Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Συναδελφε τι λες?

Επηρεαζει ο εξωστης δομηση, καλυψη η υψος της ιδιοκτησιας μας?

Ειναι το μεγαλωμα του εξωστη αυθαιρετη κατασκευη που επηρεαζει κατι απο αυτα?

Οχι, ειναι ομως αυθαιρετη κατασκευη, δεκτον...

Γιατι θα πρεπει να εμπιπτει στις εξαιρεσεις της παραγραφου 2?

 

Αγαπητέ συνάδελφε

Καλημέρα

Αναφέρεσαι στο ότι δεν επηρεάζει δόμηση, κάλυψη, και ύψος (προσωπικά δεν συμφωνώ ούτε με το ύψος της αυτ ιδιοκτησίας π.χ σε διαμέρισμα και πρέπει κάποια στιγμή να επαλειφθεί - αλλά μόνο για το ύψος όλης της οικοδομής αν την εξετάζαμε και δίναμε βεβαίωση σαν σύνολο και όχι σαν αυτ ιδιοκτησία)

 

Και γιατί αγαπητέ συνάδελφε λες ότι δεν επηρεάζεται δόμηση-κάλυψη;;

 

Μήπως ξεχνάς ότι τουλάχιστο ο ΓΟΚ/85 (για μένα είναι βλακεία αυτό) δυστυχώς ορίζει ποσοστό (max 40 ή 35% ή 20%) εξωστών πέραν του οποίου ΑΥΤΟΙ μετρούνε και στην δόμηση και στην κάλυψη;;

Μήπως ξεχνάς επίσης πως εξετάζονται οι παραβάσεις υπερβάσεις;;;

Τι μας λένε εν ολίγοις

Παίρνεις την ο.α και συγκρίνεις

υπάρχει εξώστης και πόσος;;

υπάρχει ζαρντινιέρα και πόση;;

Υπάρχει κιόσκι και πόσο;;

Το παράθυρο υπάρχει που και πόσο;;

Υλικό όψης ο.α και υλικό κατασκευής (σκέψου ΕΠΑΕ);;

Εμβαδό οικοπέδου ο.α και πραγματικότητας;;

 

Ότι είναι ΕΚΤΟΣ ο.α ή ΜΗ ΣΥΜΦΩΝΟ είναι ΠΑΡΑΒΑΣΗ

 

Επ’ αυτού ΠΟΥ διαφωνείς;

 

Καταλάβανε φυσικά ότι το θέμα γίνεται Βαβέλ, και μας κάνανε και σε μερικά εκπτώσεις 100 στις 100% δηλ πρόστιμο 0

(βλέπε γενικά «ανοίγματα»- υλικά όψεων – εμβαδό οικοπέδου –αρτιότητα –νομιμότητα ο.α)

 

Στις άλλες παραβάσεις μας δώσανε και ένα θολό τιμοκατάλογο (βλέπε Χ*500/ευρώ)

 

Συναδελφε τι λες?

Γιατι θα πρεπει να εμπιπτει στις εξαιρεσεις της παραγραφου 2?

 

Τι περιέχει συνάδελφε η παρ 2 του άρθρου 23;;

Περιέχει και την παράγραφο

 

 

στ)
για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο.

 

Αφού συμφωνείς ότι είναι παράβαση

δεν πρέπει να δηλωθεί, να πληρωθεί το πρόστιμο για να ΕΚΔΟΘΕΙ βεβαίωση μεταβίβασης;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι βεβαια....

Η παρ2 του αρ23 αναφερεται ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ στις παραβασεις που επηρεαζουν ΔΟΜΗΣΗ, ΚΑΛΥΨΗ και ΥΨΟΣ και ανηκουν σε εξαιρεσεις....

Οχι σε ολες τις παραβασεις που δυνανται να τακτοποιηθουν...

 

Και μιας και αναφερεσαι σε ΓΟΚ 85, να σου υπενθυμισω οτι προ αυτου υπηρξανε κι αλλοι 2 ΓΟΚ οι οποιοι δεν αναφεραν τιποτα σχετικα με ποσοστο εξωστων.

