Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Εφόσον η αλλαγή χρήσης έγινε νόμιμα από τη Διεύθυνση Υγιεινής δώσε βεβαίωση για μεταβιβαση ως διαμέρισμα χωρίς ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ αλλαγή χρήσης.

Το ΤΕΕ έχει κρασάρει τελείως...

 

Και εγώ αυτό λέω να κάνω. Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης δεν υπάρχει αφού έχει πάρει άδεια. Τώρα αν ο επόμενος θέλει να το ξανακάνει ιατρείο ή να το χρησιμοποιήσει ως διαμέρισμα τι με νοιάζει εμένα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι, χωρίς εγκεκριμένα σχέδια έχει καταστραφεί ο φάκελος του 1969, υπάρχει μόνο το στέλεχος της αδειας, στο οποίο δεν φαίνονται περιμετρικά διαστάσεις κτιρίου, δίνουμε βεβαίωση ή υποχρεωτικά θέλει ανασύσταση φακέλου?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, χωρίς εγκεκριμένα σχέδια έχει καταστραφεί ο φάκελος του 1969, υπάρχει μόνο το στέλεχος της αδειας, στο οποίο δεν φαίνονται περιμετρικά διαστάσεις κτιρίου, δίνουμε βεβαίωση ή υποχρεωτικά θέλει ανασύσταση φακέλου?

ανασύσταση χαλαρά

Link to comment
Share on other sites

rika: Πως θα μπορέσεις να δώσεις βεβαίωση; Με βάση ποιά εγκεκριμένα σχέδια θα μετρήσεις και θα συγκρίνεις; Ανασύσταση όπως λέει και ο συνάδελφος στο #1355. Υποθέτω ότι μάλλον πολύ δύσκολα να βρεθούν σχέδια από άλλες πηγές.

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακομα φορα, μια υποθεση ειναι τακτοποιημενη νομικα-συμβιλαιογραφικα αλλα οχι πολεοδομικα...

Εικαζω πως θα πρεπει να γινει αλλαγη χρησης κανονικα απο διαμερισμα σε επαγγελματικο χωρο και η αποδειξη παλαιοτητας ειναι η αδεια του υγειονομικου....

Τωρα για το αν πρεπει να εκδοθει αδεια αλλαγης χρησης η να το βαλεις στο Νομο να τελειωνεις ειναι ενα θεμα που δεν μπορω να σε διαφωτισω...

 

Ψάχνοντας το μάλλον θα πρέπει να πάει στο Νόμο με παράβολο και άδεια μέσα σε 3 χρόνια για να είμαι απόλυτα σωστή τελικά.

Καμιά άλλη ιδέα? Μήπως υπάρχει καμιά απόφαση/εγκύκλιος κτλ που να τα εξαιρεί αυτά?

Και το εντελώς άκυρο...

Μήπως να τους βάλω να ξιλώσουν όλο τον εξοπλισμό ώστε κατά το χρόνο αυτοψίας μου εγώ να είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, χωρίς εγκεκριμένα σχέδια έχει καταστραφεί ο φάκελος του 1969, υπάρχει μόνο το στέλεχος της αδειας, στο οποίο δεν φαίνονται περιμετρικά διαστάσεις κτιρίου, δίνουμε βεβαίωση ή υποχρεωτικά θέλει ανασύσταση φακέλου?

Βαλε δικηγορο πωλητη να ψαξει σε υποθηκοφυλακειο να βρει κατοψη και λοιπα εγκεκριμενα σχεδια απο παλαιοτερες αγοραπωλησιεες του εν λογω ακινητου, στο ιστορικο του ή απο αγοραπωλησιες αλλων διαμερισματων του ιδιου οροφου η διαφορετικων, αν υπαρχει τυπικος οροφος...

 

Ο/Η δικηγορος ψαχνει στη μεριδα του εργολαβου να δει που πουλησαν αρχικως αυτοι στους πρωτους αγοραστες και οικοπεδουχους αντιστοιχα και τι μεταγενεστερα συμβολαια εχουν πραγματοποιηθει μεχρι τωρα... Σε καποιο απο αυτα αν αναγραφεται οτι στο αρχειο του/της συμβολαιογρφαου υπαρχουν επισυναπτομενα επικυρωμενα αντιγραφα εγκεκριμενων σχεδιων της πολεοδομιας, ανατρεχεις στο αρχειο και τα παιρνεις...

