Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Ψάχνοντας το μάλλον θα πρέπει να πάει στο Νόμο με παράβολο και άδεια μέσα σε 3 χρόνια για να είμαι απόλυτα σωστή τελικά.

Καμιά άλλη ιδέα? Μήπως υπάρχει καμιά απόφαση/εγκύκλιος κτλ που να τα εξαιρεί αυτά?

Και το εντελώς άκυρο...

Μήπως να τους βάλω να ξιλώσουν όλο τον εξοπλισμό ώστε κατά το χρόνο αυτοψίας μου εγώ να είμαι οκ?

Αποφ-48669/2886/89. ( ΦΕΚ-437/Δ/16-6-89).

Εγκ-68747/2687/77/16-10-89.

Εγκ-77/89.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 16.6.1989 ]

Αλλαγή χρήσης κτιρίου ή μέρους αυτού ή διαστάσεων των

χώρων κοινής χρήσης χωρίς την έκδοση οικοδομικής άδειας

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ

Εχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του Ν-1577/85 "ΓΟΚ" (ΦΕΚ 210/Α) και ειδικότερα το άρθρο 5 αυτού.

2. Τις διατάξεις του Ν-1558/88 (ΦΕΚ 137/Α) και ειδικότερα το άρθρο 23 παράγραφος 1 αυτού.

3. Την αρ.4621/864/6.6.88 απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Εργων "Μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στο Γενικό Γραμματέα κλπ." (Β' 376).

Αποφασίζουμε:

1. Επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού καθώς και οι διαστάσεις των χώρων του που προορίζονται για κοινή χρήση, χωρίς να απαιτείται η έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον η νέα χρήση ή η μεταβολή των διαστάσεων:

α) Δεν αντίκειται στις γενικές ή ειδικές Πολεοδομικές διατάξεις ή σε όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή.

β) Δεν αντίκειται στις διατάξεις κτιριοδομικού κανονισμού.

γ) Δεν συνεπάγεται μεταβολή τιμής μονάδος όγκου από την κατηγορία του κτιρίου στην οποία ανήκει και

δ) Δεν δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων

2. Η προηγούμενη παρ.1 δεν εφαρμόζεται εάν για την αλλαγή της χρήσεως απαιτείται η εκπόνηση νέας μελέτης ή η χορήγηση εγκρίσεως από αρμόδιους φορείς ή η εκτέλεση νέων εργασιών εκτός από τις εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται άδεια σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του άρθ-52 του ΝΔ/17-7-23 ή της παρ.1 του άρθ-22 του Ν-1577/85 ΓΟΚ ή εάν δεν συνεπάγεται μεταβολή των φορτίων και γενικά των δυνάμεων που επενεργούν στο κτίριο.

3. Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 16 Ιουνίου 1989.

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Παρ.1 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85 (Ν-1577/85).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι ξέρετε τι γίνεται σε περίπτωση μεταβίβασης διαμερίσματος όπου Η/Χ έχει ενταχθεί στο Ν. 3843? Για να γίνει η μεταβίβαση χρειάζεται πρώτα η εξόφληση όλου του προστίμου? στον έλεγχο που έκανα δε βρέθηκαν άλλες παραβάσεις πέραν του Η/Χ.ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αποφ-48669/2886/89. ( ΦΕΚ-437/Δ/16-6-89).

Εγκ-68747/2687/77/16-10-89.

Εγκ-77/89.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 16.6.1989 ]

Αλλαγή χρήσης κτιρίου ή μέρους αυτού ή διαστάσεων των

χώρων κοινής χρήσης χωρίς την έκδοση οικοδομικής άδειας

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ

Εχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του Ν-1577/85 "ΓΟΚ" (ΦΕΚ 210/Α) και ειδικότερα το άρθρο 5 αυτού.

2. Τις διατάξεις του Ν-1558/88 (ΦΕΚ 137/Α) και ειδικότερα το άρθρο 23 παράγραφος 1 αυτού.

3. Την αρ.4621/864/6.6.88 απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Εργων "Μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στο Γενικό Γραμματέα κλπ." (Β' 376).

Αποφασίζουμε:

1. Επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού καθώς και οι διαστάσεις των χώρων του που προορίζονται για κοινή χρήση, χωρίς να απαιτείται η έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον η νέα χρήση ή η μεταβολή των διαστάσεων:

α) Δεν αντίκειται στις γενικές ή ειδικές Πολεοδομικές διατάξεις ή σε όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή.

β) Δεν αντίκειται στις διατάξεις κτιριοδομικού κανονισμού.

γ) Δεν συνεπάγεται μεταβολή τιμής μονάδος όγκου από την κατηγορία του κτιρίου στην οποία ανήκει και

δ) Δεν δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων

2. Η προηγούμενη παρ.1 δεν εφαρμόζεται εάν για την αλλαγή της χρήσεως απαιτείται η εκπόνηση νέας μελέτης ή η χορήγηση εγκρίσεως από αρμόδιους φορείς ή η εκτέλεση νέων εργασιών εκτός από τις εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται άδεια σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του άρθ-52 του ΝΔ/17-7-23 ή της παρ.1 του άρθ-22 του Ν-1577/85 ΓΟΚ ή εάν δεν συνεπάγεται μεταβολή των φορτίων και γενικά των δυνάμεων που επενεργούν στο κτίριο.

3. Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 16 Ιουνίου 1989.

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Παρ.1 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85 (Ν-1577/85).

 

Το έχω δει αυτό ναι γι' αυτό έχω αμφιβολίες. Δηλαδή...

Εφόσον παίρνει έγκριση από άλλο φορέα δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση τη Διεύθυνση Υγιεινής τότε σύμφωνα με αυτό θαέπρεπε να έχει πάρει άδεια αλλαγής χρήσης...

Η τα έχω κάνει σαλάτα στο μυαλό μου?

Edited by 3l3n
Link to comment
Share on other sites

313Ν

Αυτό έχω σχετικό

δές το

 

 

Π.Δ. ΤΗΣ 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ 166 Δ΄)

 

Κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης.

 

Άρθρο 1

 

Κατηγορίες χρήσεων

 

Οι χρήσεις γης στις περιοχές των γενικών πολεοδομικών σχεδίων, καθορίζονται σε κατηγορίες ως ακολούθως:

 

Β) Σύμφωνα με την ειδική πολεοδομική λειτουργία τους:

 

1. Κατοικία

 

Κατ΄ εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος, συμβιβασμού προς την κυρία χρήση του κτιρίου (ιατρεία, δικηγορικά γραφεία κ.λ.π.).

 

2. Ξενώνες μικρού δυναμικού (περί τις 20 κλίνες).

 

 

 

 

 

Και σε αυτό σκέφτομαι να βρω πάτημα...

Αλλά...και πάλι έχω αμφιβολίες.

Ας πούμε ότι ο επόμενος ιδιοκτήτης θέλει να το κάνει πάλει ιατρείο... δε θα πρέπει να κάνει αλλαγή χρήσης πλέον?

Edited by 3l3n
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό ναι γι' αυτό έχω αμφιβολίες. Δηλαδή...

Εφόσον παίρνει έγκριση από άλλο φορέα δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση τη Διεύθυνση Υγιεινής τότε σύμφωνα με αυτό θαέπρεπε να έχει πάρει άδεια αλλαγής χρήσης...

Η τα έχω κάνει σαλάτα στο μυαλό μου?

 

To πως παίρνανε άδεια στην Ελλάδα από διάφορους φορείς, άστο.

Link to comment
Share on other sites

To πως παίρνανε άδεια στην Ελλάδα από διάφορους φορείς, άστο.

 

Στα δικαιολογητικά πάντως που ζητάνε για άδεια λειτουργίας δεν έχει πουθενά εγκεκριμένα σχέδια πολεοδομίας, παρά μόνο.:

 

http://www.nom-athinas.gov.gr/odigos/docs/03/3.1.60.html

 

Το θέμα είναι πολεοδομικά τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Διάγραμμα κάτοψης 1/50 σε δυο αντίγραφα με τις διαστάσεις των χώρων και την επεξήγηση του προορισμού τους, θεωρημένο από διπλωματούχο μηχανικό ο οποίος πιστοποιεί ότι πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές όπως αυτές ορίζονται στο Π.Δ. 84/01 και επίσης να πιστοποιεί ότι ο χώρος να είναι νομίμως υφιστάμενος σύμφωνα με την ισχύουσα πολεοδομική νομοθεσία. Στην κάτοψη θα είναι σχεδιασμένα όλα τα ιατρεία και οδοντιατρεία λειτουργίας και στο σχέδιο θα αναγράφεται το όνομα του ιατρού και οδοντιάτρου αντίστοιχα που χρησιμοποιεί κάθε ιατρείο ή οδοντιατρείο

 

To ελέγχει υπάλληλος πολεοδομίας και συνήθως ζητάει και το εγκεκριμένο της άδειας, για το λόγο που μόνο αυτός και όλοι μας ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Διάγραμμα κάτοψης 1/50 σε δυο αντίγραφα με τις διαστάσεις των χώρων και την επεξήγηση του προορισμού τους, θεωρημένο από διπλωματούχο μηχανικό ο οποίος πιστοποιεί ότι πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές όπως αυτές ορίζονται στο Π.Δ. 84/01 και επίσης να πιστοποιεί ότι ο χώρος να είναι νομίμως υφιστάμενος σύμφωνα με την ισχύουσα πολεοδομική νομοθεσία. Στην κάτοψη θα είναι σχεδιασμένα όλα τα ιατρεία και οδοντιατρεία λειτουργίας και στο σχέδιο θα αναγράφεται το όνομα του ιατρού και οδοντιάτρου αντίστοιχα που χρησιμοποιεί κάθε ιατρείο ή οδοντιατρείο

 

To ελέγχει υπάλληλος πολεοδομίας και συνήθως ζητάει και το εγκεκριμένο της άδειας, για το λόγο που μόνο αυτός και όλοι μας ξέρουμε.

 

Τι ελέγχει? Πώς το ελέγχει?

Δηλαδή θες να μου πεις ότι όταν έβγαλε την άδεια λειτουργίας ήταν εις γνώση υπαλλήλου πολεοδομίας ότι δεν είχε γίνει αλλαγή χρήσης?

Η ότι τελικά δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε αυτές τις περιπτώσεις...?

 

Πάντως αυτό έχει ελεγχθεί υποτίθεται...έχει και σφραγιδούλα στο σχέδιο και ημερομηνία...μια χαρά...Πολεοδομία δε βλέπω πουθενά όμως :P

Edited by 3l3n
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.