Και εδω στη Σαλονικη που μενω και εργαζομαι, ενα κτηριο να βρω που να υπαγεται σε ΓΟΚ 85 θα ειαι ευτυχισμενος. Ολα ΓΟΚ 73 και ΓΟΚ 55 ειναι....

Που βλεπεις το ποσοστο εξωστων εκει? Καλα καλα ο ορος ΔΟΜΗΣΗ δεν υπηρχε....

 

Και για να μη θεωρησει κανεις οτι τα βγαζω απο το μυαλο μου ολα αυτα τα περι εξωστων και επιμενω, να αναφερω απλως, για πολλοστη φορα στο παρον τοπικ, οτι μεταφερω αποψεις Μηχανικων της Πολεοδομιας και Νομικων (Δικηγορων, Συμβολαιογραφων) που εχουν ασχοληθει με συστασεις οριζοντιου και μου εχουν αναφερει ΡΗΤΑ και ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ οτι οι εξωστες ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται στην οριζοντια ιδιοκτησια και ΔΕΝ μεταβιβαζονται με αυτην...

 

Παρακολουθηματα δεν ειναι, "αναρτωνται" κατα καποιον τροπο απο τους ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΟΥΣ εξωτερικους τοιχους, επομενως ειναι ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΟΙ και αυτοι, ενω, συν τοις αλλοις, ειναι και εκτος εγκεκριμενου ογκου του κτηριου....

 

Βρες μου εσυ, γιατι πολυ το μακρυγορουμε, εναν λογο για τον οποιο σε διαμερισμα που πωλειται, κατασκευης 1979 για παραδειγμα και εχει εξωστη μεγαλυτερο σε μηκος κατα 1μ γιατι δεν θα επρεπε να δωσεις βεβαιωση...

Εναν θελω, δε θελω πολλους... Εναν...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

 

Οποιαδηποτε συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας να διαβασεις, θα διαπιστωσεις οτι στο αρθρο ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΟΙ-ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΙ χωροι, τονιζεται οτι οι εξωστες ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται σ'αυτους τους χωρους.

Επιπλεον οι ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΟΙ χωροι, νομικα δεν ειναι αυτο που αφηνει να εννοηθει η λεξη (δηλαδη κοινη κτηση αλλα οχι κοινη χρηση).

 

Ξεκιναμε λοιπον απο το δεδομενο οτι οι εξωστες ΔΕΝ ειναι κοινοκτητοι/κοινοχρηστοι χωροι.

Επισης εχουμε σαν δεδομενο οτι δεν εχουν χιλιοστα και οτι δεν συμπεριλαμβανονται στην δομηση που προκυπτει απο τον Σ.Δ.

 

Εγω βλεπω οτι ο 4030 λεει καθαρα οτι ΔΕΝ ασχολουμαι με κοινοκτητους/κοινοχρηστους χωρους.

Απο την στιγμη που οι εξωστες δεν ειναι τετοιου ειδους χωροι, συμπεραινω οτι πρεπει να τους επιθεωρησω.

Που κανω λαθος?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Μα και μονος σου το λες παραπανω...

Φασκεις και αντιφασκεις...

Επισης εχουμε σαν δεδομενο οτι δεν εχουν χιλιοστα και οτι δεν συμπεριλαμβανονται στην δομηση που προκυπτει απο τον Σ.Δ.

Γιατι να ασχοληθεις με κατι που δεν συμπεριλαμβανεται στη δομηση?

 

Και στην τελικη, γιατι να ασχοληθεις με κατι εκτος της ιδιοκτησιας σου? Απο ποτε ειναι ιδιοκτησια σου ενας εξωστης?

Εχεις δει στις μεταβιβασεις οριζοντιου ιδιοκτησιας τι μεταβιβαζεται? Η συμβολαιογραφος βαζει και γραμματακια στις κορυφες για να την οριοθετησει. Ειδες εσυ πουθενα να συμπεριλαμβανει και εξωστες?