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ... ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ...

 

Η ανασυσταση ειναι η εσχατη λυση που συνηθως διαρκει πολυ και δε συμφερει τον ιδιοκτητη γιατι, εκτος του οτι αργει, κοστιζει και πολυ παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακομα φορα, μια υποθεση ειναι τακτοποιημενη νομικα-συμβιλαιογραφικα αλλα οχι πολεοδομικα...

Εικαζω πως θα πρεπει να γινει αλλαγη χρησης κανονικα απο διαμερισμα σε επαγγελματικο χωρο και η αποδειξη παλαιοτητας ειναι η αδεια του υγειονομικου....

Τωρα για το αν πρεπει να εκδοθει αδεια αλλαγης χρησης η να το βαλεις στο Νομο να τελειωνεις ειναι ενα θεμα που δεν μπορω να σε διαφωτισω...

Αν πάει να βγάλει άδεια για αλλαγή χρήσης από κατοικία σε επαγγελματικό χώρο, ακόμα και ιατρείο, ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γνωρίζει τι ακριβώς θα ζητηθεί από Πολεοδομία.

Και γιατί το λέω; Γιατί πολλές φορές και το κλιμακοστάσιο είναι αξεπέραστο εμπόδιο για να συμβεί κάτι τέτοιο. Απλά δε γνωρίζω σε ποιες περιπτώσεις είναι απαραίτητο να γίνει αλλαγή χρήσης από κατοικία...πχ σε γραφεία μηχανικών μήπως δεν είναι απαραίτητο, ή για μικρά ιατρεία;

Link to comment
Share on other sites

Για το υγειονομικο ειναι αξεπεραστο προβλημα η μη υπαρξη πλατυσκαλου στο κλιμακοστασιο...

 

Πολεοδομικα δεν ειναι προβλημα...

 

Αλλα, οπως και να εχει, αν το δηλωσει στο Νομο, ξεπερνιεται ακομα και αυτο, αν υπαρχει δηλαδη...

Το θεμα ειναι τι υψος προστιμου θα του βγει...

Link to comment
Share on other sites

313Ν

Αυτό έχω σχετικό

δές το

 

 

Π.Δ. ΤΗΣ 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ 166 Δ΄)

 

Κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης.

 

Άρθρο 1

 

Κατηγορίες χρήσεων

 

Οι χρήσεις γης στις περιοχές των γενικών πολεοδομικών σχεδίων, καθορίζονται σε κατηγορίες ως ακολούθως:

 

Β) Σύμφωνα με την ειδική πολεοδομική λειτουργία τους:

 

1. Κατοικία

 

Κατ΄ εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος, συμβιβασμού προς την κυρία χρήση του κτιρίου (ιατρεία, δικηγορικά γραφεία κ.λ.π.).

 

2. Ξενώνες μικρού δυναμικού (περί τις 20 κλίνες).

 

Link to comment
Share on other sites

Για το υγειονομικο ειναι αξεπεραστο προβλημα η μη υπαρξη πλατυσκαλου στο κλιμακοστασιο...

 

Πολεοδομικα δεν ειναι προβλημα...

 

Αλλα, οπως και να εχει, αν το δηλωσει στο Νομο, ξεπερνιεται ακομα και αυτο, αν υπαρχει δηλαδη...

Το θεμα ειναι τι υψος προστιμου θα του βγει...

 

Υγειονομικό δε ξέρω αλλά ο ιατρικός σύλλογος έχει περάσει άπειρα ιατρεία με σφηνοειδής σκαλιά στο κλιμακοστάσιο και ΗΧ κλεισμένους,

Να μην πούμε περισσότερα όμως. Στα ιατρεία πέρα του ιατρικού συλλόγου εγώ δεν έβλεπα να περνάει κανείς άλλος, βάλε στο πακετάκι και υπάλληλο της πολεοοδομίας φυσικά, ο οποίος έκανε τα στραβά μάτια....Αλλά αυτά σε άλλη χώρα και αλλού, όχι στην Ελλάδα φυσικά. Να μην παρερμηνευτεί και ό,τι λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.