Διεύθυνση Υγιεινής κτλ.

Εξακολουθεί να είναι οδοντιατρείο.

Η βεβαίωση που θα πρέπει να δώσω θα είναι σχετικά με το διαμέρισμα και όντως δεν υφίσταται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης?

Ή θα πρέπει να πάω για άδεια αλλαγής χρήσης στην πολεοδομία και να μεταβιβαστεί ως ιατρείο?

 

Δεδομένης της άδειας που έχει από την Διεύθυνση Υγιεινής , σωστά υποθέτω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα για αυθαίρετη χρήση και

εφόσον ο επόμενος ιδιοκτήτης δεν ξέρω μελλοντικά ως τι θα το χρησιμοποιήσει, σωστά θεωρώ ότι πρέπει να δώσω βεβαίωση για μεταβιβαση ως διαμέρισμα χωρίς ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ αλλαγή χρήσης εφόσον η αλλαγή χρήσης έγινε νόμιμα?

Για μια ακομα φορα, μια υποθεση ειναι τακτοποιημενη νομικα-συμβιλαιογραφικα αλλα οχι πολεοδομικα...

Εικαζω πως θα πρεπει να γινει αλλαγη χρησης κανονικα απο διαμερισμα σε επαγγελματικο χωρο και η αποδειξη παλαιοτητας ειναι η αδεια του υγειονομικου....

Τωρα για το αν πρεπει να εκδοθει αδεια αλλαγης χρησης η να το βαλεις στο Νομο να τελειωνεις ειναι ενα θεμα που δεν μπορω να σε διαφωτισω...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αλλαγή χρήσης έγινε νόμιμα από τη Διεύθυνση Υγιεινής δώσε βεβαίωση για μεταβιβαση ως διαμέρισμα χωρίς ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ αλλαγή χρήσης.

Το ΤΕΕ έχει κρασάρει τελείως...

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.