Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμένα μέχρι 3 παίρνει 33,333

 

 

edit:

ψέμματα μόλις παω να κάνω αποθήκευση μου λέει οτι δέχεται μονάχα 2

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα βάλεις 33,34.Η βεβαίωση δεν είναι συμβολαιογραφική πράξη ώστε να του αλλάξει τα δικαιώματα και να σου ζητήσει ευθύνες. Είναι τυπικό το θέμα.Ασε που δε φαίνεται και στη βεβαίωση αυτό

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά .... βλέπω κόσμο μέσα κ μέχρι την πέμπτη που λένε θα το κλείσουν θα κάνουμε δηλώσεις μεταμεσονύκτιες ......

 

να ρωτήσω κάτι για βεβαίωση που χρειάζεται να δώσω αύριο και έχω λίγο κολλήσει....

 

σε οικοδομή που πρόκειται να ανεγερθεί έχει γίνει ήδη η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, πίνακας με τα χιλιοστά τα ποσοστά οικοπεδούχου/εργολάβου κ θέλει ο εργολάβος να πουλήσει από τα σχέδια όπως λέμε μια οριζόντια ιδιοκτησία. η βεβαίωση που χρειάζεται σε αυτην την περίπτωση θα είναι βεβαίωση αδόμητου οικοπέδου και θα είναι στο ποσοστό εξ αδιαιρέτου οικοπέδου που αντιστοιχεί στην οριζόντια ιδιοκτησία ? χρειάζεται να γράψω κάτι στα σχόλια ή στην τεχνική έκθεση ? αν έχει κάποιος κάτι παρόμοιο αντιμετωπίσει ας πει καμμιά ιδέα να δω πως θα κινηθώ.....

 

ΥΓ προφανώς για αυτήν την περίπτωση απαιτείται βεβαίωση αδόμητου οικοπέδου και όχι βεβαίωση μη αυθαιρεσιών αφου δεν έχει κατασκευαστεί κάτι .....αλλά κάτι δε μου κολλάει .... πιστεύω να γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα και το ίδιο το συμβόλαιο (αν δεν κάνει αναφορά σε κλάσμα: 1/3 δηλαδή), θα έχει κάποιον με 33,34% ποσοστό. Ακόμα και κλάσματα να έχει όμως, αποφασίζεις εσύ σε ποιόν θα δώσεις το ,34 για να κλείσει στο 100%. Δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο , βεβαίωση αδόμητου κάνεις σίγουρα αφού δεν υπάρχει τίποτα στο οικόπεδο.Το τοπογραφικό που τη συνοδεύει θα είναι ολόκληρου του οικοπέδου (λόγω του εξ αδιαιρετου που μένει η γη) οπότε δώσε και τη βεβαίωση για όλο το οικόπεδο.Ποιο το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από διάβασμα και των 2-3 συζητήσεων περί δηλώσεων μη ύπαρξης αυθαιρεσιών, δεν έβγαλα άκρη...

 

ΤΕΛΙΚΑ... από το ΤΕΕ Αθήνας και όχι το αναρχοαυτόνομο τοπικό ΤΕΕ του καθενός....

 

Πάμε πρώτα από αμοιβές με 1000*λ και μετά για τη βεβαίωση;;;

Πώς βγαίνει η βεβαίωση από το σύστημα;;; Απλώς με τα στοιχεία του πελάτη και δεν πειράζω φύλλα καταγραφής;;;

Κάπου γράφτηκε ότι αν είναι π.χ. υπηρεσίες θα πρέπει σε ένα έστω φύλλο καταγραφής να διορθωθεί σε "υπηρεσίες", ισχύει;;;

 

Εστω αν γνωρίζετε να μου δείξετε με link πού αναφέρεται κάτι τέτοιο...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Μετά από διάβασμα και των 2-3 συζητήσεων περί δηλώσεων μη ύπαρξης αυθαιρεσιών, δεν έβγαλα άκρη...

 

ΤΕΛΙΚΑ... από το ΤΕΕ Αθήνας και όχι το αναρχοαυτόνομο τοπικό ΤΕΕ του καθενός....

 

Πάμε πρώτα από αμοιβές με 1000*λ και μετά για τη βεβαίωση;;;

Πώς βγαίνει η βεβαίωση από το σύστημα;;; Απλώς με τα στοιχεία του πελάτη και δεν πειράζω φύλλα καταγραφής;;;

Κάπου γράφτηκε ότι αν είναι π.χ. υπηρεσίες θα πρέπει σε ένα έστω φύλλο καταγραφής να διορθωθεί σε "υπηρεσίες", ισχύει;;;

 

Εστω αν γνωρίζετε να μου δείξετε με link πού αναφέρεται κάτι τέτοιο...

 

1) Δεν έχει αναφερθεί πουθενά από ΤΟ ΤΕΕ (το ένα και μοναδικό αρμόδιο ΤΕΕ και όχι τους δορυφόρους του), άρα: Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΙΜΗ !!!

2) Δες Α14: TEE - Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για τη χρήση του λογισμικού - Α' ΜΕΡΟΣ και Β6: TEE - Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για τη χρήση του λογισμικού - Β' ΜΕΡΟΣ

3) Θα πρέπει να διορθωθεί διότι αν έχεις επάνω υπηρεσίες, τότε πρέπει να έχεις και ένα τουλάχιστον ΦΚ με τέτοια χρήση. Είναι θέμα συστήματος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις έκανα δήλωση στο σύστημα για βεβαίωση αδόμητου, έκανα υποβολή δήλωσης, εκτύπωσα και το 3φυλλο pdf με τα στοιχεία της δήλωσης αλλά στα πρόσθετα στοιχεία δεν μου δίνει την δυνατότητα εκτύπωσης των 2 pdf με την βεβαίωση. μου βγάζει οτι είναι σε επεξεργασία η δήλωση. πρέπει να κάνω και κατι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.