Το τμημα εντος του νομιμου ογκου μεταβιβασει, αυτο βεβαιωνεις κι εσυ

Τωρα, αν θελεις να βαλεις τον πελατη σου να το τακτοποιησει, κατι που δεδομενα ειναι πολεοδομικη παραβαση, ΟΚ, δικαιωμα σου

Εγω σου λεω οτι αυτο δε μπλοκαρει τη μεταβιβαση και δυναται να τακτοποιηθει ανα πασα ωρα και στηγμη, προ η μετα αυτης...

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

1) Εγραψα οτι δεν συμπεριλαμβανεται στην δομηση που προκυπτει απο το γινομενο ΣΔ*εμβαδο οικοπεδου.

Μπορει να προκυπτει ομως σαν δομηση απο αλλη πραξη (40%). Κι'αυτη δομηση ειναι.

 

2) Βεβαιως και εχω δει τι μεταβιβαζεται γι'αυτο ειμαι εδω και προσπαθω να βγαλω ακρη.

Το προβλημα ειναι οτι απο την μια οταν μεταβιβαζεται μια ιδιοκτησια δεν περιγραφεται ο εξωστης (απλα λεει οτι συνορευει με εξωστη), απο την αλλη ομως ο εξωστης δεν ειναι κοινοχρηστος/κοινοκτητος χωρος, ετσι ωστε να μην ασχοληθω μαζι του για την εκδοση βεβαιωσης (4030).

 

Οσον αφορα οτι δεν μπλοκαρει την μεταβιβαση, αυτο ψαχνουμε να βρουμε.

Προσπαθουμε να ειμαστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ, ετσι ωστε να μην εκδοσουμε βεβαιωση και μετα να θεωρηθει οτι ειναι ακυρη...

Εσυ εισαι σιγουρος 100%?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ο Inzaghi τα λέει καλά.

Διαβάστε το συμβόλαιο, δείτε τη συννημένη κάτοψη (άμα βρείτε σε παλιά συμβόλαια γράψτε μου, δεν επισυναπτόταν) άμα δείτε να γράφει πουθενά για εξώστες ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ ασχοληθείτε μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κι αλλα μηδενικα....

Και σκεψου οτι πριν 2 μηνες κατεδαφισα μπαλκονι για να δωσω βεβαιωση νομιμοτητας για διαμερισμα που υπαγοταν σε ΓΟΚ 55 κιολας...

Ουτε ορος ΔΟΜΗΣΗ δεν υπηρχε, για τα ηδη κατασκευασμενα εντος εγκεκριμενου ογκου...

Μονο καλυψη και ογκος...

Τι ψαχνουμε να βρουμε για ποσοστα επι της συνολικης δομησης που να ανηκουν σε εξωστες τωρα...?

 

Και παλι... και αυτα να παραβιαζοντουσαν, μηλαμε για παραβιαση συντελεστου ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗΣ

Δεν εχουμε παραβιαση του ιδιου του συντελεστη... Δεν παραβιαζουμε καλυψη, δεν παραβιαζουμε υψος. ΜΟΝΟ αν κλεισει εξωστης... Τοτε και ΜΟΝΟ τοτε....

 

Κι εγω σε ρωταω το αλλο....

Οριζοντια ιδιοκτησια ΔΕΝ ειναι ο εξωστης

Κοινοχρηστος ΔΕΝ ειναι ο εξωστης

Κοινοκτητος, λες, ΔΕΝ ειναι ο εξωστης

Τοτε τι διαολο ειναι? Δεν εμειναν και πολλα...

 

Η ιδιοκτησια σου θα ειναι η κοινοχρηστο η κοινοκτητο...

 

Ειδικα το θεμα του εξωστη το εχω ψαξει οσο δεν παει, εχω μιλησει με συνεργατες δικηγορους, συνεργατες συμβολαιογραφους, μιλαμε για αναζητηση επι του νομικου πλαισιου που δεν ειναι αρμοδιοτητα μου κι ομως το εκανα για να ειμαι εγω κατοχυρωμενος...

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια....

Η παρ2 του αρ23 αναφερεται ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ στις παραβασεις που επηρεαζουν ΔΟΜΗΣΗ, ΚΑΛΥΨΗ και ΥΨΟΣ και ανηκουν σε εξαιρεσεις....

Οχι σε ολες τις παραβασεις που δυνανται να τακτοποιηθουν...

 

Πως συνάδελφε, οι δικηγόροι σου και οι πολεοδόμοι σου, σου λένε ότι η παρ 2

Αρθ 23 αναφέρεται ΠΑΝΤΑΚΑΘΑΡΑ σε δόμηση, κάλυψη, ύψος

 

Η παρ 2 αρ 23 σε παραπέμπει στην παρ 6 άρθ 24 και όχι στην 6.α (που πράγματι αναφέρεται σε τ.μ και επομένως έμμεσα σε σ.δ σ.κ κλπ)

 

Η παρ 6 αποτελείται από τις υποπαραγράφους 6.α- 6.β -6.γ-6.δ

Για δες σε τι αναφέρεται η 6.δ

Δεν αναφέρεται σύμφωνα με τους «ιεραπόστολους» του ΥΠΕΚΑ σε ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ εξωστών- κιόσκια κλπ;;

 

Ήτοι σε αυτές που εσύ με το μήνυμά σου, απαρνείσαι

 

Οχι σε ολες τις παραβασεις που δυνανται να τακτοποιηθουν...

 

 

Άρθρο 23 Παρ2

στ) για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο

Άρθρο 24

6. α. Ο φερόμενος ιδιοκτήτης της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης που δηλώνεται σύμφωνα με τις προηγούμενες παραγράφους καταβάλλει ενιαίο ειδικό πρόστιμο, το οποίο υπολογίζεται με βάση το εμβαδόν της, επί την τιμή ζώνης, που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου, ανεξαρτήτως της χρήσης αυτού, σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών

….

β. Ειδικά για αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση καθ’ υπέρβαση ….. χιλιάδες (2.500) ευρώ.

γ. Στην περίπτωση που η αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη … παραπάνω διατάξεων.

«δ. Για παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), καταβάλλεται παράβολο 500 ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται ανά είδος παράβασης με αναλυτικό προϋπολογισμό. Προϋπολογισμός έως και 5.000 ευρώ θεωρείται μία (1) παράβαση για την οποία καταβάλλεται πρόστιμο 500 ευρώ. Ο αριθμός των παραβάσεων α-

νά είδος προκύπτει από το πηλίκον του αναλυτικού προϋπολογισμού της δια του ποσού των 5.000 ευρώ, στρογγυλοποιούμενο προς τα άνω. Ο συνολικός αριθμός των παραβάσεων του ακινήτου σημειώνεται στο τετραγωνίδιο 13 του πίνακα του Παραρτήματος.»

 

Δες επίσης και τι υπογράφεις στη βεβαίωση μεταβίβασης (όπως ισχύει με την τελ τροπ/ση -παρά τις τόσες τροπ/σεις του κειμένου της)

Άρθ 23 παρ 4

«4. Σε κάθε ΄΄΄΄΄΄ βεβαίωση μηχανικού, με τις οποίες δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3.

 

Όσο για το ότι τα μπαλκόνια δεν μεταβιβάζονται (όπως μερικοί σχολιάζουν) δεν μπορώ να το κατανοήσω και δεν νομίζω ότι αξίζει να το σχολιάσει κανείς είναι σαν να λέμε ότι η όψη της οικοδομής επειδή νοείται "κοινή" δεν μεταβιβάζεται με το διαμέρισμα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων όσων συμμετέχουν στο θέμα αυτό.

Εγώ θεωρώ ότι, οι αυθαιρεσίες σε εξώστες δεν είναι νόμιμες. Δεν δίνω βεβαίωση πριν ρυθμιστούν με τον Ν.4014.

Προσωπική άποψη, μετά από μεγάλο προβληματισμό. Θεώρησα σκόπιμο να την καταθέσω.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

την ζημιά την κάνει η παρ 6δ στην οποία σε παραπέμπει

η παρ 2 του άρθ 23

 

(πιθανά στα σεμινάρια να εννοούσαν ότι με την τροπ/ση που θα γινόταν

θα μπορούσαν ίσως να την αλλάξουν-αλλά δυστυχώς κάπου κόλλησαν

-πιθανώς στο χρήμα)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.